.
Udzieliliśmy ponad 134,9 tys. porad prawnych i mamy 15 128 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Czy spółka z o.o. może być beneficjentem programu Agroenergia?

• Data: 17-04-2025 • Autor: Radca prawny Paulina Olejniczak-Suchodolska

Nasze wątpliwości budzi zapis regulaminu, a konkretnie punkt 8 Regulaminu Naboru Wniosków w ramach programu priorytetowego – Agroenergia. Część 1) Mikroinstalacje, pompy ciepła i towarzyszące magazyny energii (dołączam go do wglądu). Chciałbym uzyskać potwierdzenie lub zanegowanie mojego sposobu rozumienia tego zapisu. Różnice w interpretacji (mojej i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska (WFOŚ) polegają na tym, że w mojej ocenie spełniam, zaś w ocenie WFOŚ nie spełniam, warunków, którym musi odpowiadać podmiot mogący być beneficjentem tego programu. Tu wyjaśniam, że jesteśmy osobą prawną (spółka z o.o.), prowadzimy działalność rolniczą od 2015 r. na dzierżawionych gruntach rolnych o powierzchni 8 ha na podstawie umowy dzierżawy. Mamy numer gospodarstwa rolnego nadany przez agencję ARiMR oraz korzystaliśmy z dopłat obszarowych przyznawanych na podstawie ich decyzji. Uważam, że spełniamy wymogi zapisu regulaminu, zaś wg interpretacji WFOŚ musimy dodatkowo wykazać się odpowiednim nr PKD (?!). Ponieważ zapis pkt 8 litera B zawiera spójnik „lub” – moim zdaniem, wskazuje to na możliwość alternatywnej kwalifikacji beneficjenta tzn: 1. Prowadzący działalność rolniczą lub 2.Prowadzacy działalność gospodarczą w zakresie usług rolniczych z odpowiednim PKD. Proszę o interpretację prawną tego zapisu i przedstawienie stanowiska.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Czy spółka z o.o. może być beneficjentem programu Agroenergia?

Beneficjenci programu Agroenergia

Na wstępie wskazuję, że zgodnie z brzmieniem punktu 8 lit. b Regulaminu: Beneficjentem programu jest osoba prawna będąca właścicielem lub dzierżawcą nieruchomości rolnych, których łączna powierzchnia użytków rolnych zawiera się w przedziale od 1 ha do 300 ha oraz co najmniej rok przed złożeniem wniosku o udzielenie dofinansowania prowadząca działalność rolniczą lub działalność gospodarczą w zakresie usług rolniczych (główny przedmiot działalności wnioskodawcy wskazany w odpowiednim rejestrze przedmiot działalności przedsiębiorstwa stanowi kod PKD: 01.61.Z, 01.62.Z (z wyłączeniem prowadzenia schronisk dla zwierząt gospodarskich oraz podkuwania koni) lub 01.63.Z).

 

W przypadku składania wniosku jako dzierżawca wraz z wnioskiem o dofinansowanie należy przedłożyć dokument potwierdzający prowadzenie działalności rolniczej lub działalności gospodarczej w zakresie usług rolniczych (zgodnie z lit. b).

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Spółka jako rolnik, główny przedmiot działalności

Na podstawie opisu zawartego w pytaniu uznać należy, że spełniony byłby warunek bycia właścicielem lub dzierżawcą nieruchomości rolnych, których łączna powierzchnia użytków rolnych zawiera się w przedziale od 1 ha do 300 ha oraz co najmniej rok przed złożeniem wniosku o udzielenie dofinansowania prowadzona była działalność rolnicza. Oprócz tego główny przedmiot działalności wnioskodawcy wskazany w odpowiednim rejestrze przedmiot działalności przedsiębiorstwa powinien stanowić odpowiednio kod PKD: 01.61.Z, 01.62.Z (z wyłączeniem prowadzenia schronisk dla zwierząt gospodarskich oraz podkuwania koni) lub 01.63.Z).

 

Jeśli chodzi o prowadzenie działalności rolniczej przez spółkę i bycie spółki podmiotem w tym zakresie wskazuję, że spółka posiadająca grunty rolne może zostać uznana za rolnika na gruncie unijnego prawodawstwa w celu uzyskiwania dopłat bezpośrednich. Bowiem zgodnie z art. 3 pkt 1 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/2115 z dnia 2 grudnia 2021 r. ustanawiające przepisy dotyczące wsparcia planów strategicznych sporządzanych przez państwa członkowskie w ramach wspólnej polityki rolnej (planów strategicznych WPR) i finansowanych z Europejskiego Funduszu Rolniczego Gwarancji (EFRG) i z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) oraz uchylające rozporządzenia (UE) nr 1305/2013 i (UE) nr 1307/2013: „rolnik” oznacza osobę fizyczną lub prawną bądź grupę osób fizycznych lub prawnych, bez względu na status prawny takiej grupy i jej członków w świetle prawa krajowego, których gospodarstwo jest położone na obszarze objętym zakresem terytorialnym stosowania Traktatów, określonym w art. 52 Traktatu o Unii Europejskiej w związku z art. 349 i 355 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE), oraz które prowadzą działalność rolniczą określoną przez państwa członkowskie zgodnie z art. 4 ust. 2 niniejszego rozporządzenia.

 

Spółka nie jest natomiast rolnikiem indywidualnym w rozumieniu ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Zgodnie z przepisami tej ustawy za rolnika indywidualnego uważa się osobę fizyczną będącą właścicielem, użytkownikiem wieczystym, samoistnym posiadaczem lub dzierżawcą nieruchomości rolnych, których łączna powierzchnia użytków rolnych nie przekracza 300 ha, posiadającą kwalifikacje rolnicze oraz co najmniej od 5 lat zamieszkałą w gminie, na obszarze której jest położona jedna z nieruchomości rolnych wchodzących w skład gospodarstwa rolnego i prowadzącą przez ten okres osobiście to gospodarstwo.

 

Należy również podkreślić, że na gruncie podatkowym przychody osiągnięte z działalności innej niż rolnicza, nawet jeżeli są związane z działalnością rolniczą, podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, np.: interpretacja Dyrektora KIS z 14 sierpnia 2018 roku (nr 0111-KDIB2-1.4010.232.2018.1.MJ).

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Działalność rolnicza a kody PKD

Nadto przedmiot działalności spółki prawa handlowego musi być opisany w umowie spółki, nie musi mieć jednak postaci odpowiednich kodów PKD. Zaś kody PKD muszą być uwidocznione w rejestrze spółki, w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS).

 

Analizując obowiązujące przepisy prawa, można by uznać, że w przypadku spółki prawa handlowego nawet przy działalności rolniczej w CEiDG powinien widnieć odpowiedni kod PKD. Owszem, w regulaminie w punkcie 8 jest łącznik „lub”, ale nie jest wskazane wprost, że kwestia kodów PKD odnosi się wyłącznie do działalności rolniczej. Gdyby nawet skłaniać się do tego, że działalność rolnicza nie wymaga wpisu odpowiedniego kodu PKD, to wówczas nie byłoby możliwym zarejestrowanie spółki prawa handlowego prowadzącej wyłącznie działalność rolniczą, gdyż nie zostałby wskazany żaden kod PKD.

 

Reasumując, nie ma przepisów, które jednoznacznie wskazywałyby brak obowiązku posiadania odpowiedniego kodu PKD we wpisie w przypadku prowadzonej działalności rolniczej. Nie może być również potwierdzeniem takiego stanu rzeczy fakt zarejestrowania podmiotu w ARiMR oraz pobierania dopłat bezpośrednich, gdyż odbywa się to w oparciu o inne przepisy (w tym rozporządzenia unijne).

Odmowa i powtórne rozpatrzenie sprawy

W mojej ocenie, w przypadku odmowy przyznania dofinansowania można spróbować wnieść odwołanie, ale skuteczność oceniam 50/50. Zgodnie z zapisami regulaminu od decyzji Funduszu wnioskodawcy przysługuje prawo do złożenia wniosku do właściwego organu Funduszu w Krakowie o powtórne rozpatrzenie sprawy w terminie nie dłuższym niż 14 dni roboczych od dnia otrzymania z Funduszu pisemnej informacji o decyzji Funduszu. Prawo to przysługuje jednorazowo w toku całego postępowania. Wówczas Wnioskodawca otrzymuje informację o wyniku rozpatrzenia odwołania. Powyższa informacja ma charakter ostateczny i nie przysługuje odwołanie. Ewentualnie można by na dalszym etapie spróbować zaskarżyć decyzję do wojewódzkiego sądu administracyjnego (choć wprost zapisy regulaminu tego nie przewidują), ale tu przegrana to już niestety utrata kosztów sądowych i zwrot kosztów stronie pozwanej.

Wnioski

Nie ma przepisów, które jednoznacznie wskazywałyby brak obowiązku posiadania odpowiedniego kodu PKD we wpisie w przypadku prowadzonej działalności rolniczej. Trzeba by zatem ustalić, czy kwestia kodów PKD, o których mowa w regulaminie, odnosi się wyłącznie do działalności gospodarczej czy też do działalności rolniczej prowadzonej przez spółkę prawa handlowego. W mojej ocenie spółka prawa handlowego prowadząca działalność rolniczą również powinna okazywać się odpowiednim kodem PKD w rejestrze. Dlatego też jest to kwestia wątpliwa i w przypadku odmowy udzielenia dofinansowania rekomendowałabym podjęcie postępowania odwoławczego. Jako prawnik przedstawiam moje stanowisko, ale zaznaczam, że nie jest ono wiążące względem organów. Dlatego też wskazałam na wątpliwość, którą zauważyłam analizując zapisy regulaminu, a którą należałoby jednoznacznie wyjaśnić i rozstrzygnąć spór co do możliwości ubiegania się o dofinansowanie.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

Spółka z o.o. kontra urząd

Firma zajmująca się hodowlą bydła mlecznego od lat prowadzi działalność rolniczą, uzyskuje dopłaty unijne i jest zarejestrowana w ARiMR. Gdy starała się o dofinansowanie na instalację fotowoltaiczną z programu Agroenergia, spotkała się z odmową. Powód? Brak odpowiedniego kodu PKD w rejestrze KRS. Spółka powoływała się na zapis „lub” w regulaminie, ale urząd stał na stanowisku, że wymóg PKD dotyczy wszystkich. Sprawa trafiła do sądu administracyjnego, gdzie rozstrzygnięcie mogło pójść w obie strony.

 

Rolnik indywidualny a spółka rolnicza

Pan Jan, prowadzący gospodarstwo rodzinne na 50 ha, bez problemu uzyskał wsparcie na pompę ciepła, gdyż spełniał kryteria regulaminu. Jego znajomy, który prowadzi identyczną działalność, ale w formie spółki z o.o., otrzymał odmowę. Mimo posiadania numeru gospodarstwa i dopłat, fundusz uznał, że spółka musi wykazać odpowiednie PKD. Ta sytuacja unaoczniła niejasność przepisów i różnice w traktowaniu podmiotów.

 

Niejasności interpretacyjne a strata inwestycji

Spółka zajmująca się uprawą zbóż na 20 ha przygotowała projekt instalacji magazynu energii, licząc na dotację. Po miesiącach przygotowań okazało się, że interpretacja regulaminu przez wojewódzki fundusz różni się od ich własnej – wymagano, aby działalność rolnicza miała kod PKD 01.61.Z, 01.62.Z lub 01.63.Z. Spółka nie zdążyła dostosować wpisu w rejestrze i straciła możliwość dofinansowania.

Podsumowanie

Program Agroenergia budzi wątpliwości interpretacyjne dotyczące kwalifikacji spółek prowadzących działalność rolniczą jako beneficjentów dofinansowania. Kluczowy problem wynika z różnej wykładni wymogu posiadania odpowiedniego kodu PKD, mimo spełnienia przez spółkę innych warunków określonych w regulaminie. W tej sytuacji konieczne jest jednoznaczne wyjaśnienie przepisów, aby uniknąć arbitralnych decyzji i zapewnić równe traktowanie wnioskodawców.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz sporządzanie pism w sprawach związanych z programem Agroenergia i innymi zagadnieniami prawa rolnego. Pomagamy w interpretacji przepisów, składaniu wniosków oraz odwołaniach od decyzji urzędów. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/2115 z dnia 2 grudnia 2021 r. ustanawiające przepisy dotyczące wsparcia planów strategicznych sporządzanych przez państwa członkowskie w ramach wspólnej polityki rolnej (planów strategicznych WPR) i finansowanych z Europejskiego Funduszu Rolniczego Gwarancji (EFRG) i z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) oraz uchylające rozporządzenia (UE) nr 1305/2013 i (UE) nr 1307/2013

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Paulina Olejniczak-Suchodolska

Radca prawny, absolwentka Wydziału Prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończyła aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobywała współpracując z kancelariami prawnymi. Specjalizuje się głównie w prawie gospodarczym, prawie pracy, prawie zamówień publicznych, a także w prawie konsumenckim i prawie administracyjnym. Obecnie prowadzi własną kancelarię radcowską oraz obsługuje spółki i instytucje państwowe.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

porady spadkowe

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu