Kontakty z dzieckiem po wyprowadzce żony

W zeszłym miesiącu żona zabrała nasze dziecko i wyprowadziła się do rodziców. Nie mogę teraz widywać synka, rodzina żony wyrzuca mnie z terenu posesji. Jestem zrozpaczony. Co powinienem zrobić w tej sytuacji, jeśli chcę utrzymywać kontakty z dzieckiem?

Kontakty z dzieckiem po wyprowadzce żony

Uniemożliwienie wykonywania władzy rodzicielskiej

Odpowiadając na Pańskie pytanie, odnieść należy się w pierwszej kolejności do właściwych przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (w skrócie K.r.io.), regulujących kwestie związane z wykonywaniem władzy rodzicielskiej, opieki nad dzieckiem oraz kontaktów rodziców z dziećmi.

I tak, zgodnie z art. 93 § 1 K.r.io., „władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom”. Natomiast art. 97 § 1 mówi o tym, że „jeżeli władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom, każde z nich jest obowiązane i uprawnione do jej wykonywania”. Stosownie natomiast do § 2 „o istotnych sprawach dziecka rodzice rozstrzygają wspólnie; w braku porozumienia między nimi rozstrzyga sąd opiekuńczy”.

Istotna jest również treść art. 100 § 1 K.r.io., zgodnie z którym „sąd opiekuńczy i inne organy władzy publicznej są obowiązane udzielać pomocy rodzicom, jeżeli jest ona potrzebna do należytego wykonywania władzy rodzicielskiej. W szczególności każde z rodziców może zwrócić się do sądu opiekuńczego o odebranie dziecka od osoby nieuprawnionej, a także zwrócić się do sądu opiekuńczego lub innego właściwego organu władzy publicznej o zapewnienie dziecku pieczy zastępczej”.

Najistotniejszy w Pańskim przypadku jest jednak przepis art. 107 § 1 K.r.io., zgodnie z którym „jeżeli władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom żyjącym w rozłączeniu, sąd opiekuńczy może ze względu na dobro dziecka określić sposób jej wykonywania”.

Powierzenie władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców i ograniczenie jej drugiemu z rodziców

W takiej sytuacji, zgodnie z § 2, „sąd może powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców, ograniczając władzę rodzicielską drugiego do określonych obowiązków i uprawnień w stosunku do osoby dziecka. Sąd może pozostawić władzę rodzicielską obojgu rodzicom, jeżeli przedstawili zgodne z dobrem dziecka porozumienie o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem, i jest zasadne oczekiwanie, że będą współdziałać w sprawach dziecka. Rodzeństwo powinno wychowywać się wspólnie, chyba że dobro dziecka wymaga innego rozstrzygnięcia”.

Przenosząc powyższe na grunt Pańskiej sprawy, wskazać należy, iż jeżeli przedstawiona przez Pana sytuacja traw już na tyle długo, że został Pan pozbawiony możliwości regularnych kontaktów z dzieckiem oraz prowadzone z Pańską żoną rozmowy nie dają żadnych rezultatów, to niestety jedynym wyjściem, jak się wydaje, pozostaje Panu wystąpienie do sądu z wnioskiem o uregulowanie kontaktów z dzieckiem.

Uregulowanie kontaktów rodzica z dzieckiem

Na podstawie orzeczenia w takiej sprawie sąd określa sposób kontaktów rodziców z dzieckiem, tzn. czas, miejsce oraz ewentualnie konieczność odbywania kontaktów w obecności drugiego rodzica lub kuratora. Takie orzeczenie jest podstawą do zmuszenia rodzica uchylającego się od obowiązku umożliwienia drugiemu rodzicowi kontaktów z dzieckiem do wydania dziecka na oznaczony przez sąd czas i w wyznaczonym miejscu, a w wyjątkowych sytuacjach, w przypadku notorycznego uchylania się od tego obowiązku, orzeczenie takie może stanowić podstawę do ubiegania się o odebranie dziecka niedopełniającemu swoich obowiązków rodzicowi.

W postępowaniu wszczętym na podstawie wspomnianego wniosku sąd zazwyczaj zleca przeprowadzenie specjalistycznych badań psychologicznych obojga rodziców w celu ustalenia, które z nich daje lepszą gwarancję właściwej opieki nad dzieckiem, a także w celu ustalenia, jak powinny wyglądać kontakty tych rodziców z dzieckiem (w przypadku istnienia obawy zagrożenia dobra dziecka ze strony jednego z rodziców, sąd może nakazać odbywanie tych kontaktów w obecności kuratora sądowego).

Wniosek taki wnosi się do sądu rejonowego właściwego dla miejsca zamieszkania lub pobytu dziecka, a jego koszt wynosi 40 zł.

Na marginesie można wskazać, że jeżeli z Pańskiej strony nie dochodziło względem dziecka do patologicznych zachowań, nie jest Pan alkoholikiem lub narkomanem, nie dopuszczał się Pan przemocy fizycznej względem członków rodziny, to ma Pan całkiem realne szanse na uzyskanie nawet dość szerokim możliwości kontaktu z dzieckiem na podstawie orzeczenia sądu.

Jeśli jest Pan zainteresowany dalszą pomocą, to informuję, że nasz serwis świadczy również usługi w zakresie przygotowania pism, reprezentacji przedsądowej oraz sądowej.