Żołnierz zawodowy – dalsza służba po orzeczeniu wyroku

• Autor: Elżbieta Gołąb

Jestem żołnierzem zawodowym. Niedawno postawiono mi pewne zarzuty w sprawie, w którą wplątałem się z niewiedzy. Czy będę mógł służyć dalej, mając np. wyrok w zawieszeniu?

Żołnierz zawodowy – dalsza służba po orzeczeniu wyroku

Czy skazanie żołnierza zawodowego jest uzasadnionym powodem do zwolnienia go ze służby?

Zgodnie z art. 112 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych „żołnierza można zwolnić z zawodowej służby wojskowej wskutek skazania prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania tej kary”. Jest to więc decyzja fakultatywna, zależna od okoliczności, m.in. od charakteru przestępstwa. Zgodnie z § 14 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z 2008 r. w sprawie zwolnienia żołnierzy zawodowych z zawodowej służby wojskowej, dowódca jednostki występuje w takim przypadku do dyrektora Departamentu Kadr MON z wnioskiem bądź o zwolnienie, bądź też o pozostawienie żołnierza w dalszej służbie.

Skazanie żołnierza zawodowego z warunkowym zawieszeniem wykonania kary

Skazanie żołnierza zawodowego jest uzasadnionym powodem do zwolnienia go ze służby. Traci bowiem nieposzlakowaną opinię, która jest niezbędna nie tylko przy przyjmowaniu do tej służby, ale także podczas jej pełnienia. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny (sygn. akt I OSK 1575/10).

W razie skazania z warunkowym zawieszeniem wykonania kary może Pan więc zostać zwolniony ze służby w razie negatywnego wniosku dowódcy jednostki – tzn. wniosku o zwolnienie, skierowanego do dyrektora Kadr Ministerstwa Obrony Narodowej. Dowódca może o to wnioskować, lecz nie musi, może także wnioskować o pozostawienie Pana w dalszej służbie.