Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Żołnierz zawodowy – dalsza służba po orzeczeniu wyroku

Autor: Elżbieta Gołąb • Opublikowane: 08.09.2011

Jestem żołnierzem zawodowym. Niedawno postawiono mi pewne zarzuty w sprawie, w którą wplątałem się z niewiedzy. Czy będę mógł służyć dalej, mając np. wyrok w zawieszeniu?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z art. 112 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych „żołnierza można zwolnić z zawodowej służby wojskowej wskutek skazania prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania tej kary”. Jest to więc decyzja fakultatywna, zależna od okoliczności, m.in. od charakteru przestępstwa. Zgodnie z § 14 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z 2008 r. w sprawie zwolnienia żołnierzy zawodowych z zawodowej służby wojskowej, dowódca jednostki występuje w takim przypadku do dyrektora Departamentu Kadr MON z wnioskiem bądź o zwolnienie, bądź też o pozostawienie żołnierza w dalszej służbie.

 

Skazanie żołnierza zawodowego jest uzasadnionym powodem do zwolnienia go ze służby. Traci bowiem nieposzlakowaną opinię, która jest niezbędna nie tylko przy przyjmowaniu do tej służby, ale także podczas jej pełnienia. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny (sygn. akt I OSK 1575/10).

 

W razie skazania z warunkowym zawieszeniem wykonania kary może Pan więc zostać zwolniony ze służby w razie negatywnego wniosku dowódcy jednostki – tzn. wniosku o zwolnienie, skierowanego do dyrektora Kadr Ministerstwa Obrony Narodowej. Dowódca może o to wnioskować, lecz nie musi, może także wnioskować o pozostawienie Pana w dalszej służbie.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 plus 0 =

»Podobne materiały

Zatarcie skazania

Kilka lat temu popełniłem przestępstwo – pobiłem inną osobę. Zostałem skazany na dwa lata z warunkowym zawieszeniem. Mój wyrok powoli dobiega końca. Czy mogę usunąć fakt popełnienia przestępstwa z moich akt? Zależy mi na zaświadczeniu o niekaralności, a do tego konieczne jest zatarcie ska

 

Ogłoszenia towarzyskie – co grozi za spotykanie się z prostytutką?

Skorzystałem z ogłoszenia towarzyskiego i umówiłem się z kobietą w jej mieszkaniu. W pewnym momencie zjawiła się policja, która zatrzymała prostytutkę, a mnie spisano. Co mi grozi za korzystanie z usług seksualnych?  

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »