Mamy 10 894 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak doprowadzić do zwolnienia uciążliwego pracownika?

Autor: Iwona Moryc • Opublikowane: 26.08.2010

W naszej placówce pracuje problematyczna osoba, która buntuje pozostałych pracowników. Osoba ta jest opieszała i opryskliwa, dezorganizuje pracę załogi, wprowadza nieciekawą atmosferę. Jestem kierownikiem oddziału, jakie pismo mogę wystosować do dyrekcji, by pozbyć się uciążliwego pracownika?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zakładam, iż mamy do czynienia z pracownikiem, z którym zawarta jest umowa o pracę, a nie umowa cywilnoprawna.

 

Niewątpliwie zachowanie pracownika może stanowić podstawę do rozwiązania z nim umowy o pracę bez wypowiedzenia, jest to tzw. dyscyplinarka. Zaniedbywanie przez pracownika swoich obowiązków, w tym lekceważenie przełożonego, jest ciężkim naruszeniem obowiązków pracowniczych. Pracownik swoim zachowaniem zakłóca porządek i spokój w pracy.

 

Pracodawcy stosują tzw. dyscyplinarkę wyjątkowo i z ostrożnością – musi być ona bowiem uzasadniona szczególnymi okolicznościami w zakresie złej winy pracownika lub rażącego niedbalstwa.

 

Jak Pan napisał, nie ma Pan mocy odwołania pracownika, proponuję zatem następujące rozwiązanie:

 

  1. w pierwszej kolejności proszę spróbować polubownie rozwiązać trudną atmosferę w pracy, porozmawiać z pracownikiem, tłumacząc mu, że jeżeli nie zmieni swojego postępowania, to zwróci się Pan do jego przełożonego o wyciagnięcie wobec pracownika konsekwencji,
  2. może Pan zorganizować zebranie pracowników, na którym możecie Państwo wspólnie wyjaśnić trudności we współpracy,
  3. gdy to nie pomoże – proszę pisemnie zwrócić się do przełożonego z informacją o zachowaniu pracownika, przykładowo:

 

„Do (proszę podać pełną nazwę pracodawcy)

 

Szanowny Panie,

 

Od dnia … współpracuję z Panem …, zatrudnionym na stanowisku … .Od dnia … /czasu … pracownik nie wykonuje należycie swoich obowiązków, lekceważy mnie jako swojego przełożonego. Jest osobą trudną we współpracy – prowokuje konflikty, co wpływa na nieprzyjazną atmosferę w pracy”.

 

Może Pan się w tym miejscu odnieść do konkretnych sytuacji, żeby uzasadnienie było bardziej wiarygodne. Jeżeli mają Państwo regulamin w pracy, może Pan występować o wymierzenie pracownikowi kary dyscyplinarnej – upomnienia, nagany, kary pieniężnej.

 

Niniejsze pismo powinno oficjalnie wpłynąć do rąk przełożonego, proszę również poprosić o odpowiedź na nie.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (2):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 10 - IX =

16.05.2019

pytanie czy to wina pracownika, czy może winę ponosi kierownik poprzez swoje zachowanie generuje konflikt w miejscu pracy (spotkałem się z wieloma takimi przełożonymi, gdzie w dniu gdy przełożonego nie było prace były o wiele szybciej wykonywane)

sss

28.03.2012

dotyczy artykułu: Jak doprowadzić do zwolnienia uciążliwego pracownika? Autor: Iwona Moryc.
Myślę, że uzasadnienie kierownika musi być b. solidne i konkretne, ponieważ wszystkie te pejoratywne określenia "lekceważenie" "opryskliwość" mogą być bardzo subiektywnymi odczuciami kierownika, a cała historia może służyć do pozbycia się pracownika, który np. zagraża pozycji kierownika. Ciekawe jak w sądzie wygladał by punkt widzenia pracownika.

Janek

»Podobne materiały

System podwyżek a prawo pracy

Pracuję w dużej firmie 12 lat. 5 lat temu połączyliśmy się z mniejszą firmą i wtedy uległy zmianie regulacje płac, obniżono nam stopniowo, żmudnie zdobywane podwyżki. W tym roku ktoś uznał, że dużo młodszym pracownikom z wcielonego przedsiębiorstwa należy wyrównać płace ze „starymi” prac

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »