Mamy 11 498 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Sprzedaż produktów z Aliexpress na Allegro

Autor: Adam Dąbrowski • Opublikowane: 10.09.2018

Kupuje na aliexpress rzeczy do 100  dolarów, przychodzą na dane osoby prywatnej (moje) jako „gift”, bez cła. Chcę je sprzedawać na Allegro. Jak to robić jako DG? Co z kosztami, skoro nie mam faktur? Czy mogę to robić jako sp. z o.o.?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Sprzedaż produktów z Aliexpress na Allegro

Fot. Fotolia

Na wstępie wskazuję, że nie ma Pan prawa wykorzystywać nabytych przez siebie, w opisywany przez Pana sposób, towarów w prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej dopóty, dopóki nie dysponuje Pan dokumentem odprawy celnej w procedurze dopuszczenia do swobodnego obrotu. Nie chodzi przy tym o pocztową procedurę upraszczającą formalności dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej (jak zapewne „przychodzą” paczki do Pana), ale o zwykłą procedurę dopuszczenia do swobodnego obrotu. Wynika to bezpośrednio z treści rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 z dnia 12 października 1992 roku ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks celny (dalej zwanego: „WKC”), rozporządzenia Komisji (EWG) nr 2454/93 z dnia 2 lipca 1993 roku ustanawiającego przepisy w celu wykonania rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks celny (dalej zwanego: „RWKC”) oraz rozporządzenia Rady (WE) NR 1186/2009 z dnia 16 listopada 2009 roku ustanawiającego wspólnotowy system zwolnień celnych (dalej zwanego: „rozporządzeniem w sprawie zwolnień”).

 

Żeby móc wykorzystywać nabyte przez siebie towary w celach prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej, musi Pan najpierw zgłosić się z taką paczką pocztową (na której jest najprawdopodobniej pieczęć celna "dopuszczono do obrotu") wraz z dokumentami:

 

 • fakturą lub rachunkiem,
 • specyfikacją załadunkową (jeżeli ww. faktura lub rachunek nie spełnia funkcji specyfikacji – tj. gdy nie podaje ona wszystkich istotnych informacji o produkcie: masa netto poszczególnych pozycji, masa netto ogółem, ilość i rodzaj opakowań, masa brutto poszczególnych pozycji, masa brutto ogółem itd.),
 • dokumentem przywozowej deklaracji skróconej lub wyjaśnieniem, dlaczego Pan jej nie posiada (tu chodzi o dokument sporządzony na granicy, dlatego że co do zasady odprawę importową musi Pan zrobić z chwilą przekroczenia granicy UE przez ten towar; przywozowa deklaracja skrócona „przesuwa granicę” wewnątrz kraju i powoduje niejednokrotnie, że można dokonać odprawy celnej w urzędzie celnym właściwym dla importera) – tu wyjaśnia Pan brak przywozowej deklaracji skróconej tym, że otrzymał Pan paczkę z odprawą celną przeprowadzoną w trybie jak dla osób fizycznych, które nie wykorzystują towarów w celach prowadzenia działalności gospodarczej
  – do właściwego dla siebie urzędu celnego (według miejsca Pana zamieszkania lub prowadzenia działalności gospodarczej).

 

Zanim Pan przedstawi towar wraz z ww. dokumentami, warto zadbać o wizytę w agencji celnej, która przygotuje dla Pana:

 

 1. zgłoszenie do systemu EORI (numer wymagany przy jakichkolwiek formalnościach celnych),
 2. zgłoszenie do PDR (Podsystem Danych Referencyjnych Systemu Wspomagania i Obsługi Zgłoszeń Celnych CELINA),
 3. dokument odprawy celnej w imporcie.

 

W sumie pkt 1–2 mógłby Pan zrobić sam bez zbędnego nakładu pracy, ale dla pkt 3 musi Pan dysponować kluczem podpisu elektronicznego i specjalnym programem, który przetworzy dokument w postaci papierowej na dokument elektroniczny (.xml) akceptowany przez System Wspomagania i Obsługi Zgłoszeń Celnych CELINA (https://www.celina.krakow.uc.gov.pl/AppCel/index.jsp), za pośrednictwem którego dokonać należy zgłoszenia importowego.

 

Skutkiem ww. formalności jest dokument odprawy celnej w procedurze dopuszczenia do swobodnego obrotu. On jest wyłącznym dowodem:

 

 • poniesienia kosztu nabycia towarów (wpis do KPiR),
 • poniesienia kosztu cła (wpis do KPiR),
 • zapłaty VAT-u importowego,
 • zapłaty ewentualnego podatku akcyzowego od importu.

 

Co więcej, tylko ten dokument pozwala Panu dysponować nabytym przez Pana towarem na cele związane z prowadzoną przez Pana działalnością gospodarczą.

 

Odnosząc się do Pana pytań, to:

 

 1. Nie ma możliwości rozliczyć w działalności przesyłki bez odprawy celnej.
 2. Podstawą do zaliczenia towaru w koszty uzyskania przychodu jest faktura, na podstawie której Pan kupił towary i dokument odprawy celnej (aktualnie jest to elektroniczne tzw. PZC – potwierdzone zgłoszenie celne). Podstawą zaliczenia kosztu cła jest PZC. Podstawą odliczenia VAT naliczonego również jest PZC (o ile są spełnione wymogi prawa do odliczenia – czyli jest Pan VAT-owcem czynnym i wykonuje Pan wyłącznie czynności opodatkowane tym podatkiem).
 3. Niczym się nie różni odprawa celna dla spółki z o. o., jak ta dla osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą (poza oczywiście danymi importera).

 

Uważam, że bezwzględnie musi Pan dokonywać odprawy celnej. Zwolnienia celne nie są przewidziane dla osób/podmiotów prowadzących działalność gospodarczą.

 

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

 • VIII minus 4 =

»Podobne materiały

Dropshipping z Chin - czy dropshipping to dobre rozwiązanie dla sklepu internetowego?

Prowadzę działalność gospodarczą (sklep internetowy) i sprowadzam produkty z hurtowni z Chin. Do tej pory załatwiałam wszystkie certyfikaty, pozwolenia, płaciłam VAT i cło. Wszystko to zajmuje dużo czasu, dlatego rozważam dropshipping. Widzę to tak: ja na stronie WWW zamieszczę towar z hurtowni, a p

 

Eksport drzewa z Ukrainy do Polski - formalności celne i podatkowe

Jestem obywatelem Ukrainy i zamierzam eksportować drzewo do polskich firm. Jakich formalności celnych i podatkowych muszę dopełnić po stronie polskiej? Czy korzystniejsze będzie założenie spółki na terenie Polski lub „przepuszczanie” towaru przez firmę polską, czy też lepiej czynnoś

 

Przesyłka z zagranicy na osobę fizyczną a sprzedaż towaru w Polsce jako firma

Dostałam pocztą trzy paczki z Kanady, zawierające towar wysłany na osobę fizyczną. Wartość zadeklarowana całości: 3000 CAD. Żadna paczka nie została oclona, nie mam żadnego dokumentu od celników. Na jednej paczce jest zielona pieczątka „dopuszczone do obrotu”, na dwóch pozostałych są dwi

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »