Mamy 10 452 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Sprzedaż produktów z Aliexpress na Allegro

Autor: Adam Dąbrowski • Opublikowane: 10.09.2018

Kupuje na aliexpress rzeczy do 100  dolarów, przychodzą na dane osoby prywatnej (moje) jako „gift”, bez cła. Chcę je sprzedawać na Allegro. Jak to robić jako DG? Co z kosztami, skoro nie mam faktur? Czy mogę to robić jako sp. z o.o.?

Adam Dąbrowski

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Na wstępie wskazuję, że nie ma Pan prawa wykorzystywać nabytych przez siebie, w opisywany przez Pana sposób, towarów w prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej dopóty, dopóki nie dysponuje Pan dokumentem odprawy celnej w procedurze dopuszczenia do swobodnego obrotu. Nie chodzi przy tym o pocztową procedurę upraszczającą formalności dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej (jak zapewne „przychodzą” paczki do Pana), ale o zwykłą procedurę dopuszczenia do swobodnego obrotu. Wynika to bezpośrednio z treści rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 z dnia 12 października 1992 roku ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks celny (dalej zwanego: „WKC”), rozporządzenia Komisji (EWG) nr 2454/93 z dnia 2 lipca 1993 roku ustanawiającego przepisy w celu wykonania rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks celny (dalej zwanego: „RWKC”) oraz rozporządzenia Rady (WE) NR 1186/2009 z dnia 16 listopada 2009 roku ustanawiającego wspólnotowy system zwolnień celnych (dalej zwanego: „rozporządzeniem w sprawie zwolnień”).

 

Żeby móc wykorzystywać nabyte przez siebie towary w celach prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej, musi Pan najpierw zgłosić się z taką paczką pocztową (na której jest najprawdopodobniej pieczęć celna "dopuszczono do obrotu") wraz z dokumentami:

 

 • fakturą lub rachunkiem,
 • specyfikacją załadunkową (jeżeli ww. faktura lub rachunek nie spełnia funkcji specyfikacji – tj. gdy nie podaje ona wszystkich istotnych informacji o produkcie: masa netto poszczególnych pozycji, masa netto ogółem, ilość i rodzaj opakowań, masa brutto poszczególnych pozycji, masa brutto ogółem itd.),
 • dokumentem przywozowej deklaracji skróconej lub wyjaśnieniem, dlaczego Pan jej nie posiada (tu chodzi o dokument sporządzony na granicy, dlatego że co do zasady odprawę importową musi Pan zrobić z chwilą przekroczenia granicy UE przez ten towar; przywozowa deklaracja skrócona „przesuwa granicę” wewnątrz kraju i powoduje niejednokrotnie, że można dokonać odprawy celnej w urzędzie celnym właściwym dla importera) – tu wyjaśnia Pan brak przywozowej deklaracji skróconej tym, że otrzymał Pan paczkę z odprawą celną przeprowadzoną w trybie jak dla osób fizycznych, które nie wykorzystują towarów w celach prowadzenia działalności gospodarczej
  – do właściwego dla siebie urzędu celnego (według miejsca Pana zamieszkania lub prowadzenia działalności gospodarczej).

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Sprzedaż produktów z Aliexpress na Allegro

Zanim Pan przedstawi towar wraz z ww. dokumentami, warto zadbać o wizytę w agencji celnej, która przygotuje dla Pana:

 

 1. zgłoszenie do systemu EORI (numer wymagany przy jakichkolwiek formalnościach celnych),
 2. zgłoszenie do PDR (Podsystem Danych Referencyjnych Systemu Wspomagania i Obsługi Zgłoszeń Celnych CELINA),
 3. dokument odprawy celnej w imporcie.

 

W sumie pkt 1–2 mógłby Pan zrobić sam bez zbędnego nakładu pracy, ale dla pkt 3 musi Pan dysponować kluczem podpisu elektronicznego i specjalnym programem, który przetworzy dokument w postaci papierowej na dokument elektroniczny (.xml) akceptowany przez System Wspomagania i Obsługi Zgłoszeń Celnych CELINA (https://www.celina.krakow.uc.gov.pl/AppCel/index.jsp), za pośrednictwem którego dokonać należy zgłoszenia importowego.

 

Skutkiem ww. formalności jest dokument odprawy celnej w procedurze dopuszczenia do swobodnego obrotu. On jest wyłącznym dowodem:

 

 • poniesienia kosztu nabycia towarów (wpis do KPiR),
 • poniesienia kosztu cła (wpis do KPiR),
 • zapłaty VAT-u importowego,
 • zapłaty ewentualnego podatku akcyzowego od importu.

 

Co więcej, tylko ten dokument pozwala Panu dysponować nabytym przez Pana towarem na cele związane z prowadzoną przez Pana działalnością gospodarczą.

 

Odnosząc się do Pana pytań, to:

 

 1. Nie ma możliwości rozliczyć w działalności przesyłki bez odprawy celnej.
 2. Podstawą do zaliczenia towaru w koszty uzyskania przychodu jest faktura, na podstawie której Pan kupił towary i dokument odprawy celnej (aktualnie jest to elektroniczne tzw. PZC – potwierdzone zgłoszenie celne). Podstawą zaliczenia kosztu cła jest PZC. Podstawą odliczenia VAT naliczonego również jest PZC (o ile są spełnione wymogi prawa do odliczenia – czyli jest Pan VAT-owcem czynnym i wykonuje Pan wyłącznie czynności opodatkowane tym podatkiem).
 3. Niczym się nie różni odprawa celna dla spółki z o. o., jak ta dla osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą (poza oczywiście danymi importera).

 

Uważam, że bezwzględnie musi Pan dokonywać odprawy celnej. Zwolnienia celne nie są przewidziane dla osób/podmiotów prowadzących działalność gospodarczą.

 

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

 • VII - cztery =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Dropshipping z Chin – czy dropshipping to dobre rozwiązanie dla sklepu internetowego?

Prowadzę działalność gospodarczą (sklep internetowy) i sprowadzam produkty z hurtowni z Chin. Do tej pory załatwiałam wszystkie certyfikaty, pozwolenia, płaciłam VAT i cło. Wszystko to zajmuje dużo czasu, dlatego rozważam dropshipping. Widzę to tak: ja na stronie WWW zamieszczę towar z hurtowni, a po złożeniu zamówienia przez klienta, przekażę je hurtowni, ona zaś wyśle towar bezpośrednio do klienta, pomijając mnie. Chodzi więc o klasyczny dropshipping. Na co zwrócić uwagę, decydując się na dropshipping? Czy dropshipping jest uregulowany w polskim prawie? Czy warto w ogóle decydować się na dropshipping w przypadku sklepu internetowego?

Eksport drzewa z Ukrainy do Polski - formalności celne i podatkowe

Jestem obywatelem Ukrainy i zamierzam eksportować drzewo do polskich firm. Jakich formalności celnych i podatkowych muszę dopełnić po stronie polskiej? Czy korzystniejsze będzie założenie spółki na terenie Polski lub „przepuszczanie” towaru przez firmę polską, czy też lepiej czynności te wykonywać jako firma ukraińska?

Przesyłka z zagranicy na osobę fizyczną a sprzedaż towaru w Polsce jako firma

Dostałam pocztą trzy paczki z Kanady, zawierające towar wysłany na osobę fizyczną. Wartość zadeklarowana całości: 3000 CAD. Żadna paczka nie została oclona, nie mam żadnego dokumentu od celników. Na jednej paczce jest zielona pieczątka „dopuszczone do obrotu”, na dwóch pozostałych są dwie naklejki: zielona „tranzyt celny” i żółta „towary niespełniające warunków ustanowionych w art. 9 i 10 Traktatu ustanawiającego Europejską Wspólnotę Gospodarczą”. Chcę ten towar sprzedawać. Jakich formalności muszę teraz dopełnić? Cło? Podatek? Do kogo się zwrócić? Co znaczy, że towar nie spełnia warunków? Czy będzie problemem to, że wysyłka była na osobę fizyczną, a ja chcę to sprzedawać jako firma? Czy poniosę jakieś koszty? Czy jakieś kary?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »