.
Udzieliliśmy ponad 125,3 tys. porad prawnych i mamy 14 274 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu sąsiada

• Opublikowano: 16-10-2022 • Autor: Izabela Nowacka-Marzeion

Mieszkam w bliźniaku. Mój dach niestety jest od północy, co zasadniczo uniemożliwia pozyskiwanie energii poprzez fotowoltaikę. Sąsiad wyraził zgodę, na montaż paneli fotowoltaicznych na jego części dachu. Czy są jakieś przeciwwskazania prawne? Czy służebność dachowa spisana notarialnie wystarczy? Czy firma ubezpieczeniowa je ubezpieczy, jeżeli nie znajdują się na mojej połówce dachu?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu sąsiada

Ustanowienie służebności na części dachu

Prawnie nie ma żadnych przeszkód, aby umieścił Pan panele na dachu sąsiada. Oczywiście odpowiednia umowa czy służebność zabezpieczą Pana przez tym, że sąsiadowi nagle zaczną przeszkadzać.

 

Służebność gruntowa mająca obciążać nieruchomość powstaje z dniem zawarcia umowy przez właściciela nieruchomości obciążanej z właścicielem nieruchomości władnącej we właściwej formie. Forma aktu notarialnego potrzebna jest tylko dla oświadczenia woli właściciela nieruchomości obciążanej. Czyli oświadczenie sąsiada musi mieć formę aktu notarialnego. Dla jasności sytuacji proszę umowę zawrzeć w takiej formie w całości, określając dokładnie prawa i obowiązki stron.

 

Fotowoltaika na cudzej nieruchomości a ubezpieczenie

Co do ubezpieczenia – każda firma ubezpieczeniowa ma własne warunki i własne umowy, regulaminy. Istotne jest, aby w umowie było wyraźnie wskazane, iż panele znajdują się na działce sąsiada, czy na jego dachu, czyli na innej nieruchomości, i posiada Pan prawo do dysponowania tą częścią nieruchomości na podstawie służebności gruntowej.

 

Umowa ubezpieczenia pełni funkcję ochronną i z tej przyczyny miarodajny dla wykładni jej postanowień jest punkt widzenia tego, kto jest chroniony, a wątpliwości interpretacyjne nie mogą obciążać ubezpieczonego (por. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 28 maja 1997 r., sygn. akt III CKN 76/97, LEX nr 50796; wyrok Sądu Najwyższego z dnia 2 września 1998 r., sygn. akt III CKN 605/97, LEX nr 1215932; wyrok Sądu Najwyższego z dnia 19 lutego 2004 r., sygn. akt IV CK 69/03, LEX nr 175953; wyrok Sąd Najwyższego z dnia 8 grudnia 2005 r., sygn. akt II CK 305/05, LEX nr 311323).

 

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Warunki ubezpieczenia

Z art. 815 § 1 Kodeksu cywilnego wynika, że obowiązek deklaracji ryzyka dotyczy podania do wiadomości tylko takich okoliczności, o które ubezpieczyciel zapytywał ubezpieczającego na etapie zawierania umowy ubezpieczenia, zarówno w treści wniosku ubezpieczeniowego, jak i w innych pismach składanych ubezpieczycielowi jeszcze przed zawarciem umowy ubezpieczenia (np. różnego rodzaju ankietach medycznych). Katalog pytań ma charakter zamknięty, a ubezpieczający nie ma obowiązku informowania ubezpieczyciela o innych okolicznościach niż te, o które został zapytany przed zawarciem umowy ubezpieczenia, chociażby miały one istotne znaczenie dla oceny ryzyka ubezpieczeniowego. Ubezpieczający nie ma obowiązku podawania informacji, które wykraczają poza zakres zadanych pytań. Ujemne konsekwencje błędnie lub nieprecyzyjnie sformułowanych pytań albo brak określonego pytania ponosi wyłącznie ubezpieczyciel. Jest to ryzyko związane z prowadzeniem działalności ubezpieczeniowej.

 

Całe farmy fotowoltaiczne znajdują się na gruntach cudzych i zapewne mają kompleksowe ubezpieczenie. W Pana przypadku jest istotne, aby żaden zapis OWU nie wykluczał wypłaty odszkodowania w opisanym przez Pana stanie. Najważniejsza jest lektura OWU i umowy. Jeśli będzie Pan miał wątpliwości – można ją z nami skonsultować.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion

Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesjąplanowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.


Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 10 - 2 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu