Mamy 10 374 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Najlepszy sposób przekazania mieszkania przez mamę

Autor: Filip Syrkiewicz • Opublikowane: 26.08.2018

Moja mama jest głównym lokatorem mieszkania. Chce to mieszkanie przekazać mi w spadku lub darowiźnie (kwestia wyboru najlepszego sposobu przekazania mieszkania). Mieszkanie jest spółdzielcze własnościowe (wykupione wiele lat temu), zatem trzeba by założyć księgę wieczystą – nie wiem jak. Ojciec zmarł niedawno, nie był członkiem spółdzielni. W sprawę zaangażowana jest moja siostra, ale ona zrzeka się praw do tego mieszkania.

Filip Syrkiewicz

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek
Cóż ja mogę napisać. Jedynie chwalić w niebiosa, wszystkich Prawników którzy na łamach tego portalu, pomagają, za dość niską cenę, zwykłym „Kowalskim” w ich problemach Zwłaszcza wielkie dzięki dla Pani Elizy - PROFESJONALISTKA W PEŁENEJ KRASIE!!!
Stały klient Tomasz
Tak profesjonalnego portalu prawniczego nie spotkałam, mimo szuflowania w necie! Nie musicie się obawiać o dużą konkurencję bo wiarygodność Wasza pozwala w razie potrzeby tylko TUTAJ kliknąć! Sposób informowania klienta poprzez maile, to przykład jak serio podchodzicie do załatwienia sprawy, zaangażowanie się paru prawników do jednej kwestii problemu to również zasługuje na "piec z plusem". Jesteście WIELCY! nikt Wam do tej pory dorównać nie jest w stanie! Pozdrowienia dla całej ekipy tego portalu.
Iwona
Wspaniały serwis, wspaniali prawnicy. Szybka odpowiedź na pytanie i, co najważniejsze, wyczerpująca odpowiedź. Prawnicy są wspaniali, dostałam bardzo przejrzystą odpowiedź, zawierającą ważne szczegóły. Pani prawnik dokładnie doradziła mi, co mam robić, jak działać, jakie mam możliwości, co mam uwzględnić, pisząc wniosek, z jakiego paragrafu i co dla mnie ważne – napisała także od siebie, co najlepiej wypisać i na co zwracać uwagę. Gorąco polecam.
Agnieszka
Serdecznie dziękuję za szybką i wyczerpującą opinię. Szczerze mówiąc, korzystałam z porad kilku prawników. Zdecydowanie jesteście najbardziej solidni, widać w opinii, że przygotowana jest dla konkretnej sprawy, a przygotowujący ją prawnik wnikliwie przeanalizował konkretną sytuację, a nie tylko cytował fragmenty prawa autorskiego. Pozdrawiam i dziękuję.
Anna
Polecam ten serwis, ponieważ oprócz fachowej i wyczerpującej odpowiedzi na moje pytania potrafią zrozumieć ludzkie nieszczęście. Na pewno przy kolejnych sprawach prawnych zwrócę sie do waszego serwisu.
Krzysztof
Dziękuję za fachową poradę – bardzo mnie uspokoiła. Pani sędzia podczas rozprawy, uzasadniając swoje stanowisko w sprawie, również powołała się na cytowane przez Pana artykuły. Pozdrowienia dla Pana Lenowieckiego – od dziś polecam wszystkim EPORADY24.
Danuta
Fachowa porada bardzo dokładnie opisana szybko na temat miałem uczucie że rozmawiam z prawnikiem w cztery oczy - gorąco polecam.
Maciej
Super profesjonalna porada!!!! Polecam wszystkim fachowców którzy na łamach tego portalu pomagają zwykłym „Kowalskim” w sprawach dla Nich trudnych i niezrozumiałych. Starannie z wielką dokładnością opisany problem został wytłumaczony i zaproponowany tok załatwienia problemu za co, z całego serca DZIĘKUJE!!!!
Tomasz
Dziękuję za szybką i rzetelną pomoc. Do porad prawnych udzielanych internetowo podchodziłam raczej ostrożnie. Jednak po kilku wizytach w kancelariach prawnych, w których prawnik rezerwuje sobie czas ok. 15 min na klienta, a ponadto udziela odpowiedzi z głowy, bez żadnego wcześniejszego przygotowania, mówiąc: „prawdopodobnie”, z żalem stwierdziłam, że straciłam tylko czas i pieniądze. W związku z tym po przestudiowaniu kilku porad w interesującym mnie temacie postanowiłam spróbować skorzystać z serwisu ePorady24.pl. Opisałam jak najdokładniej zaistniałą sytuację i w ciągu 2 dni otrzymałam wyczerpującą i jasną odpowiedź. Byłam bardzo mile zaskoczona. Tutaj prawnik ma czas, aby przetrawić problem, zajrzeć gdzie trzeba, aby pomóc w rozwiązaniu sytuacji, i to jest WIELKI PLUS tego portalu. Polecam wszystkim taka formę!
Małgosia
Dziękuję za jasną, rzeczową i bardzo szybką odpowiedź. Dzięki waszej pomocy sprawę w sądzie wygrałam. Wszystkim będę polecać Wasz portal eporady24.
Joanna
Serdecznie dziękuję prawnikom tego portalu za pomoc. Odpowiedzi były naprawdę rzetelne i, co ważne, udzielane bardzo szybko. Wiem, „na czym stoję”. Wiedzy nigdy za wiele, w kancelarii bywało, że po opisaniu swojego problemu dowiadywałem się jedynie, że sprawa jest ciekawa i trudna, traciłem czas, pieniądze i wiedziałem tyle, co wiedziałem. W przypadku tego portalu tak się nie da – jest pytanie i jest wyczerpująca odpowiedź. Osobiście jestem bardzo zadowolony z porady.
Roman
BARDZO POLECAM. Sprawa z którą się zwróciłem wydawała się bez wyjścia. Wplątałem się w bardzo skomplikowany "układ" współpracy z dużym producentem materiałów budowlanych. Sądziłem, że mając gwarancję + aprobaty + deklaracje + faktury i wykonując usługi na wysokim poziomie mogę spać spokojnie. Myliłem się. Realia okazały się bardzo brutalne. Byłem załamany - wszystkie próby zainteresowania różnych instytucji były nieskuteczne. Pani Eliza wskazała mi sposób i czynnie POMOGŁA w jego wprowadzeniu. Wiem, że do ostatecznego rozstrzygnięcia minie jeszcze sporo czasu. Sprawa jest naprawdę bardzo trudna. Odzyskałem jednak wiarę w siebie i ludzi. Kontakt bardzo dobry - o wiele lepszy od kontaktów z innymi prawnikami. Jeszcze raz gorąco POLECAM.
Zbyszek
Panie, Panowie, nie marnujcie czasu na przeszukiwanie internetu i poszukiwanie właściwych rozwiązań co do waszych prywatnych spraw. Napiszcie zapytanie do „eporady24”, a szybko, konkretnie i na temat dostaniecie odpowiedź... Za niewielką opłatą uzyskałem nie „odpowiedź”, lecz „odpowiedzi”, bo było ich kilka i jestem w pełni usatysfakcjonowany.
Jarek
Jeżeli w poradach rozdawaliby Oskary, na pewno bym wysłał nominację do Oskara na eporady24.
Piotr
Dziękuję bardzo za rzetelną i wyczerpującą odpowiedź. Od jakiegoś czasu słyszałam różne sprzeczne opinie dotyczące mojego problemu i szczerze mówiąc, nie bardzo wiedziałam, do kogo się zwrócić, by uzyskać potrzebne informacje. W stosownym urzędzie nie dowiedziałam się niestety niczego konkretnego, a korzystanie z drogich usług biur doradczych nie wchodziło w grę. Państwa konkurencja w internecie wyceniła mój problem drożej. Pan Aleksander Słysz dokładnie przeanalizował moje pytania i rozwiał wątpliwości. Teraz wiem, jakie powinnam podjąć kroki w najbliższej przyszłości. Przyznam się, że obawiałam się krótkiej, lakonicznej odpowiedzi, niekoniecznie adekwatnej do wpłaconej kwoty, ale jestem pozytywnie zaskoczona. Duży plus za możliwość zadawania pytań dodatkowych.
Roksana
Chodziło o jedną sprawę - zadałem w sumie 5 pytań. Myślałem że odpowiedź to będzie kilka zdań tymczasem dostałem kilka stron naprawdę fachowej porady - każdy problem został dokładnie opisany. Teraz praktycznie nie muszą wynajmować prawnika - dostałem gotowe rozwiązanie. Mało tego prócz porady dosłałem kilkadziesiąt innych źródeł (książki internet) których znalezienie i zweryfikowanie zajęło by mi pewnie bardzo dużo czasu. A co do ceny to muszę bez wahania przyznać że usługa była za pól darmo w porównaniu do ilości wiedzy jaką dostałem.
Krzysztof

Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu podlega analogicznemu reżimowi prawnemu jak w przypadku odrębnej własności lokali. Uprawnienie do rozporządzania spółdzielczym prawem własnościowym nie doznaje w tym zakresie żadnych ograniczeń. W odróżnieniu od prawa własności przysługującego do nieruchomości dla spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu nie musi być urządzona księga wieczysta. Osoba, której prawo to przysługuje, może jednak wystąpić na zasadzie art. 1 ust. 3 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece (Dz. U. z 2017 r., poz. 1007 z późn. zm.) o założenie dla niego księgi wieczystej oraz o ujawnienie swojego tytułu prawnego w dziale II.

 

Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu może stanowić przedmiot nieograniczonego obrotu, w tym rozporządzania pod tytułem darmym (darowizny), jak również stanowić będzie składnik majątku należący do masy spadkowej podlegający dziedziczeniu.

 

Odnosząc się do podniesionej przez Pana kwestii wyboru najkorzystniejszego sposobu rozporządzenia tym prawem na Pańską rzecz, należy zauważyć, że ustalenie najbardziej dogodnej formy przeniesienia tytułu prawnego zależy w zasadzie od intencji stron. Jeżeli zamierzeniem Pańskiej mamy jest zapewnienie Panu uzyskania prawa do lokalu na wyłączność oraz zagwarantowanie sobie możliwości korzystania z niego w dotychczasowy sposób, warte rozważenia byłoby np. zawarcie umowy darowizny wraz z ustanowieniem na rzecz mamy służebności osobistej polegającej na prawie dożywotniego zamieszkiwania.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Najlepszy sposób przekazania mieszkania przez mamę

 

Zgodnie z przedstawionym przez Pana stanem faktycznym Pańska mama jest „głównym lokatorem”, z czego wywodzę, że przez cały okres trwania spółdzielczego prawa własnościowego, tylko jej przysługiwał (i nadal przysługuje) tytuł prawny do lokalu. Jeżeli natomiast prawo to było przedmiotem małżeńskiej wspólności ustawowej, wymaga zauważenia, że ewentualnie przysługujący Pana ojcu udział w tym prawie był przedmiotem dziedziczenia – zarówno przez Pańską mamę, Pana, jak i siostrę. Nie ma przy tym znaczenia. czy został przyjęty w poczet członków spółdzielni.

 

W takim wypadku zasady nabycia udziału w spadku obejmującego m.in. prawo do lokalu reguluje ustawa bądź treść rozporządzenia testamentowego. Na tle takiego stanu prawnego do uzyskania na wyłączność tytułu prawnego do lokalu konieczne byłoby złożenie stosownych oświadczeń woli w przedmiocie udzielenia darowizny przez wszystkie osoby uprawnione do spadku.

 

W aspekcie rozporządzenia spółdzielczym prawem własnościowym na Pańską rzecz na wypadek śmierci, uzyskanie skutku prawnego w postaci nabycia przez Pana praw do lokalu na wyłączność wymagałoby sporządzenia przez spadkodawcę testamentu o określonej treści, obejmującego oświadczenie o wydziedziczeniu Pańskiej siostry. W przypadku spadkobrania z mocy ustawy prawo to przypadłoby bowiem w równych udziałach zarówno Panu, jak i Pańskiej siostrze. Rozporządzenie testamentowe nie wyklucza jednak możliwości ubiegania się o zachowek przez osobę pominiętą, która na podstawie ustawy byłaby powołana do spadku.

 

Z tych względów, zależnie od woli stron, właściwe wydaje się zarekomendowanie umowy darowizny oraz – na życzenie darczyńcy – ustanowienie na jego rzecz służebności osobistej polegającej na dożywotnim prawie zamieszkiwania w lokalu. Rozporządzenie na rzecz osoby najbliższej – tak jak w Pańskim przypadku – korzysta ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn pod warunkiem zgłoszenia nabycia rzeczy właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego.

 

Jak wspomniałem, ustawa dopuszcza możliwość założenia dla spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu księgi wieczystej, chociaż jej urządzenie nie jest warunkiem skutecznego rozporządzania tym prawem. Pozwala natomiast osobie uprawnionej na obciążanie go ograniczonymi prawami rzeczowymi podlegającymi ujawnieniu w księdze wieczystej (w tym m. in. służebnością osobistą lub hipoteką).

Osoba, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, powinna wystąpić wówczas do właściwego według miejsca położenia nieruchomości sądu rejonowego z wnioskiem o urządzenie księgi wieczystej na formularzu urzędowym (KW-ZAL). Opłata sądowa za założenie księgi wieczystej wynosi 60 zł. W księdze ujawnia się jednocześnie tytuł prawny do lokalu. Opłata za każdy wnioskowany wpis wynosić będzie 200 zł.

 

Wniosek o ujawnienie wpisów w księdze wieczystej sporządza się na odrębnym formularzu (KW-WPIS). Przy wniosku o urządzenie księgi wieczystej dla spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu należy przedstawić w oryginale bądź uwierzytelnionym zgodnie z odrębnymi przepisami odpisie: zaświadczenie o przydziale lokalu mieszkalnego, ewentualnie inny dokument stwierdzający nabycie tego prawa po poprzednikach, zaświadczenie o położeniu nieruchomości oraz jej cechach (powierzchni, licznie lokali, kondygnacji). Co istotne, nie jest konieczne legitymowanie się członkostwem spółdzielni w dacie nabywania prawa do lokalu przez wnioskodawcę. Dokumenty te wydaje na wniosek spółdzielnia mieszkaniowa, w czyjej zasobach pozostaje lokal.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IX + VI =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Cofnięcie darowizny mieszkania

8 lat temu darowałam mieszkanie własnościowe synowi. Bez mojej wiedzy syn zamienił to mieszkanie na mieszkanie komunalne. W mieszkaniu komunalnym zameldował się wraz z żoną. Niebawem się rozwiódł i został przez byłą żonę wymeldowany z tego mieszkania. Co zrobić, żeby odzyskać darowane mieszkanie lub nabyć prawo do zamieszkania w tym mieszkaniu?

Przekazanie pieniędzy żonatej córce do jej majątku osobistego

Zamierzam przekazać mojej żonatej córce kilkaset tys. zł w formie darowizny, bez określenia celu, na jaki kwota ta ma być przeznaczona. Jak tego dokonać zgodnie z prawem? Córka jest w związku małżeńskim bez ustanowionej rozdzielności majątkowej pomiędzy nią i mężem. Chciałbym, aby darowizna była jedynie jej własnością. Dodam, że również jestem żonaty i też nie mamy rozdzielności majątkowej, a żona jest macochą mojej córki.

Czy trzeba zwrócić przypadkowy przelew?

Na moje konto osobiste przez pomyłkę wpłynęły środki. Kiedyś korzystał z niego mój chłopak. Zastanawiam się, czy trzeba zwrócić taki przypadkowy przelew?

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »