Przechowywanie dokumentacji po zmarłym przedsiębiorcy

Moja mama prowadziła za życia działalność gospodarczą. Był to sklep spożywczo-przemysłowy. W tym czasie zatrudniała pracowników. Teraz działalność została już zlikwidowana, a moja mama zmarła 1,5 roku temu. Jestem na chwilę obecną najstarszym i jedynym pełnoletnim spadkobiercą, ponieważ dodatkowo miesiąc temu zmarł mój ojciec. Czy w tej sytuacji w świetle prawa jestem zobowiązany do przechowywania dokumentacji pracowniczej pracowników po zmarłym przedsiębiorcy?

Przepisy prawa wprost nie rozstrzygają tej kwestii, wydaje się jednak, że w przypadku, gdy jest Pan spadkobiercą przedsiębiorcy, to na Panu ciążą obowiązki związane z archiwizacją dokumentacji osobowej zatrudnianych przez przedsiębiorcę pracowników. Powszechnie bowiem przyjmuje się, że w chwili śmierci przedsiębiorcy stosunek pracy wygasa, a przedsiębiorca jest traktowany tak, jakby został zlikwidowany .

Zgodnie z art. 94 pkt 9b ustawy Kodeks pracy „pracodawcy są zobowiązani do przechowywania dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz akt osobowych pracowników”.

Dokumentację pracowniczą, w tym dotyczącą okresów zatrudnienia i wynagrodzenia za pracę (oraz inne dokumenty, na podstawie których następuje ustalenie podstawy wymiaru emerytury lub renty), przechowuje się przez 50 lat od zakończenia przez ubezpieczonego pracy u danego płatnika.

Z przepisów wynika, że pracodawca (a jeśli pracodawca nie żyje, to jego spadkobierca) musi wskazać podmiot prowadzący działalność w dziedzinie przechowywania dokumentacji, któremu zostanie ona przekazana do dalszego przechowywania. Co więcej, ma obowiązek zapewnić na ten cel środki finansowe na czas, jaki pozostał do końca 50-letniego okresu przechowywania dokumentacji.

Słowem – musi Pan wskazać, jaki podmiot będzie przechowywał dokumentację przez stosowny okres.