.
Udzieliliśmy ponad 128,2 tys. porad prawnych i mamy 14 541 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Rachunek za wodę – wysoka kwota z powodu awarii

• Autor: Elżbieta Gołąb

Wynajmuję dom. Zgodnie z umową najemca płaci za rachunki. W wyniku awarii pieca nastąpił upływ wody za kwotę ok. 4000 zł. Czy ten rachunek powinien uiścić najemca? Czy istnieje możliwość wystąpienia o pokrycie kosztów z ubezpieczenia murów domu w Warcie? Czy jeśli najemca zapłaci rachunek, a potem wystąpi o odszkodowanie, to będę to mógł rozliczyć z mojego osobistego ubezpieczenia OC?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Rachunek za wodę – wysoka kwota z powodu awarii

Niezamierzone i niekontrolowane wydostanie się wody wskutek awarii pieca a zakres ubezpieczenia

Ponieważ nie miałam dostępu do warunków Pańskiej umowy, przyjęłam, że podpisał Pan ubezpieczenie Warta Dom, w którym to ubezpieczeniu zgodnie z § 2 ogólnych warunków ubezpieczenia zalanie jest definiowane między innymi jako „niezamierzone i niekontrolowane wydostanie się wody wskutek m.in. awarii przewodów lub urządzeń wodno-kanalizacyjnych, awarii układu grzewczego, klimatyzacji, pomp wodnych”.

 

W związku z powyższym uważam, że zapis ten może znaleźć zastosowanie w przedstawionym przez Pana stanie faktycznym.

 

Dodatkowo należy mieć na względzie § 6 ogólnych warunków ubezpieczenia, zgodnie z którym ubezpieczyciel nie odpowiada za szkody wynikłe z niewykonania przez ubezpieczonego przeglądów technicznych, badań okresowych lub działań okresowych wynikających z przepisów prawa – czyli jeżeli był Pan zobowiązany do dokonania przeglądu technicznego tego urządzenia, a tego Pan nie wykonał, to wtedy ubezpieczyciel nie wypłaci Panu odszkodowania.

Awaria pieca w wynajmowanym domu - kto poniesie koszt rachunku za wodę?

Najemca nie jest zobowiązany do zapłaty ceny za nadmiarowy koszt wody, gdyż nie wynikło to z jego zużycia, a z uszkodzenia instalacji. Obowiązek utrzymania instalacji w dobrym stanie obciąża wynajmującego.

 

Nie obejmuje zaś takich przypadków ubezpieczenie OC. Obejmuje ono naprawienie szkody osobowej lub rzeczowej. Szkoda osobowa (§ 35) obejmuje spowodowanie śmierci, uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia, szkoda rzeczowa jest to zaś uszkodzenie, zniszczenie lub utrata mienia. Moim zdaniem zakres tego ubezpieczenia nie obejmuje takiego przypadku jak Pański.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Elżbieta Gołąb

Radca prawny, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Specjalizuje się w prawie konsumenckim (reklamacje, gwarancje, źle wykonane usługi, wadliwe towary). Dzięki 3-letniej pracy w biurze powiatowego rzecznika konsumentów zna prawo konsumenckie nie tylko w teorii, ale przede wszystkim w praktyce. Udziela porad również z zakresu prawa administracyjnego, karnego, cywilnego i rodzinnego.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu