.
Mamy 12 435 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Polska emerytura a dalsza praca w Anglii

Autor: Małgorzata Zegarowicz-Sobuń • Opublikowane: 22.08.2018

Za miesiąc kończę 60 lat i zamierzam złożyć wniosek o emeryturę (przepracowałam w Polsce niecałe 30 lat, a obecnie od 8 lat pracuję w Anglii, chcę przepracować do 10 lat, żeby nabyć tutaj praw emerytalnych). Jak wygląda sprawa polskiej emerytury, gdy w dalszym ciągu chcę pracować w Anglii i później chciałabym pobierać polską i angielską emeryturę jednocześnie?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Polska emerytura a dalsza praca w Anglii

Fot. Fotolia

Nabycie świadczenia emerytalnego z FUS w przypadku kobiet

Ustawa o emeryturach i rentach z FUS uzależnia prawo do nabycia świadczenia emerytalnego od ukończenia wymaganego wieku – w przypadku kobiet jest to 60 lat. Nie jest wymagalny minimalny okres ubezpieczenia, chociaż im jest on dłuższy, tym wysokość emerytury się zwiększa, bowiem zależy ona od zgromadzonego kapitału początkowego i zgromadzonych składek na ubezpieczenie emerytalne. Podstawą wyliczenia wysokości przyszłej emerytury stanowi suma zwaloryzowanych składek zgromadzona na indywidualnym koncie ubezpieczonego w ZUS za okres od 01 stycznia 1999 r., a od 01 lutego 2014 r. również środków zewidencjonowanych na subkoncie (także tych przeniesionych z OFE). Sumę tę następnie dzieli się przez średnie dalsze trwanie życia, które jest corocznie ogłaszane przez Prezesa GUS. Przy obliczaniu wysokości emerytury wprowadzono możliwość stosowania tablic średniego trwania życia obowiązujących w dniu osiągnięcia wieku uprawniającego do emerytury.  

 

Również od 1 października 2017 r. minimalny staż pracy wymagany do otrzymania emerytury minimalnej wynosi 20 lat. Wysokość tej emerytury wynosi 1000 zł. Staż pracy ma więc wpływ na wysokość emerytury.

Złożenie wniosku o emeryturę i ustalenie kapitału początkowego

Przyznanie emerytury uzależnione jest od złożenia wniosku wraz z wszystkimi dokumentami poświadczającymi okresy zatrudnienia, zarówno składkowe, jak i nieskładkowe, oraz wysokości osiąganego wynagrodzenia. Jeżeli kapitał początkowy nie został ustalony, trzeba złożyć wniosek o emeryturę i ustalenie kapitału. W Pani przypadku kapitał początkowy ustalany jest albo na podstawie kolejnych 10 lat kalendarzowych przed 1 stycznia 1999 r., albo z 20 dowolnie wybranych lat kalendarzowych przed 1 stycznia 1999 r. Jeżeli ma już Pani ustalony kapitał początkowy i został on wyliczony przed 1 maja 2015 r., to warto wystąpić z wnioskiem o jego przeliczenie, bowiem z uwagi na zmianę przepisów dotyczących sposobu wyliczania kapitału jego wysokość może się zwiększyć.

 

Zgodnie z art 103 tej ustawy:

 

„1. Prawo do emerytur i rent ulega zawieszeniu lub świadczenia te ulegają zmniejszeniu na zasadach określonych w art. 103a–106.

2. Przepisu ust. 1 nie stosuje się do emerytów, którzy osiągnęli wiek emerytalny 60 lat (kobiety) lub 65 lat (mężczyźni), z zastrzeżeniem art. 103a”.

 

„Art. 103a. Prawo do emerytury ulega zawieszeniu bez względu na wysokość przychodu uzyskiwanego przez emeryta z tytułu zatrudnienia kontynuowanego bez uprzedniego rozwiązania stosunku pracy z pracodawcą, na rzecz którego wykonywał je bezpośrednio przed dniem nabycia prawa do emerytury, ustalonym w decyzji organu rentowego”.

Zawieszenie prawa do emerytury

Przepis ten stosuje się również do emerytów, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny, ustalany indywidualnie, w zależności od daty urodzenia oraz płci. Tak więc ci emeryci, którzy kontynuują zatrudnienie u tego samego pracodawcy, u którego byli zatrudnieni przed dniem nabycia prawa do emerytury, muszą się liczyć z tym, że mimo iż ukończyli wiek zwalniający ich z zawieszalności – przysługująca im emerytura zostanie zawieszona. Ustawa o emeryturach i rentach z FUS w art. 100 stanowi, iż „prawo do świadczeń z ubezpieczeń emerytalnego i rentowych powstaje z dniem spełnienia warunków wymaganych do nabycia tego prawa”. Jeżeli prawo do świadczenia emerytalnego powstaje z dniem spełnienia wszystkich warunków wymaganych do nabycia emerytury, to u Pani będzie to dzień 60. urodzin. Oznacza to, że jeżeli w dniu rozwiązania umowy o pracę spełnione są pozostałe warunki, to w tym dniu ubezpieczony nabywa prawo do emerytury. 

Rozwiązanie umowy o pracę i złożenie wniosku o emeryturę 

Rozwiązanie umowy o pracę może nastąpić zarówno przed dniem złożenia wniosku o emeryturę, jak też w dniu jego złożenia. Dlatego też osoby, które składają wniosek o przyznanie emerytury, muszą się wykazać w ZUS-ie świadectwem pracy i tym, że nie są już pracownikami.  

W orzecznictwie SN wielokrotnie podkreślano, że kontynuacja zatrudnienia – bez rozwiązania stosunku pracy – po dniu nabycia prawa do emerytury przesądza o zawieszeniu prawa do emerytury (wyrok SN z dnia 19 lutego 2004 r., sygn. akt UU UK 274/03, OSNPUSiSP 2004, nr 21, poz. 376). Również uchwałą 7 sędziów SN z dnia 10 listopada 2004 r., sygn. akt II UZP 9/04, OSNPUSiSP 2005, nr 3, poz. 43, przesądzono, że prawo do emerytury ulega zawieszeniu, jeżeli emeryt nie rozwiąże wszystkich stosunków pracy, w których pozostawał bezpośrednio przed dniem nabycia prawa do emerytury.

Dalsza praca po ukończeniu wieku uprawniającego do emerytury

W przypadku spełnienia warunków opisanych powyżej świadczenie emerytalne nie zostanie zawieszone ani zmniejszone, jeżeli nastąpi podjęcie zatrudnienia. Dalsza praca po ukończeniu wieku uprawniającego do emerytury, czyli w Pani przypadku 60 lat, nie jest związana ze zmniejszeniem bądź zawieszeniem wypłaty emerytury przez ZUS.

 

W przypadku osób mających już ustalone prawo do emerytury dodatkowo przepracowany okres oraz osiągnięte zarobki mogą podwyższyć wysokość świadczenia. Warunkiem jest podleganie w dalszym ciągu ubezpieczeniom społecznym. Aby ZUS przeliczył emeryturę, konieczne jest złożenie wniosku o doliczenie stażu z tytułu wypracowania nowego okresu..

 

Mając na uwadze powyższe regulacje, warto skorzystać z usług doradców emerytalnych, którzy od lipca zeszłego roku działają we wszystkich oddziałach ZUS. Ich zadaniem jest pomoc w podjęciu decyzji o przejściu na emeryturę poprzez wyliczenie jej wysokości w różnych wariantach.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (5):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 2 - cztery =

27.04.2021

Doradcy zus? proszę spróbować w JAKIKOLWIEK sposób się z nimi skontaktować. Mówię tu o osobach mieszkających w uk. Mamy trzy możliwości kontaktu. email, poczta,telefon. Proszę mi wierzyć że nie mam odpowiedzi z żadnej z tych opcji. Jeśli ktoś załatwia, lub raczej próbuje załatwić tą nieszczęsną emeryturę może podzieli się z nami swymi doświadczeniami.

irek

11.08.2020

mam ten sam problem i nie moge zrozumiec dlaczego mam sie zwolnic z pracy tutaj w UK skoro ZUS wyplacal mi bedzie emeryture za lata przepracowane w Polsce

Mira

17.02.2020

Nie bede sie powtarzal ale mam identyczna sytuacje co p. Andrzej prosze o pomoc!

vlad

20.01.2020

Czytalam te odpowiedz i mysle ze ZUS nadinterpretuje przepisy prawa polskiego, ktore nie moga miec zastosowania w Wielkiej Brytanii, ani w zadnym innym kraju. Powyzsze przepisy wyraznie dotycza Polski.
Nigdzie w tekscie nie jest napisane ze w GB czy tez w jakimkolwiek innym kraju mam rozwiazac umowe o prace.
Tak naprawde to powyzsza odpowiedz to jest maslo maslane i w zaden sposob nie odpowiada na pytanie mojej poprzedniczki. Flaga GB chyba ma odwrocic uwage czytelnika bo nie wiem co tu wnosi.

Gosia

31.10.2019

Mam 30 lat pracy w Polsce i od 2005r. pracuje w Anglii. Polski wiek emerytalny osiagnew 2020r, a rok pozniej w 2021r, w Anglii.Emerytura polska i angielska sa niezalezne. Dlaczeg ja na rok przed emerytura ang. musze sie zwalniac z pracy w Anglii aby otrzymac emeryture polska!? Stracilbym przywileje emerytalne angielskie no i jeszcze poszuliwanie pracy na rok. Emerytura polska prawnie mi sie nalezy po uk. 65 lat a panstwo polskie ukradnie mi roczna kwote emerytury, bo ktos wymyslil nielogiczny, karygodny przepis, tym bardziej, ze po uzyskaniu emerytury mozna dalej pracowac i zarabiac bez ograniczen.Jakie jest logiczne uzasadnienie przepisu uderzajacego w obywatela!?

Andrzej

.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »