Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Odmowa czynności i wyjaśnień przez adwokata - gdzie złożyć skargę na adwokata?

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 12.10.2018

Zawierając umowę-zlecenie z adwokatem, dostałem dwie propozycje cenowe. Jedna niższa za prowadzenie sprawy przed I instancją i druga 5000 zł za całość sprawy z ewentualną apelacją i nadzorem nad wykonaniem wyroku. Do podpisania dostałem umowę-zlecenie, gdzie było napisane tylko prowadzenie sprawy przed I instancją. Z powodu dużego zdenerwowania oraz pośpiechu nie zwróciłem na to uwagi. Mimo że dostałem drogą elektroniczną potwierdzenie, że kancelaria będzie nadzorować wykonanie wyroku, ze względu na moją postawę odmówiono dalszych czynności. Domyślam się tego tylko, bo innych wyjaśnień nie otrzymałem. Adwokat obraził się na mnie, bo zarzuciłem mu opóźnianie rozstrzygnięcia sprawy (nie podał żadnych czynności, jakie podjęto w celu przyspieszenia rozstrzygnięcia sprawy, czym narażał mnie na dodatkowe koszty), zbędne wnioskowanie o uzasadnienie wyroku, choć był pewien, że nie ma możliwości skutecznej apelacji, dalej przedłużyło niepotrzebnie uprawomocnienie się wyroku o następny miesiąc. Gdzie złożyć skargę na adwokata?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu Etyki Adwokackiej.

 

W Pana przypadku w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na § 1 ust 2 Kodeksu Etyki Adwokackiej, zgodnie z którym naruszeniem godności zawodu adwokackiego jest takie postępowanie adwokata, które mogłoby go poniżyć w opinii publicznej oraz poderwać zaufanie do zawodu. Nadto jako czytamy w § 3 tegoż Kodeksu obowiązkiem adwokata jest przestrzegać norm etycznych oraz strzec godności zawodu adwokackiego. Zgodnie natomiast z § 44 Kodeksu Etyki adwokat ma obowiązek dążyć do rozstrzygnięć pozwalających zaoszczędzić klientowi kosztów.

 

W mojej ocenie Pana adwokat, wiedząc, że sprawa jest nie do wygrania, przeciągał sprawę, w sytuacji kiedy powinien stawić się na ogłoszeniu wyroku, co pozwoliłoby, po pierwsze, ustalić podstawy dalszego uzasadnienia wyroku, a, po drugie, spotkać się z Panem po ogłoszeniu wyroku celem omówienia dalszej taktyki i dalszych działań. Proszę także ustalić, czy uzasadnienie w Pana sprawie było pisane, czy też nastąpiła transkrypcja uzasadnienia mówionego w czasie publikacji (ogłoszenia) wyroku. Gdyby bowiem stało się tak, że rozprawa była nagrywana i sąd nie wskazywał jedynie na podstawy wyrokowania, ale szeroko uzasadniał swój pogląd przyjęty w sprawie, to najprawdopodobniej uzasadnienie pochodzi z transkrypcji tego, co sąd mówił na publikacji wyroku. W tej sytuacji Pana pełnomocnik miał już pogląd w całości na sprawę i składanie wniosku o uzasadnienie na pewno winno być z Panem skonsultowane. By skarga była należycie potraktowana, winien Pan w niej wskazać, jaką szkodę Pan poniósł i jakie czynności adwokat miał prawo podjąć celem przyspieszenia postępowania. W treści pytania pisze Pan bowiem, że „nie podał żadnych czynności, jakie podjęto w celu przyspieszenia rozstrzygnięcia sprawy, czym narażał mnie na dodatkowe koszty”. Czynności te winne być zatem nazwane konkretnie, tj. wyszczególnione. Dobrze byłoby, gdyby mógł Pan czynności, które miały być wykonane, i czas, kiedy mogły być wykonane przy dochowaniu należytej staranności.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Zasadne jest zatem skierowania skargi do Dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej we Wrocławiu. Jako właściwej dla adwokata, wskazując jednocześnie na powołane przeze mnie wyżej twierdzenia. Zgodnie z prawem o adwokaturze adwokaci podlegają odpowiedzialności dyscyplinarnej m.in. za postępowanie sprzeczne z prawem, zasadami etyki lub godności zawodu bądź za naruszenie swych obowiązków zawodowych. Kary dyscyplinarne są następujące:

 

  1. upomnienie,
  2. nagana,
  3. kara pieniężna,
  4. zawieszenie w czynnościach zawodowych na czas od trzech miesięcy do pięciu lat,
  5. wydalenie z adwokatury.

 

Dziekan rady adwokackiej może wymierzyć członkowi izby karę upomnienia. W przypadku nieskorzystania z takiego prawa sprawa trafi do sądu dyscyplinarnego izby adwokackiej. Należy zatem rozważyć możliwość złożenia stosownej skargi, mając na uwadze powyższe rozważania. Nie ulega jednak wątpliwości, iż działanie sądów dyscyplinarnych jest bardzo często postrzegane jako mało obiektywne. Nie ulega jednak wątpliwości, iż mając na uwadze okoliczności przedmiotowej sprawy skarga w mojej ocenie jest uzasadniona. Dodatkową motywacją niech będzie fakt, iż postępowanie takie może zakończyć się polubownie, np. zwrotem Panu szkody, którą poniósł Pan na skutek wniesienie uzasadnienia przez adwokata.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • II + 0 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Umowa o dzieło czy umowa-zlecenie?

Otrzymałem propozycję wykonania dla pewnej instytucji projektu składającego się z kilku części: stworzenia koncepcji, napisania wniosku i zdobycia grantu, zrealizowaniu projektu, sporządzeniu raportu i rozliczenia finansowego. Pracę wykonywałbym samodzielnie, bez nadzoru, wynagrodzeni

Inna cena za usługę niż ustalona na początku

Zleciłem pewnej firmie wykonanie prac polegających na rozwierceniu komina i zainstalowaniu wkładu kominowego kwasoodpornego . Ustaliliśmy cenę za 1 metr bieżący. Po wykonaniu zlecenia pracownicy pana, z którym ustalałem wycenę, nagle naliczyli mi o 1/3 więcej niż to, co było ustalone. Z
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »