.
Udzieliliśmy ponad 125,3 tys. porad prawnych i mamy 14 274 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Jak doprowadzić do zwolnienia uciążliwego pracownika?

• Autor: Iwona Moryc

W naszej placówce pracuje problematyczna osoba, która buntuje pozostałych pracowników. Osoba ta jest opieszała i opryskliwa, dezorganizuje pracę załogi, wprowadza nieciekawą atmosferę. Jestem kierownikiem oddziału, jakie pismo mogę wystosować do dyrekcji, by pozbyć się uciążliwego pracownika?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Jak doprowadzić do zwolnienia uciążliwego pracownika?

Czy niewłaściwe zachowanie pracownika może stanowić podstawę do rozwiązania z nim umowy o pracę bez wypowiedzenia?

Zakładam, iż mamy do czynienia z pracownikiem, z którym zawarta jest umowa o pracę, a nie umowa cywilnoprawna.

 

Niewątpliwie zachowanie pracownika może stanowić podstawę do rozwiązania z nim umowy o pracę bez wypowiedzenia, jest to tzw. dyscyplinarka. Zaniedbywanie przez pracownika swoich obowiązków, w tym lekceważenie przełożonego, jest ciężkim naruszeniem obowiązków pracowniczych. Pracownik swoim zachowaniem zakłóca porządek i spokój w pracy.

 

Pracodawcy stosują tzw. dyscyplinarkę wyjątkowo i z ostrożnością – musi być ona bowiem uzasadniona szczególnymi okolicznościami w zakresie złej winy pracownika lub rażącego niedbalstwa.

 

Jak Pan napisał, nie ma Pan mocy odwołania pracownika, proponuję zatem następujące rozwiązanie:

 

  1. w pierwszej kolejności proszę spróbować polubownie rozwiązać trudną atmosferę w pracy, porozmawiać z pracownikiem, tłumacząc mu, że jeżeli nie zmieni swojego postępowania, to zwróci się Pan do jego przełożonego o wyciagnięcie wobec pracownika konsekwencji,
  2. może Pan zorganizować zebranie pracowników, na którym możecie Państwo wspólnie wyjaśnić trudności we współpracy,
  3. gdy to nie pomoże – proszę pisemnie zwrócić się do przełożonego z informacją o zachowaniu pracownika, przykładowo:
Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Jak napisać skargę na podwładnego?

„Do (proszę podać pełną nazwę pracodawcy)

 

Szanowny Panie,

 

Od dnia … współpracuję z Panem …, zatrudnionym na stanowisku … .Od dnia … /czasu … pracownik nie wykonuje należycie swoich obowiązków, lekceważy mnie jako swojego przełożonego. Jest osobą trudną we współpracy – prowokuje konflikty, co wpływa na nieprzyjazną atmosferę w pracy”.

 

Może Pan się w tym miejscu odnieść do konkretnych sytuacji, żeby uzasadnienie było bardziej wiarygodne. Jeżeli mają Państwo regulamin w pracy, może Pan występować o wymierzenie pracownikowi kary dyscyplinarnej – upomnienia, nagany, kary pieniężnej.

 

Niniejsze pismo powinno oficjalnie wpłynąć do rąk przełożonego, proszę również poprosić o odpowiedź na nie.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Iwona Moryc

Mgr prawa, aplikant adwokacki Izby Krakowskiej. Ukończyła Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Wydział Prawa i Administracji. Zatrudniona w kancelarii adwokackiej. Szczególne zamiłowanie i dziedzina wiodąca: prawo pracy i ubezpieczeń społecznych. Uczestniczka kursów dotyczących szczegółowych zagadnień z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Zajmuje się również prawem cywilnym, rodzinnym i karnym. Wieloletni współpracownik organizacji pozarządowych, w tym Fundacji PRO BONO oraz Uniwersyteckiej Poradni Prawnej, udzielających porad prawnych osobom w trudnej sytuacji materialnej i społecznej.


Komentarze (2):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • II + II =

pytanie czy to wina pracownika, czy może winę ponosi kierownik poprzez swoje zachowanie generuje konflikt w miejscu pracy (spotkałem się z wieloma takimi przełożonymi, gdzie w dniu gdy przełożonego nie było prace były o wiele szybciej wykonywane)

sss

dotyczy artykułu: Jak doprowadzić do zwolnienia uciążliwego pracownika? Autor: Iwona Moryc.
Myślę, że uzasadnienie kierownika musi być b. solidne i konkretne, ponieważ wszystkie te pejoratywne określenia "lekceważenie" "opryskliwość" mogą być bardzo subiektywnymi odczuciami kierownika, a cała historia może służyć do pozbycia się pracownika, który np. zagraża pozycji kierownika. Ciekawe jak w sądzie wygladał by punkt widzenia pracownika.

Janek

.
Nekrolog Izabela Nowacka-Marzeion

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu