Pośrednictwo w sprzedaży produktów z aliexpress.com

• Autor: Wioleta Biel

Chciałbym stworzyć sklep internetowy, którego działanie polegałoby na pośredniczeniu w zamówieniach na aliexpress.com (taki chiński odpowiednik Allegro), towar nie przechodziłby przez moje ręce, cały proceder polegałby na tym, że klient sklepu przelewa na moje konto pieniądze powiększone o prowizję, a ja zamawiam produkt na jego adres. Czy taki biznes jest możliwy? Jeśli tak, to czy odpowiadam za zamówione produkty? Co powinienem zawrzeć w regulaminie?

Pośrednictwo w sprzedaży produktów z aliexpress.com

Pośrednictwo w zakupie towarów z Chin

W kwestii, którą Pan poruszył w zapytaniu, proponuję następujący model biznesowy.

Pan jako przedsiębiorca prowadzi sklep internetowy. Na zasadach określonych w regulaminie sklepu występuje Pan jedynie jako pośrednik w zakupie towarów, które zamawia klient na Pana stronie. Oznacza to, iż nie dokonuje Pan zakupu na siebie i na własne ryzyko towaru od chińskiego kontrahenta, a jedynie na rzecz swojego klienta w Polsce. Do kwoty za towar nalicza Pan marżę. To ta marża stanowi Pana przychód. Kwota, którą Pan wypłaca chińskiemu producentowi, jest dla Pana neutralna podatkowo. W związku z tym, że organy skarbowe mają problem z takim nowym modelem biznesu, wystąpiłabym o wniosek o interpretację do Ministra Finansów, w której potwierdziłabym kwestie związane ze sposobem kalkulacji podstawy opodatkowania.

Czym jest dropshipping?

Powyżej określony model sprzedaży nazywany jest dropshipping. Dropshipping jest formą pośrednictwa przy sprzedaży towarów od chińskich dostawców dla polskich nabywców. W przypadku pośredników kwoty, które przyjmują oni na konto, są znacznie wyższe niż otrzymywany przychód. Przychodem pośrednika jest bowiem jedynie prowizja od otrzymanej kwoty, w wysokości ustalonej ze zleceniodawcą, a nie całość kwoty.

Przy dropshippingu sprzedawcą jest producent towaru w Chinach, kupującym zaś – polski odbiorca. W imieniu polskiego kupującego realizuje Pan procedurę zakupu od chińskiego producenta, a towar jest wysyłany z Chin bezpośrednio do kupującego.

Regulamin strony internetowej

Proszę jednak pamiętać, iż w mojej ocenie warto zadbać o dobry regulamin na stronie internetowej, w którym można zawrzeć następujące kwestie:

  1. sposób działania pełnomocnika, jako osoby działającej w imieniu własnym na rzecz zleceniodawcy, w zakresie działalności swojego przedsiębiorstwa i na zasadzie, że zastępca pośredni kupuje wskazane rzeczy ruchome;
  2. przedmiot umowy – wskazanie, jakie przedmioty ruchome zastępca ma nabyć na rzecz zlecającego;
  3. cena zakupu; tu warto wskazać że w cenie zawarta jest również prowizja;
  4. kwestie związane z gwarancją (one nie będą Pana obciążały, bowiem Pan występuje jedynie jako pośrednik);
  5. należy też wskazać kwestie związane z ewentualnymi obciążeniami celnymi;
  6. należy zastrzec, że Pan nie odpowiada za terminy realizacji zamówienia.

Oczywiście kwestie związane z przedmiotem umowy należałoby ograniczyć do tych przedmiotów które zostały wyszczególnione na stronie, w kwestii ceny też w regulaminie należałoby odwołać się do cen za poszczególne towary. Jak rozumiem, w cenie towaru jest już wkalkulowane wynagrodzenie za pośrednictwo w zakupie towaru, na co również warto zwróć uwagę kupującemu w regulaminie.

W związku z tym, iż zawarcie powyższej umowy (w tym przypadku regulaminu stanowiącego rodzaj umowy pomiędzy Panem jako pośrednikiem a klientem) nie wymaga zachowania szczególnej formy, ale dobrze byłoby pamiętać, że dla celów dowodowych wskazana byłaby forma pisemna (art.76 Kodeksu cywilnego). Umowa taka może być zawarta czas oznaczony lub na czas nieoznaczony, może dotyczyć jednej transakcji albo nawet większej ich liczby.

W Pana przypadku do przedmiotowego regulaminu należałoby dodać np. pisemną formę zamówienia towaru z listy oferowanych towarów przez Pana sklep internetowy. (głównie dla celów dowodowych dla organu skarbowego).

Implikacje podatkowe

1. Podatek dochodowy

Jeżeli podatnik świadczy usługi w zakresie pośrednictwa handlowego, to jego przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej jest uzyskana kwota prowizji. Pogląd ten znajduje potwierdzenie m.in. w interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu 13 stycznia 2012 r., nr ILPB1/415-1183/11-2/TW. W interpretacji tej organ podatkowy stwierdził:

„Wnioskodawca zamierza świadczyć usługi w zakresie pośrednictwa handlowego. W działalności tej zyskiem (przychodem w rozumieniu art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) będzie prowizja uzyskana z tego tytułu - różnica pomiędzy kwotą przelaną przelewem bankowym od klienta a kwotą przekazaną do dostawcy.

Zatem w sytuacji, gdy – jak wskazał Zainteresowany – jego rola będzie sprowadzała się do pośrednictwa, przychodem będzie wartość prowizji, na którą - jak podał Wnioskodawca, zostanie wystawiona faktura VAT.

Jednocześnie Zainteresowany wskazał, że towar nie będzie stanowił jego własności, nie uzyska faktury VAT oraz rachunku potwierdzającego zakup, nie będzie również importerem, nie sprowadza towaru na własny rachunek ani w niczyim imieniu, zaś jego udział w transakcji ograniczy się do pośrednictwa w płatnościach i zamówieniach.

W takim zatem przypadku podstawą opodatkowania będzie kwota prowizji uzyskanej przez Zainteresowanego”.

2. Podatek VAT

W zakresie VAT sama usługa związana ze sprzedażą realizowana jest na terytorium państwa trzeciego i w związku z tym nie podlega VAT na terytorium Polski. Dropshipping realizowany jest pomiędzy Panem a chińskim producentem/hurtownikiem.

Powyższy model jest obecnie coraz bardziej popularny, choć podatkowo orany jeszcze mają wątpliwości. Jest to coś nowego na polskim rynku i wierzę, że organy podatkowe, nabierając doświadczenia, szybko zrozumieją zasady dropshippinu w polskiej rzeczywistości biznesowej.