Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Najlepszy sposób przekazania mieszkania przez mamę

Autor: Filip Syrkiewicz • Opublikowane: 26.08.2018

Moja mama jest głównym lokatorem mieszkania. Chce to mieszkanie przekazać mi w spadku lub darowiźnie (kwestia wyboru najlepszego sposobu przekazania mieszkania). Mieszkanie jest spółdzielcze własnościowe (wykupione wiele lat temu), zatem trzeba by założyć księgę wieczystą – nie wiem jak. Ojciec zmarł niedawno, nie był członkiem spółdzielni. W sprawę zaangażowana jest moja siostra, ale ona zrzeka się praw do tego mieszkania.

Filip Syrkiewicz

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu podlega analogicznemu reżimowi prawnemu jak w przypadku odrębnej własności lokali. Uprawnienie do rozporządzania spółdzielczym prawem własnościowym nie doznaje w tym zakresie żadnych ograniczeń. W odróżnieniu od prawa własności przysługującego do nieruchomości dla spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu nie musi być urządzona księga wieczysta. Osoba, której prawo to przysługuje, może jednak wystąpić na zasadzie art. 1 ust. 3 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece (Dz. U. z 2017 r., poz. 1007 z późn. zm.) o założenie dla niego księgi wieczystej oraz o ujawnienie swojego tytułu prawnego w dziale II.

 

Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu może stanowić przedmiot nieograniczonego obrotu, w tym rozporządzania pod tytułem darmym (darowizny), jak również stanowić będzie składnik majątku należący do masy spadkowej podlegający dziedziczeniu.

 

Odnosząc się do podniesionej przez Pana kwestii wyboru najkorzystniejszego sposobu rozporządzenia tym prawem na Pańską rzecz, należy zauważyć, że ustalenie najbardziej dogodnej formy przeniesienia tytułu prawnego zależy w zasadzie od intencji stron. Jeżeli zamierzeniem Pańskiej mamy jest zapewnienie Panu uzyskania prawa do lokalu na wyłączność oraz zagwarantowanie sobie możliwości korzystania z niego w dotychczasowy sposób, warte rozważenia byłoby np. zawarcie umowy darowizny wraz z ustanowieniem na rzecz mamy służebności osobistej polegającej na prawie dożywotniego zamieszkiwania.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Najlepszy sposób przekazania mieszkania przez mamę

 

Zgodnie z przedstawionym przez Pana stanem faktycznym Pańska mama jest „głównym lokatorem”, z czego wywodzę, że przez cały okres trwania spółdzielczego prawa własnościowego, tylko jej przysługiwał (i nadal przysługuje) tytuł prawny do lokalu. Jeżeli natomiast prawo to było przedmiotem małżeńskiej wspólności ustawowej, wymaga zauważenia, że ewentualnie przysługujący Pana ojcu udział w tym prawie był przedmiotem dziedziczenia – zarówno przez Pańską mamę, Pana, jak i siostrę. Nie ma przy tym znaczenia. czy został przyjęty w poczet członków spółdzielni.

 

W takim wypadku zasady nabycia udziału w spadku obejmującego m.in. prawo do lokalu reguluje ustawa bądź treść rozporządzenia testamentowego. Na tle takiego stanu prawnego do uzyskania na wyłączność tytułu prawnego do lokalu konieczne byłoby złożenie stosownych oświadczeń woli w przedmiocie udzielenia darowizny przez wszystkie osoby uprawnione do spadku.

 

W aspekcie rozporządzenia spółdzielczym prawem własnościowym na Pańską rzecz na wypadek śmierci, uzyskanie skutku prawnego w postaci nabycia przez Pana praw do lokalu na wyłączność wymagałoby sporządzenia przez spadkodawcę testamentu o określonej treści, obejmującego oświadczenie o wydziedziczeniu Pańskiej siostry. W przypadku spadkobrania z mocy ustawy prawo to przypadłoby bowiem w równych udziałach zarówno Panu, jak i Pańskiej siostrze. Rozporządzenie testamentowe nie wyklucza jednak możliwości ubiegania się o zachowek przez osobę pominiętą, która na podstawie ustawy byłaby powołana do spadku.

 

Z tych względów, zależnie od woli stron, właściwe wydaje się zarekomendowanie umowy darowizny oraz – na życzenie darczyńcy – ustanowienie na jego rzecz służebności osobistej polegającej na dożywotnim prawie zamieszkiwania w lokalu. Rozporządzenie na rzecz osoby najbliższej – tak jak w Pańskim przypadku – korzysta ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn pod warunkiem zgłoszenia nabycia rzeczy właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego.

 

Jak wspomniałem, ustawa dopuszcza możliwość założenia dla spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu księgi wieczystej, chociaż jej urządzenie nie jest warunkiem skutecznego rozporządzania tym prawem. Pozwala natomiast osobie uprawnionej na obciążanie go ograniczonymi prawami rzeczowymi podlegającymi ujawnieniu w księdze wieczystej (w tym m. in. służebnością osobistą lub hipoteką).

Osoba, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, powinna wystąpić wówczas do właściwego według miejsca położenia nieruchomości sądu rejonowego z wnioskiem o urządzenie księgi wieczystej na formularzu urzędowym (KW-ZAL). Opłata sądowa za założenie księgi wieczystej wynosi 60 zł. W księdze ujawnia się jednocześnie tytuł prawny do lokalu. Opłata za każdy wnioskowany wpis wynosić będzie 200 zł.

 

Wniosek o ujawnienie wpisów w księdze wieczystej sporządza się na odrębnym formularzu (KW-WPIS). Przy wniosku o urządzenie księgi wieczystej dla spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu należy przedstawić w oryginale bądź uwierzytelnionym zgodnie z odrębnymi przepisami odpisie: zaświadczenie o przydziale lokalu mieszkalnego, ewentualnie inny dokument stwierdzający nabycie tego prawa po poprzednikach, zaświadczenie o położeniu nieruchomości oraz jej cechach (powierzchni, licznie lokali, kondygnacji). Co istotne, nie jest konieczne legitymowanie się członkostwem spółdzielni w dacie nabywania prawa do lokalu przez wnioskodawcę. Dokumenty te wydaje na wniosek spółdzielnia mieszkaniowa, w czyjej zasobach pozostaje lokal.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 plus 10 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Cofnięcie darowizny mieszkania

8 lat temu darowałam mieszkanie własnościowe synowi. Bez mojej wiedzy syn zamienił to mieszkanie na mieszkanie komunalne. W mieszkaniu komunalnym zameldował się wraz z żoną. Niebawem się rozwiódł i został przez byłą żonę wymeldowany z tego mieszkania. Co zrobić, żeby odzyskać daro

Przekazanie pieniędzy żonatej córce do jej majątku osobistego

Zamierzam przekazać mojej żonatej córce kilkaset tys. zł w formie darowizny, bez określenia celu, na jaki kwota ta ma być przeznaczona. Jak tego dokonać zgodnie z prawem? Córka jest w związku małżeńskim bez ustanowionej rozdzielności majątkowej pomiędzy nią i mężem. Chciałbym, aby

Czy trzeba zwrócić przypadkowy przelew?

Na moje konto osobiste przez pomyłkę wpłynęły środki. Kiedyś korzystał z niego mój chłopak. Zastanawiam się, czy trzeba zwrócić taki przypadkowy przelew?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »