Mamy 11 498 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Próba wyłudzenia danych wrażliwych przez telefon

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 26.01.2017

Niedawno skontaktowała się ze mną osoba, która przedstawiła się jako pracownik ORANGE. Zaproponowała bardzo atrakcyjną ofertę. Niestety (sam nie wiem dlaczego) podałem jej swoje dane – pesel, numer dowodu osobistego. Nie zawierałem żadnej umowy. Potem przyszła chwila refleksji, że przecież jak dotąd ORANGE nigdy nie prosiło o podawanie tych danych przez telefon. Obawiam, się, że mogła to być próba wyłudzenia. Co powinienem zrobić, aby na wszelki wypadek się jakoś zabezpieczyć przed oszustwem?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Próba wyłudzenia danych wrażliwych przez telefon

Fot. Fotolia

Zatem w czasie rozmowy telefonicznej z osobą, która przedstawiła się jako „pracownik ORANGE”, podał Pan niemal wszystkie swoje dane wrażliwe. Zastanawia się Pan, czy nie padł ofiarą oszustwa i wyłudzenia danych.

 

W pierwszej kolejności zasadnym jest skontaktowanie się z Infolinią ORANGE celem ustalenia, czy ORAGNE prowadzi tego rodzaju rozmowy, a jeżeli tak, to w jakim celu. Ponadto proszę wskazać, kiedy miała miejsce rozmowa, a także w jakim celu była przeprowadza i jakie dane podał Pan rozmówcy.

 

Drugim krokiem winno być zastrzeżenie danych, takich jak numer PESEL, nr dowodu osobistego. Nie można bowiem wykluczyć, że ktoś zechce się posłużyć tymi danymi.

Pozwoli Pan, że posłużę się literaturą. Mianowicie „wyrażenie »podszywa się« – zgodnie z językowym znaczeniem – oznacza podawanie się fałszywie za kogoś innego (http://sjp.pwn.pl/slownik/2502866/podszy%C4%87_si%C4%99 [dostęp: 10.05.2014]), zaś »wykorzystywanie« (w kontekście brzmienia art. 190a § 2 K.k.) należy ujmować jako »użycie czegoś dla osiągnięcia jakiegoś celu, zysku« (http://sjp.pwn.pl/szukaj/wykorzysta%C4%87 [dostęp: 10.05.2014]). Gdy zaś chodzi o określenie »wizerunek«, to Słownik języka polskiego zna dwa jego znaczenia: »czyjaś podobizna na rysunku, obrazie, zdjęciu itp.« oraz »sposób, w jaki dana osoba lub rzecz jest postrzegana i przedstawiana« (http://sjp.pwn.pl/szukaj/wizerunek [dostęp: 5.02.2012]). Należy sądzić, że na gruncie art. 190a K.k. w grę będą wchodzić oba znaczenia słowa »wizerunek«. Trzeba zwrócić uwagę, że ustawodawca użył określenia »wizerunek lub inne jej dane osobowe«, a nie sformułowania »wizerunek lub dane osobowe«, tym samym przesądzając, że wizerunek niejako wchodzi w skład danych osobowych.”*

 

Mając na uwadze powyższe, choć to, co napiszę, może wydać się przesadzone, to w praktyce spotkałem się z przypadkiem, kiedy osoba, której dane zostały wykradzione, wystosowała list polecony za zwrotnym potwierdzeniem odbioru do wszystkich znanych jej podmiotów finansowych z prośbą o nieudzielanie pożyczek na numer dowodu osobistego, który został przechwycony przez oszustów. Działanie takie, choć na pierwszy rzut oka wydaje się kuriozalne, spowodowało, iż w jednym przypadku bank poinformował tę osobę, iż miała miejsce próba otwarcia rachunku na podane przez nią w liście dane osobowe, wraz z numerem i serią dowodu osobistego, lecz to nie nastąpiło, a to z uwagi na powiadomienie, które do banku dotarło. Jeżeli zdecyduje się Pan wysłać listy, proszę je wysłać za zwrotnym potwierdzeniem odbioru.

 

Powinien Pan również wnosić o wpisanie Pańskiej osoby do Systemu Dokumentów Zastrzeżonych celem zabezpieczenia interesów przed niezgodnym z prawem, a w szczególności niezgodnym z Pana wolą wykorzystaniem danych osobowych, tj. imienia …, nazwiska …, numeru PESEL …, numeru i serii dowodu osobistego …, miejsca zamieszkania ….

 

Pragnę wyraźnie podkreślić, że System Dokumentów Zastrzeżonych jest niezbędnym narzędziem w bieżącej działalności przedsiębiorców, którzy dokonują transakcji, wymagających identyfikacji osób na podstawie dokumentów tożsamości.

 

Mam świadomość, że przedstawiona sytuacja może okazać się całkowicie niegroźna, ale mając na uwadze Pańskie bezpieczeństwo, nie ma innego wyjścia, jak podjąć daleko idące kroki zaradcze.

 

Proszę także zmienić dowód osobisty.

 

 

 

--------------------------------------------- 

* Marek Mozgawa, Komentarz do art.190(a) Kodeksu karnego, 2014.09.01

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (2):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • zero minus VIII =

29.06.2018

Niestety teraz żyjemy w takich czasach gdzie te dane naprawdę łatwo dostać,dlatego warto wykupić ochronę danych osobowych żeby spać ze spokojną głową

Marlena

21.06.2018

Dobrze, że komuś się chciało napisać kilka słów o tym jak te wyłudzenia wyglądają i co robić. My z żoną wykupiliśmy sobie jeszcze taki abonament w chronpesel żeby żadnej recepcjonistce z hotelu czy komukolwiek innemu, kto ma dostęp do naszych danych, nie udało się nas wykantować na pożyczce.

Mariusz

»Podobne materiały

Gromadzenie i przetwarzanie danych osobowych

Prowadzę działalność gospodarczą w Internecie, korzystam w tym celu z Allegro. Przez kilka lat zgromadziłem sporą bazę danych osobowych klientów. W najbliższym czasie chciałbym założyć własny sklep internetowy. Czy mogę legalnie wykorzystać zgromadzone dane w celu mailowego poinformowania dotyc

 

Sprzedaż baz danych

Prowadzę działalność gospodarczą. Zamierzam handlować bazami danych. Chciałbym tworzyć bazy z ogólnodostępnych danych (nazwa, adres, PKD) itd., a następnie sprzedawać je w różnych konfiguracjach, np. z podziałem na województwa, na branże. Czy mogę coś takiego zrobić, czy muszę zgłaszać taki zbiór do

 

Udostępnienie treści wiadomości sms od operatora

Dowiedziałem się, że żona mnie zdradza. Chciałbym uzyskać dostęp do treści jej SMS-ów, aby to potwierdzić (przyznała się już do winy, więc chodzi jedynie o formalność). Jak to załatwić? Dodam, że telefon jest zarejestrowany na mnie, żona jest jedynie jego użytkownikiem.  

 

Udostępnienie danych osobowych urzędnikom

Jestem w sporze z Urzędem Miasta w Krakowie; sprawa dotyczy przyznania prawa do mieszkania komunalnego po moich zmarłych rodzicach. Obecnie mieszkam w innym województwie. Urząd bez nakazu sądu wysyła do instytucji w moim mieście (spółdzielni mieszkaniowej, PGNiG, urzędu skarbowego) pisma dotyczące i

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »