.
Udzieliliśmy ponad 127,5 tys. porad prawnych i mamy 14 468 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Próba włamania na komputer, co robić?

• Autor: Janusz Polanowski

Od dłuższego czasu systematycznie przeprowadzane są próby kontroli mojego komputera. Ktoś złośliwie włamuje się na mój Facebook, poprzez fałszywego maila stara się pozyskać moje dane bankowe i z innych stron internetowych, których jestem użytkownikiem. Otrzymuję również maila z portali, na których się nie rejestrowałam. Proszę o podpowiedź, czy te próby włamania powinienem zgłosić bezpośrednio na policję, czy też skorzystać z innych źródeł wykrycia sprawcy.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Próba włamania na komputer, co robić?

Bezprawna ingerencja w funkcjonowanie cudzego komputera

Zalecam konsultację informatyczną, jeśli to nie pomoże, to zapewne trzeba będzie poprosić o pomoc policję.

 

Jest możliwe, że dokonano bezprawnej ingerencji w funkcjonowanie Pana komputera. Pod tą odpowiedzią zacytowałem trzy artykuły Kodeksu karnego (K.k.), które mogą odnosić się do przedstawionego przez Pana problemu. Organa ścigania oraz ewentualni biegli, z których pomocy można korzystać w różnych postępowaniach, zapewne będą w stanie ustalić, do czego doszło, a więc jaka kwalifikacja prawna byłaby właściwa. Pamiętać warto również o innych przepisach prawnych. Jeżeli ktoś wyrządził szkodę, to może wejść w grę odpowiedzialność odszkodowawcza – art. 415 i następne Kodeksu cywilnego (K.c.); szkodą może być, tytułem przykładu, cena za odpowiednie usługi informatyczne lub utracony przez Pana zarobek (jeżeli dany komputer do tego służy). Ponadto sprawdzenia mogą wymagać ustawienia zabezpieczeń u dostawcy sygnału internetowego, z którego usług Pan korzysta – w tym zakresie właściwy może okazać się Urząd Komunikacji Elektronicznej, który poza centralą w Warszawie ma również delegatury „w terenie”.

Wykorzystanie mocy obliczeniowej cudzego komputera aby dokonać ataku elektronicznego na cel o wiele ważniejszy

Pan pisze o próbach. Same próby (czyli usiłowanie) mogą uzasadniać odpowiedzialność karną, a więc ściganie i ukaranie sprawcy; usiłowanie jest traktowane jako podstawa ewentualnej odpowiedzialności karnej. Mogło jednak dojść do czegoś więcej, niż usiłowania. Nie zawsze zaatakowany komputer jest celem głównym. W licznych opracowaniach (np. w pismach o komputerach) wskazuje się na to, że atakującym często zależy na takim użyciu cudzego komputera (zwłaszcza odpowiednio dyskretnie), by z wykorzystaniem jego mocy obliczeniowej dokonać ataku elektronicznego na cel o wiele ważniejszy. Są (przynajmniej oficjalnie) legalne sieci współdzielenia mocy obliczeniowej, ale poza tym tworzone są podobne sieci również do celów przestępczych.

Gdzie zgłosić cyberprzestępczość?

Policyjne jednostki organizacyjne (zazwyczaj odpowiednio wysokiego stopnia) mają odpowiednie środki, przy pomocy których można dokonać sprawdzenia komputera oraz sieci przesyłu danych. Dlatego rozsądek podpowiada zwrócenie się z prośbą o wyjaśnienie problemu do większego komisariatu lub do komendy powiatowej. Na „zwykłym” posterunku o pomoc może być trudniej – choć i na niższym poziomie hierarchicznym mogą służyć prawdziwi specjaliści, także w szczególnie cennej dla Pana dziedzinie.

 

Zbieranie dowodów w sposób prywatny, np. przy pomocy agencji detektywistycznej, ma dwie podstawowe wady. Pierwszą są koszty (cenę usług), a drugą ryzyko, że same czynności sprawdzające mogłyby zostać uznane za zachowania przestępcze.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Janusz Polanowski

Prawnik – absolwent Wydziału Prawa i Administracji UMCS w Lublinie. Łączy zainteresowania naukowe z zagadnieniami praktycznymi, co szczególnie dotyczy prawa Republiki Czeskiej oraz Republiki Słowackiej. Naszym Klientom udziela odpowiedzi na pytania również z zakresu prawa polskiego, w tym cywilnego (głównie rzeczowegospadkowego) oraz rodzinnego. Występował przed różnymi organami władzy publicznej, w tym przed sądami (powszechnymi i administracyjnymi) – zarówno pierwszej, jak i drugiej instancji. Uczestniczył też w licznych konferencjach naukowych, w tym międzynarodowych, i przebywał za granicą w celach naukowych. Ma doświadczenie w nauczaniu (zwłaszcza prawa) oraz uzyskał uprawnienia pedagogiczne.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu