.
Mamy 12 435 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przechowywanie dokumentacji po zmarłym przedsiębiorcy

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 22.03.2019

Moja mama prowadziła za życia działalność gospodarczą. Był to sklep spożywczo-przemysłowy. W tym czasie zatrudniała pracowników. Teraz działalność została już zlikwidowana, a moja mama zmarła 1,5 roku temu. Jestem na chwilę obecną najstarszym i jedynym pełnoletnim spadkobiercą, ponieważ dodatkowo miesiąc temu zmarł mój ojciec. Czy w tej sytuacji w świetle prawa jestem zobowiązany do przechowywania dokumentacji pracowniczej pracowników po zmarłym przedsiębiorcy?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Przepisy prawa wprost nie rozstrzygają tej kwestii, wydaje się jednak, że w przypadku, gdy jest Pan spadkobiercą przedsiębiorcy, to na Panu ciążą obowiązki związane z archiwizacją dokumentacji osobowej zatrudnianych przez przedsiębiorcę pracowników. Powszechnie bowiem przyjmuje się, że w chwili śmierci przedsiębiorcy stosunek pracy wygasa, a przedsiębiorca jest traktowany tak, jakby został zlikwidowany .

 

Zgodnie z art. 94 pkt 9b ustawy Kodeks pracy „pracodawcy są zobowiązani do przechowywania dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz akt osobowych pracowników”.

 

Dokumentację pracowniczą, w tym dotyczącą okresów zatrudnienia i wynagrodzenia za pracę (oraz inne dokumenty, na podstawie których następuje ustalenie podstawy wymiaru emerytury lub renty), przechowuje się przez 50 lat od zakończenia przez ubezpieczonego pracy u danego płatnika. 

 

Z przepisów wynika, że pracodawca (a jeśli pracodawca nie żyje, to jego spadkobierca) musi wskazać podmiot prowadzący działalność w dziedzinie przechowywania dokumentacji, któremu zostanie ona przekazana do dalszego przechowywania. Co więcej, ma obowiązek zapewnić na ten cel środki finansowe na czas, jaki pozostał do końca 50-letniego okresu przechowywania dokumentacji.

 

Słowem – musi Pan wskazać, jaki podmiot będzie przechowywał dokumentację przez stosowny okres.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 plus cztery =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »