Mamy 11 498 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zamówienie amfetaminy przez przeglądarkę TOR

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 20.07.2016

Jestem niekarany, mam 18 lat, uczę się w szkole średniej (dobrze). Kilka tygodni temu byłem w szpitalu po zażyciu amfetaminy. Amfetaminę zamówiłem przez przeglądarkę TOR i zapłaciłem za pomocą waluty Bitcoin (może nie da się tego udowodnić). Przesyłkę przechwycił urząd celny. Zamówiłem dla siebie (z głupoty), nie na sprzedaż. Przeszukali mój pokój, w którym nic nie znaleźli (zorientowali się, że byłem w szpitalu). Teraz dostałem wezwanie z urzędu celnego do stawienia się w charakterze świadka w sprawie o przestępstwo określone w art. 55 ust. 1 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Co mówić na przesłuchaniu i jak dalej może potoczyć się sprawa? Czy muszę się przyznawać?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu karnego zwanego dalej K.k. oraz przepisy ustaw z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii.

 

W pierwszej kolejności pozwoli Pan, iż przytoczę w całości treść art. 55 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Zgodnie z tym przepisem:

 

„Art. 55. 1. Kto, wbrew przepisom ustawy, dokonuje przywozu, wywozu, przewozu, wewnątrzwspólnotowego nabycia lub wewnątrzwspólnotowej dostawy środków odurzających, substancji psychotropowych lub słomy makowej, podlega grzywnie i karze pozbawienia wolności do lat 5.

 

2. W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

 

3. Jeżeli przedmiotem czynu, o którym mowa w ust. 1, jest znaczna ilość środków odurzających, substancji psychotropowych lub słomy makowej albo czyn ten został popełniony w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, sprawca podlega grzywnie i karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3”.

 

Zachowanie sprawcy rozważanego czynu obejmuje sprzeczny z ustawą przywóz; wywóz; wewnątrzwspólnotowe nabycie; wewnątrzwspólnotową dostawę; przewóz przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub terytorium innego państwa środków odurzających, substancji psychotropowych lub słomy makowej.

 

Przestępstwo z art. 55 ust. 1 i 2 można popełnić tylko umyślnie, z zamiarem bezpośrednim lub z zamiarem ewentualnym. Innymi słowy, zamawiając środki, musiałby Pan mieć świadomość, że są to środki odurzające inne wymienione w ust. 1 art. 55 ustawy, a np. użyta w ofercie nazwa była wadliwa specjalnie, by wprowadzić choćby organy ścigania w błąd.

 

Jak podkreśla Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 3 grudnia 2014 r., sygn. akt II KK 240/14, „dla przypisania odpowiedzialności za przewożenie środków odurzających lub substancji psychotropowych na podstawie przepisu art. 55 ust. 1 u.p.n. niezbędne jest ustalenie, iż sprawca dokonał tranzytu tych środków przez terytorium RP z jednego państwa do innego”. Analogicznie dla przypisania każdej innej formy czynu zabronionego będzie wykazanie, że działał Pan ze świadomością, np. co zamawia i co chce wprowadzić tym samym np. na rynek polski.

 

Możliwość udowodnienia Panu zamiaru w szczególności będzie zależała od tego, jak bezpieczne jest kodowanie wiadomości, na które się Pan powołuje w treści e-maila. Czy jest możliwość dotarcia do prowadzonej przez Pana korespondencji, a jeżeli tak – to na jakiej podstawie.

 

Każdy dowód potwierdzający zamówienie przez Pana np. ziół lub suplementu diety, ze świadomością, że rzeczywiście jest to suplement diety, a nie środek odurzający, psychotropowy lub słoma makowa, będzie świadczył na Pana korzyść.

 

W mojej ocenie organa ścigania będą chciały ustalić, kto był nadawcą przesyłki, za pomocą jakiego portalu zakupić miał Pan środki, które rzeczywiście okazały się środkami psychotropowymi lub odurzającymi, a także jaką formę zapłaty Pan wybrał. Organy ścigania być może zechcą sprawdzić przeprowadzane na Pana rachunku bankowym transakcje, które mogą doprowadzić do uzyskania danych osoby, która próbowała wprowadzić na rynek środki opisane w dyspozycji art. 55 ust. 1 ustawy.

 

Wyraźnie podkreślić przy tym należy, iż jest Pan świadkiem, a to z kolei powoduje, że zobowiązany jest Pan do określonych zachowań. Do obowiązków tych należą:

 

  • obowiązek stawiennictwa na wezwanie organu ścigania;
  • obowiązek pozostawania do dyspozycji organu ścigania;
  • obowiązek zeznawania;
  • obowiązek złożenia przyrzeczenia;
  • obowiązek zeznania prawdy.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • V plus sześć =

»Podobne materiały

Dropshipping z Chin - czy dropshipping to dobre rozwiązanie dla sklepu internetowego?

Prowadzę działalność gospodarczą (sklep internetowy) i sprowadzam produkty z hurtowni z Chin. Do tej pory załatwiałam wszystkie certyfikaty, pozwolenia, płaciłam VAT i cło. Wszystko to zajmuje dużo czasu, dlatego rozważam dropshipping. Widzę to tak: ja na stronie WWW zamieszczę towar z hurtowni, a p

 

Eksport drzewa z Ukrainy do Polski - formalności celne i podatkowe

Jestem obywatelem Ukrainy i zamierzam eksportować drzewo do polskich firm. Jakich formalności celnych i podatkowych muszę dopełnić po stronie polskiej? Czy korzystniejsze będzie założenie spółki na terenie Polski lub „przepuszczanie” towaru przez firmę polską, czy też lepiej czynnoś

 

Przesyłka z zagranicy na osobę fizyczną a sprzedaż towaru w Polsce jako firma

Dostałam pocztą trzy paczki z Kanady, zawierające towar wysłany na osobę fizyczną. Wartość zadeklarowana całości: 3000 CAD. Żadna paczka nie została oclona, nie mam żadnego dokumentu od celników. Na jednej paczce jest zielona pieczątka „dopuszczone do obrotu”, na dwóch pozostałych są dwi

 

Procedura importu tabaki z Brazylii

Chcę zacząć od nowego roku importować tabakę (tytoń – nie do palenia) z Brazylii. Jak taka procedura wygląda krok po kroku? Czy wszystkie sprawy związane z importem załatwia księgowa? Mam również gotowy sklep on-line do sprzedaży detalicznej w UE. Jaką formę działalności powinienem wybrać?

 

Procedura importu tabaki z Brazylii

Chcę zacząć od nowego roku importować tabakę (tytoń – nie do palenia) z Brazylii. Jak taka procedura wygląda krok po kroku? Czy wszystkie sprawy związane z importem załatwia księgowa? Mam również gotowy sklep on-line do sprzedaży detalicznej w UE. Jaką formę działalności powinienem wybrać?

 

Sprzedaż towarów zakupionych na eBay lub AliExpress

 Planuję założenie działalności gospodarczej polegającej na sprzedaży towarów zakupionych na zagranicznych portalach typu eBay czy AliExpress, a następnie sprzedaży przy użyciu własnego sklepu internetowego i Allegro. W związku z tym potrzebuję dokładnych informacji, jak legalnie sprowadzać t

 

Sprzedaż produktów z Aliexpress na Allegro

Kupuje na aliexpress rzeczy do 100 dolarów, przychodzą na dane osoby prywatnej (moje) jako „gift”, bez cła. Chcę je sprzedawać na Allegro. Jak to robić jako DG? Co z kosztami, skoro nie mam faktur? Czy mogę to robić jako sp. z o.o.?

 

Zarzut przemytu papierosów przez niemieckich celników

Zostałem zatrzymany przez niemieckich celników zaraz po przejechaniu granicy, tuż przed granicą dokonałem zakupu 20 kartonów papierosów na użytek własny, przy czym 10 kartonów dla mnie i 10 dla taty, który ze mną jechał. W Polsce byłem przez dość krótki okres, a sam pobyt związany był z zakupami mat

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »