Likwidacja stanowiska pracy a wpis w świadectwie pracy

• Data: 11-01-2024 • Autor: Marek Kowalski

W obliczu zmian ekonomicznych firmy nierzadko muszą podejmować trudne decyzje o likwidacji stanowisk pracy. Prezentowany artykuł oferuje praktyczne wskazówki dotyczące tego, jak prawidłowo dokonać wpisu na świadectwie pracy w sytuacji, gdy likwidacja stanowiska następuje z przyczyn niezależnych od pracownika. Przedstawia też wymagane regulacje prawne i tryb postępowania, które pracodawca musi przestrzegać, by proces wypowiedzenia umowy o pracę był zgodny z obowiązującym prawem pracy. Jako przykład posłuży zapytanie, z jakim zwróciła się do nas pani Beata, właścicielka małej firmy.

Likwidacja stanowiska pracy a wpis w świadectwie pracy

Fot. Fotolia

Pani Beata napisała do nas w sprawie zatrudnienia w jej zakładzie. Otóż firma zatrudnia 4 osoby, ale jedno stanowisko pracy musi ulec likwidacji z przyczyn ekonomicznych. Pyta więc, co należy wpisać w świadectwie pracy zwalnianego pracownika. Czy podać podstawę prawną, czy wystarczy informacja o treści „rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem z przyczyn nieleżących po stronie pracownika”?

Rozwiązanie z pracownikiem stosunku pracy z przyczyn niedotyczących pracownika

Pracodawca wskazuje tryb rozwiązania stosunku pracy zgodnie z art. 30 § 1 Kodeksu pracy (K.p.). Rozporządzenie ministra rodziny, pracy i polityki społecznej z dnia 30 grudnia 2016 r. w sprawie świadectwa pracy, stanowi:

§ 2. 1. W świadectwie pracy zamieszcza się informacje niezbędne do ustalenia uprawnień ze stosunku pracy i uprawnień z ubezpieczeń społecznych, dotyczące:

4) trybu i podstawy prawnej rozwiązania lub podstawy prawnej wygaśnięcia stosunku pracy, a w przypadku rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem – strony stosunku pracy, która dokonała wypowiedzenia”.

Kiedy stosuje się szczególne zasady rozwiązywania stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników?

Ustawa z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników ma zastosowanie w razie konieczności rozwiązania przez pracodawcę zatrudniającego co najmniej 20 pracowników stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników i stanowi w art. 12, że „przy rozwiązywaniu stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, w zakresie nieuregulowanym w niniejszej ustawie, a także przy rozpatrywaniu sporów związanych z naruszeniem przepisów niniejszej ustawy stosuje się przepisy Kodeksu pracy”.

Rozwiązanie stosunku pracy lub stosunku służbowego z przyczyn niedotyczących pracowników może nastąpić zgodnie z przepisami o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, u pracodawcy zatrudniającego mniej niż 20 pracowników, lub zgodnie z przepisami ustawy Kodeks pracy, w przypadku rozwiązania stosunku pracy lub stosunku służbowego z tych przyczyn u pracodawcy zatrudniającego mniej niż 20 pracowników.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Rozwiązanie stosunku pracy z przyczyn leżących po stronie pracodawcy a wpis w świadectwie pracy

Ponieważ zakład pani Beaty zatrudnia tylko 4 pracowników, nie ma do niego zastosowania ustawa o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. Zatem nie wpisuje się przepisów z ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. Wystarczy wpisanie przepisu z Kodeksu pracy, lecz nie ogólnie: art. 30, a art. 30 § 1 pkt 2 w związku z art. 32 § 1 Kodeksu pracy – z uwagi na to, że umowa będzie (powinna być) wypowiedziana przez pracodawcę.

Firma pani Beaty jako pracodawca, który zatrudnia mniej niż 20 pracowników, przyczynę rozwiązania stosunku pracy wskazuje w odrębnym zaświadczeniu. Nie mają tutaj bowiem zastosowania przepisy ustawy dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. Należałoby napisać, że rozwiązanie stosunku pracy nastąpiło z przyczyn leżących po stronie pracodawcy, a nawet konkretnie: z powodu likwidacji stanowiska pracy.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

Przykład 1: Mała firma IT.

W małej firmie informatycznej nastąpił spadek zamówień i konieczność redukcji kosztów. Jeden z programistów otrzymał wypowiedzenie z przyczyn ekonomicznych. W świadectwie pracy zamieszczono informację o rozwiązaniu umowy o pracę za wypowiedzeniem z podaniem konkretnego artykułu Kodeksu pracy. Pracownik został poinformowany o przyczynach likwidacji jego stanowiska, co ułatwiło mu zrozumienie sytuacji i poszukiwanie nowego zatrudnienia.

Przykład 2: Lokalna restauracja.

Restauracja w małej miejscowości z powodu długotrwałych ograniczeń związanych z pandemią i zmniejszenia liczby klientów zdecydowała o zmniejszeniu liczby pracujących kucharzy. Zatrudniona od wielu lat kucharka otrzymała wypowiedzenie. W jej świadectwie pracy umieszczono wpis wskazujący na rozwiązanie stosunku pracy z przyczyn niezwiązanych z pracownikiem, odnosząc się do odpowiednich przepisów prawnych, co miało pomóc w dalszym załatwianiu spraw związanych z ubezpieczeniami i poszukiwaniem nowej pracy.

Przykład 3: Sklep odzieżowy.

Sklep odzieżowy w centrum miasta z powodu spadku sprzedaży i konkurencji internetowej zdecydował o zamknięciu jednego ze swoich punktów. Sprzedawczyni, pracująca w tej placówce od kilku lat, otrzymała informację o likwidacji stanowiska. Na jej świadectwie pracy znalazła się adnotacja o rozwiązaniu umowy z przyczyn ekonomicznych z dokładnym wskazaniem przepisów Kodeksu pracy. Dzięki temu sprzedawczyni mogła wykorzystać świadectwo pracy jako dowód w urzędach i przy ubieganiu się o nowe zatrudnienie.

Podsumowanie

Prawidłowe wpisanie informacji na świadectwie pracy przy likwidacji stanowiska z przyczyn ekonomicznych jest kluczowe zarówno dla pracodawcy, jak i pracownika. Artykuł podkreśla znaczenie precyzyjnego określenia przyczyn i trybu rozwiązania umowy, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa pracy. Wiedza ta umożliwia właściwe dokumentowanie rozwiązania stosunku pracy, co jest istotne dla dalszych losów zawodowych pracownika oraz dla prawidłowego funkcjonowania firmy.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz profesjonalnej pomocy prawnej? Skorzystaj z naszych usług doradztwa online i pomocy w przygotowaniu pism związanych z likwidacją stanowisk pracy. Gwarantujemy szybką i skuteczną pomoc dostosowaną do Twoich indywidualnych potrzeb. Zapraszamy do kontaktu poprzez formularz umieszczony pod tekstem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141
2. Ustawa z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników - Dz.U. 2003 nr 90 poz. 844