Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zamówienia na aliexpress.com

Autor: Wioleta Biel • Opublikowane: 10.05.2016

Chciałbym stworzyć sklep internetowy, którego działanie polegałoby na pośredniczeniu w zamówieniach na aliexpress.com (taki chiński odpowiednik Allegro), towar nie przechodziłby przez moje ręce, cały proceder polegałby na tym, że klient sklepu przelewa na moje konto pieniądze powiększone o prowizję, a ja zamawiam produkt na jego adres. Czy taki biznes jest możliwy? Jeśli tak, to czy odpowiadam za zamówione produkty? Co powinienem zawrzeć w regulaminie?

Wioleta Biel

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

W kwestii, którą Pan poruszył w zapytaniu, proponuję następujący model biznesowy.

 

Pan jako przedsiębiorca prowadzi sklep internetowy. Na zasadach określonych w regulaminie sklepu występuje Pan jedynie jako pośrednik w zakupie towarów, które zamawia klient na Pana stronie. Oznacza to, iż nie dokonuje Pan zakupu na siebie i na własne ryzyko towaru od chińskiego kontrahenta, a jedynie na rzecz swojego klienta w Polsce. Do kwoty za towar nalicza Pan marżę. To ta marża stanowi Pana przychód. Kwota, którą Pan wypłaca chińskiemu producentowi, jest dla Pana neutralna podatkowo. W związku z tym, że organy skarbowe mają problem z takim nowym modelem biznesu, wystąpiłabym o wniosek o interpretację do Ministra Finansów, w której potwierdziłabym kwestie związane ze sposobem kalkulacji podstawy opodatkowania.

 

Powyżej określony model sprzedaży nazywany jest dropshipping. Dropshipping jest formą pośrednictwa przy sprzedaży towarów od chińskich dostawców dla polskich nabywców. W przypadku pośredników kwoty, które przyjmują oni na konto, są znacznie wyższe niż otrzymywany przychód. Przychodem pośrednika jest bowiem jedynie prowizja od otrzymanej kwoty, w wysokości ustalonej ze zleceniodawcą, a nie całość kwoty.

 

Przy dropshippingu sprzedawcą jest producent towaru w Chinach, kupującym zaś – polski odbiorca. W imieniu polskiego kupującego realizuje Pan procedurę zakupu od chińskiego producenta, a towar jest wysyłany z Chin bezpośrednio do kupującego.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Proszę jednak pamiętać, iż w mojej ocenie warto zadbać o dobry regulamin na stronie internetowej, w którym można zawrzeć następujące kwestie:

 

  1. sposób działania pełnomocnika, jako osoby działającej w imieniu własnym na rzecz zleceniodawcy, w zakresie działalności swojego przedsiębiorstwa i na zasadzie, że zastępca pośredni kupuje wskazane rzeczy ruchome;
  2. przedmiot umowy – wskazanie, jakie przedmioty ruchome zastępca ma nabyć na rzecz zlecającego;
  3. cena zakupu; tu warto wskazać że w cenie zawarta jest również prowizja;
  4. kwestie związane z gwarancją (one nie będą Pana obciążały, bowiem Pan występuje jedynie jako pośrednik);
  5. należy też wskazać kwestie związane z ewentualnymi obciążeniami celnymi;
  6. należy zastrzec, że Pan nie odpowiada za terminy realizacji zamówienia.

 

Oczywiście kwestie związane z przedmiotem umowy należałoby ograniczyć do tych przedmiotów które zostały wyszczególnione na stronie, w kwestii ceny też w regulaminie należałoby odwołać się do cen za poszczególne towary. Jak rozumiem, w cenie towaru jest już wkalkulowane wynagrodzenie za pośrednictwo w zakupie towaru, na co również warto zwróć uwagę kupującemu w regulaminie.

 

W związku z tym, iż zawarcie powyższej umowy (w tym przypadku regulaminu stanowiącego rodzaj umowy pomiędzy Panem jako pośrednikiem a klientem) nie wymaga zachowania szczególnej formy, ale dobrze byłoby pamiętać, że dla celów dowodowych wskazana byłaby forma pisemna (art.76 Kodeksu cywilnego). Umowa taka może być zawarta czas oznaczony lub na czas nieoznaczony, może dotyczyć jednej transakcji albo nawet większej ich liczby.

 

W Pana przypadku do przedmiotowego regulaminu należałoby dodać np. pisemną formę zamówienia towaru z listy oferowanych towarów przez Pana sklep internetowy. (głównie dla celów dowodowych dla organu skarbowego).

 

Implikacje podatkowe

 

1. Podatek dochodowy

 

Jeżeli podatnik świadczy usługi w zakresie pośrednictwa handlowego, to jego przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej jest uzyskana kwota prowizji. Pogląd ten znajduje potwierdzenie m.in. w interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu 13 stycznia 2012 r., nr ILPB1/415-1183/11-2/TW. W interpretacji tej organ podatkowy stwierdził:

 

„Wnioskodawca zamierza świadczyć usługi w zakresie pośrednictwa handlowego. W działalności tej zyskiem (przychodem w rozumieniu art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) będzie prowizja uzyskana z tego tytułu - różnica pomiędzy kwotą przelaną przelewem bankowym od klienta a kwotą przekazaną do dostawcy.

 

Zatem w sytuacji, gdy – jak wskazał Zainteresowany – jego rola będzie sprowadzała się do pośrednictwa, przychodem będzie wartość prowizji, na którą - jak podał Wnioskodawca, zostanie wystawiona faktura VAT.

 

Jednocześnie Zainteresowany wskazał, że towar nie będzie stanowił jego własności, nie uzyska faktury VAT oraz rachunku potwierdzającego zakup, nie będzie również importerem, nie sprowadza towaru na własny rachunek ani w niczyim imieniu, zaś jego udział w transakcji ograniczy się do pośrednictwa w płatnościach i zamówieniach.

 

W takim zatem przypadku podstawą opodatkowania będzie kwota prowizji uzyskanej przez Zainteresowanego”.

 

2. Podatek VAT

 

W zakresie VAT sama usługa związana ze sprzedażą realizowana jest na terytorium państwa trzeciego i w związku z tym nie podlega VAT na terytorium Polski. Dropshipping realizowany jest pomiędzy Panem a chińskim producentem/hurtownikiem.

 

Powyższy model jest obecnie coraz bardziej popularny, choć podatkowo orany jeszcze mają wątpliwości. Jest to coś nowego na polskim rynku i wierzę, że organy podatkowe, nabierając doświadczenia, szybko zrozumieją zasady dropshippinu w polskiej rzeczywistości biznesowej.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IV - trzy =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Forum dyskusyjne – usuwanie konta i postów byłego użytkownika

Jestem administratorem forum dyskusyjnego. Jeden z użytkowników zażądał usunięcia konta i wszystkich swoich postów. Konto oczywiście usunąłem, zastanawiam się jednak, co zrobić z postami. Obecnie są oznaczone jako wpisy osoby usuniętej – ich usuwanie po kolei zajmie mi sporo czasu i wprowadzi chaos w wątkach. Czy faktycznie muszę usuwać te posty? Przesyłam też nasz regulamin.

Oferta handlowa na stronie internetowej – czy taka oferta handlowa jest wiążąca dla klienta?

Sprzedaję e-booka na swojej stronie internetowej. Zarzucono mi jednak, że oszukuję klientów, ponieważ moja oferta handlowa mówi o skuteczności porad z e-booka, a w regulaminie – że nie daję takiej gwarancji oraz że przed ich zastosowaniem należy skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem. Oczywiście gwarantuję zwrot pieniędzy, jeśli moje porady w przypadku danego klienta okażą się nieskuteczne. Jak więc powinna wyglądać wzorcowa oferta handlowa, żeby nie było w przyszłości takich zarzutów?

Dane od klientów a przekazywanie spamu

Prowadzimy firmę, która organizuje pokazy sprzętu AGD w domu klienta. Po dokonanej prezentacji klient mógłby podać imię, nazwisko, telefon i adres e-mail innych osób, do których później kierowalibyśmy ofertę (może to zrobić też za pośrednictwem naszej strony WWW). Za te informacje otrzymałby upust. Jak to przeprowadzić, byśmy nie zostali posądzeni o przekazywanie spamu?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »