Mamy 11 498 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zgoda na wjazd na posesję przez sąsiada - jak się zabezpieczyć?

Autor: Łukasz Poczyński • Opublikowane: 20.10.2010

Pan, który na działce sąsiadującej z drogą wewnętrzną spółdzielni wybudował dom, zwrócił się do nas z prośbą o możliwość wjazdu na własną posesję przez tę drogę. Chcemy zawrzeć z tym Panem umowę sąsiedzką i wyrazić zgodę, ale jednocześnie chcemy uniknąć ewentualnych późniejszych nieporozumień. Na co więc należy zwrócić uwagę przy zawieraniu porozumienia i jak się zabezpieczyć i zabezpieczyć nasze interesy?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Z przedstawionych w pytaniu informacji wynika, że spółdzielnia zamierza umożliwić właścicielowi sąsiedniej posesji korzystanie z jej drogi wewnętrznej.

 

W przedmiotowej sprawie proponuję więc skorzystać z instytucji stosownej służebności drogowej polegającej na służebności przejazdu i przechodu przez daną działkę – drogę wewnętrzną. Służebność polega na tym, że określona nieruchomość (zwana nieruchomością obciążoną) zostaje obciążona prawem, polegającym w szczególności na tym, że określony podmiot może korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej. W odniesieniu do opisanego w pytaniu przypadku owo korzystanie będzie polegało na możliwości przejazdu i przechodu przez nieruchomość obciążoną. Jej właściciel nie będzie mógł się sprzeciwiać takiemu korzystaniu, mimo że – co do zasady – ma on prawo żądać, by nikt nie wkraczał na działkę będącą przedmiotem jego własności. W zależności od sposobu wyznaczenia podmiotów uprawnionych do korzystania z nieruchomości obciążonej możemy mieć do czynienia ze:

 

  1. Służebnością gruntową, gdy uprawnionym jest każdorazowy właściciel określonej nieruchomości (zwanej nieruchomością władnącą) – przykładowo nieruchomości położonej w drugim rzędzie działek od drogi publicznej. Służebności tego typu są uregulowane w art. 285 i następnych Kodeksu cywilnego.
  2. Służebnością osobistą, gdy uprawnionym jest konkretna osoba fizyczna. Regulacja dotycząca służebności tego typu znajduje się w art. 296 i następnych Kodeksu cywilnego.

 

Umowa ustanowienia służebności drogowej zawierana jest pomiędzy właścicielem lub użytkownikiem wieczystym nieruchomości władnącej a właścicielem lub użytkownikiem wieczystym nieruchomości obciążonej. Swoją wolę właściciel nieruchomości obciążanej służebnością musi potwierdzić aktem notarialnym – konieczna jest więc wizyta u notariusza. Inaczej umowa będzie nieważna. Natomiast oświadczenie właściciela nieruchomości władnącej nie wymaga formy aktu notarialnego i może być złożone w każdy sposób.

 

Do notariusza powinny udać się jednak obie strony umowy, zaopatrzone w odpowiednie dokumenty dotyczące ich nieruchomości, m.in. wyrysy z mapy ewidencyjnej, wypisy z rejestru gruntów, odpisy z ksiąg wieczystych. Najczęściej strony ograniczają się do ustalenia przebiegu szlaku drogowego oraz wysokości ewentualnej odpłatności za ustanowienie służebności. Tymczasem w umowie warto uregulować również inne wzajemne prawa i obowiązki, związane chociażby z remontem istniejącej drogi, jej konserwacją, odśnieżaniem czy też naprawą.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (1):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 4 plus IX =

02.02.2011

Jeżeli droga wewnętrzna umożliwia dostęp danej nieruchomości do drogi publicznej, to na drodze wewnętrznej (pozostającej w zarządzie gminy) nie ustanawia się służebności drogi koniecznej. Ta droga wewnętrzna ma gwarantować tę dostępność do drogi publicznej (np. gminnej).

Jan

»Podobne materiały

Zniesienie służebności mieszkania osoby przebywającej w domu opieki społecznej

Mój mąż i ja mieszkamy we Francji. Matka mojego męża w 2007 r. przepisała na nas w formie darowizny swoje mieszkanie. W akcie notarialnym jest oświadczenie o nieodpłatnej, dożywotniej, osobistej służebności mieszkania. Teściowa ma zaawansowaną postać choroby Alzheimera i dlatego przebywa od 4 lat w

 

Przyłącze kanalizacyjne do sąsiada przez moją działkę

Gospodarka komunalna buduje nową nitkę kanalizacji – zamierza podłączyć kilka domów do kanalizacji miejskiej. Inwestor chce przyłączyć mojego sąsiada, prowadząc rury przez moją działkę, a przy granicy z ulicą podłączy też poprowadzone z mojego domu rury i jedną rurą wyjdzie poza moją działkę.

 

Słup energetyczny który uniemożliwia postawienie domu

W trakcie załatwiania formalności związanych z budową domu nastąpiły komplikacje. Na działce stoi słup energetyczny, który uniemożliwia mi postawienie domu o wymiarach, jakich chcę. W momencie zakupu działki w księdze wieczystej nie było żadnych wpisów. W chwili obecnej słup jest „obsługiwany&

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »