.
Udzieliliśmy ponad 128,2 tys. porad prawnych i mamy 14 541 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Umowa B2B z byłym pracodawcą - ulga na start i obniżony ZUS

• Opublikowano: 28-09-2022 • Autor: Radca prawny Wioletta Dyl

Z obecnym pracodawcą rozwiązuję na mocy porozumienia stron umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony. Zakładam działalność jednoosobową i podpisuję umowę B2B z byłym pracodawcą – jest to jednak inny dział i zupełnie inne obowiązki. W zawiązku z tym mam kilka pytań: Czy mogę w tym przypadku skorzystać z ulgi na start i preferencyjnego, obniżonego ZUS-u przez 24 miesiące? Jaką składkę na zasiłek chorobowy powinnam wybrać, aby w razie choroby dostawać zasiłek w wysokości 80% moich średnich dochodów? Szacuję, że moje średnie dochody (netto) to ok. 8 tys. zł.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Umowa B2B z byłym pracodawcą - ulga na start i obniżony ZUS

Ulga na start

Każdy przedsiębiorca, który rejestruje firmę w CEIDG i nie jest ubezpieczony z innego tytułu (np. pracy na etacie), ma obowiązek zgłosić się do ubezpieczeń społecznych (emerytalne, rentowe, wypadkowe), ubezpieczenia zdrowotnego w ZUS oraz opłacać składki na te ubezpieczenia, w pełnej albo w preferencyjnej wysokości. Jednak przedsiębiorcy, którzy dopiero zaczynają działalność gospodarczą, mogą skorzystać z „Ulgi na start” pod warunkiem, że zaczynają prowadzić działalność gospodarczą po raz pierwszy lub po 5 latach od zamknięcia lub zawieszenia ostatnie działalności. Ulga ta zwalnia przez sześć pełnych miesięcy od rozpoczęcia działalności z płacenia składek na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe, wypadkowe) i składek na Fundusz Pracy i Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych.

 

Preferencyjny ZUS przez 24 miesiące

Osoby prowadzące działalność gospodarczą po zakończeniu korzystania z ulgi na start lub rezygnując dobrowolnie z tej ulgi mają prawo do opłacania – przez okres dwóch lat (24 miesięcy) od dnia rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej – obniżonych składek na ubezpieczenie społeczne.

 

Jak sama Pani zauważyła, ulga „nie dotyczy przedsiębiorców, którzy w ramach swojej działalności świadczą te same usługi na rzecz byłego pracodawcy, które świadczyli przez dwa lata przed dniem rozpoczęcia tej działalności. Z ulgi natomiast mogą skorzystać ci, których wcześniej łączył z byłym pracodawcą stosunek pracy, ale w poprzednim i obecnym roku podatkowym nie byli pracownikami jego firmy. Ponadto osoby, które chcą skorzystać z preferencyjnego wymiaru składek, muszą zadeklarować, iż 60 miesięcy przed dniem rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej nie prowadziły innej pozarolniczej działalności gospodarczej”*.

 

Przypomnę, że preferencyjne składki ZUS są liczone od podstawy stanowiącej 30% wynagrodzenia minimalnego. Jeśli płaca minimalna wynosi obecnie 2600 zł**, to podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne wynosi 780 zł.

 

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe

Ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne. Warto też pamiętać, że najniższa składka ubezpieczenia chorobowego wiąże się z najniższym świadczeniem. Jeśli chce Pani się zabezpieczyć finansowo na wypadek choroby, to można zadeklarować wyższą podstawę i płacić wyższe ubezpieczenie chorobowe. Podstawa wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe nie może przekraczać miesięcznie 250% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia, czyli w 2020 r. będzie to kwota 13 067,50 zł. Zatem winna Pani jako podstawę zadeklarować osiągane przez Panią wynagrodzenie. Obecnie składka na ubezpieczenie chorobowe wynosi 2,45% podstawy wymiaru.

 

Jeżeli przystępuje Pani do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego (może to zrobić w każdym momencie) – prawo do zasiłku uzyska dopiero po upływie 90 dni nieprzerwanego opłacania składki na to ubezpieczenie. Warto podkreślić, że ustalając 90-dniowy okres wyczekiwania na świadczenia, należy uwzględnić również poprzednie okresy ubezpieczenia społecznego, jeśli przerwa między nimi nie wynosiła więcej niż 30 dni lub wynikała z urlopu bezpłatnego czy wychowawczego.

 

 

* https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-skladki-zus-w-przypadku-poczatkujacych-przedsiebiorcow

** Opis sprawy z marca 2021 r.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Wioletta Dyl

Radca prawny, absolwentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. Udziela porad prawnych z zakresu prawa autorskiego, nowych technologii, ochrony danych osobowych, a także prawa konkurencji, podatkowego i pracy. Zajmuje się również sporządzaniem regulaminów oraz umów, szczególnie z zakresu e-biznesu i prawa informatycznego, które jest jej pasją. Posiada kilkudziesięcioletnie doświadczenie prawne, obecnie prowadzi własną kancelarię prawną.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu