
Eksport drzewa z Ukrainy do Polski - formalności celne i podatkowe• Autor: Arkadiusz Dudkiewicz |
Jestem obywatelem Ukrainy i zamierzam eksportować drzewo do polskich firm. Jakich formalności celnych i podatkowych muszę dopełnić po stronie polskiej? Czy korzystniejsze będzie założenie spółki na terenie Polski lub „przepuszczanie” towaru przez firmę polską, czy też lepiej czynności te wykonywać jako firma ukraińska? |
![]() |
Import towarów z Ukrainy do PolskiNawiązując do Pana listu i zawatych w nim pytań, przedstawiam wyniki przeprowadzonej analizy.
Przemieszczenie określonych towarów z kraju trzeciego (np. Ukrainy) na terytorium WE (np. do Polski) rodzi obowiązek nadania im odpowiedniego dla nich przeznaczenia celnego, z uwzględnieniem celu ich przemieszczenia. Analizowany stan faktyczny skłania do wniosku, iż w stosunku do przedmiotowych towarów powinno być zastosowane przeznaczenie celne o nazwie: „procedura dopuszczenia do swobodnego obrotu”.
Objęcie danego towaru procedurą dopuszczenia do swobodnego obrotu musi być poprzedzone dokonaniem odprawy celnej, czyli jego zgłoszenia do tej procedury. Powyższej czynności należy dokonać na specjalnym formularzu – tzw. SAD (Jednolity Dokument Administracyjny), który w tym przypadku, zasadniczo, będzie składał się z ośmiu kart.
W wymienionym dokumencie, w polu numer 37, należy wpisać kod określający procedurę, jakiej zostaną poddane towary. Cel przemieszczenia towarów wskazuje na jego przeznaczenie handlowe. Zatem moim zdaniem należy zastosować procedurę oznaczoną kodem 40 00. Powyższy kod procedury oznacza:
Następstwem zgłoszenia towaru do powyższej procedury celnej jest przede wszystkim:
Kwotę należności celnych przywozowych (cło, akcyza, VAT) oblicza w tej sytuacji importer albo działający na jego rzecz przedstawiciel (agent celny) metodą tzw. samoobliczenia. Kwota ta jest wpłacana na określony rachunek bankowy w terminie do 10 dni od dnia powiadomienia dłużnika celnego o kwocie długu celnego (potwierdzenie odbioru 8-SAD). Kwota należności celnychKwota należności celnych uzależniona jest od szeregu czynników, wśród których najistotniejsze znaczenie ma:
Import towarów z Ukrainy a dokumenty wymagane
Eksport drzewa z Ukrainy a VAT
Zauważyłem planowaną co najmniej jedną czynność podlegającą opodatkowaniu w Polsce, mianowicie VAT (dopuszczenie do obrotu). Zatem podmiot ukraiński musi albo zarejestrować się w Polsce do VAT, albo pozyskać tzw. przedstawiciela podatkowego, który będzie działał w jego imieniu i na jego rzecz w związku z dokonywanymi w Polsce czynnościami opodatkowanymi.
Konkluzje
Powyższe ustalenia są bardzo ogólnikowe, z uwagi na ogólnikowy charakter Pana zapytania, dlatego osobiście radzę skorzystać z doświadczenia agenta celnego, który od początku do końca przeprowadzi Pana przez transakcję począwszy od ustalenia kodu CN, pochodzenia towaru itp. ważnych okoliczności.
Zapraszam zatem do zadawania konkretniejszych pytań i istotnego uszczegółowienia stanu faktycznego co najmniej w zakresie rodzaju drewna. Ciekawostką niech będzie fakt, że przyporządkowanych kodów CN do pojęć „drewno”, „drzewo” jest około 40.
Jeżeli chodzi o VAT, to moja sugestia sprowadza się do wniosku raczej o konieczności rejestracji nowego podmiotu w Polsce. Istotnie ułatwi to rozliczenia podatkowe i celne.
Stan prawny z 08.08.10 r.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online ![]() O autorze: Arkadiusz Dudkiewicz Arkadiusz Dudkiewicz – doradca podatkowy, agent celny, prawnik. Absolwent prawa Wydziału Prawa i Administracji UMK w Toruniu, wykładowca i prawnik, od 2000 r. agent celny, a od października 2007 r. wykwalifikowany doradca podatkowy (nr 10791). Specjalista w zakresie prawa podatkowego, gospodarczego, cywilnego, administracyjnego, ubezpieczeń społecznych oraz prawa celnego. Wieloletni współpracownik firm doradztwa podatkowego – posiada stałych klientów, którzy powierzyli mu obsługę podatkową oraz reprezentację w sprawach podatkowych. Uznany wykładowca problematyki celnej i podatkowej (VAT i akcyza), autor licznych publikacji. Biegły sądowy z zakresu podatków. Od maja 2014 roku także rzeczoznawca majątkowy.
Arkadiusz Dudkiewicz jest także autorem i współautorem szeregu publikacji naukowych, wśród których wymienić należy:
|
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale
Komentarze (1):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>
Uprzejmie zwracam uwagę, że nie importuje się "drzewa", a "drewno". Pozdrawiam.
Lucas