Mamy 11 826 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wycofanie się z zawartego porozumienia stron

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 22.07.2016

Pracuję na uczelni publicznej. W czerwcu złożyłem podanie do rektora uczelni o wyrażenie zgody na rozwiązanie stosunku pracy za porozumieniem stron z dniem 30 września. Rektor wyraził zgodę na takie porozumienie. Moje plany zawodowe, które skłoniły mnie do złożenia podania, uległy w ostatnim miesiącu dramatycznej zmianie. Zależy mi na pozostaniu na dotychczasowym stanowisku. Czy jest taka możliwość? Czy rektor ma prawo, przy swojej dobrej woli, anulować swoją zgodę na moje podanie?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Odpowiadając na Pana pytanie uprzejmie informuję, że porozumienie stron co do zakończenia stosunku pracy między pracodawcą a pracownikiem jest umową rozwiązującą stosunek pracy. Może ona być zawarta w dowolnej formie i w każdym momencie trwania stosunku pracy. Wystąpienie przez pracownika lub pracodawcę z propozycją rozwiązania umowy o pracę na mocy porozumienia stron stanowi ofertę zgodnego rozwiązania stosunku pracy.

 

Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron wymaga zgodnego oświadczenia woli obu stron umowy, decydujących się na rozwiązanie stosunku pracy w ustalonym terminie. Tego rodzaju porozumienie jest wiążące dla obu stron. Dlatego też pracownik nie może swobodnie zmienić zdania i wycofać się z już zawartego porozumienia. Nie ma też możliwości późniejszego odwołania swojego oświadczenia, gdyż odwołanie oświadczenia woli, które zostało złożone pracodawcy, jest skuteczne tylko wówczas, gdy doszło do niego jednocześnie ze złożonym oświadczeniem lub wcześniej. Zatem zmiana zdania przez pracownika, który najpierw zgodził się na rozwiązanie umowy za porozumieniem stron, a następnie uznał, że jest to dla niego niekorzystne, nie jest wiążąca dla pracodawcy. Wycofanie się z zawartego porozumienia wymaga zgody drugiej strony.

 

Pracodawca może więc nie zgodzić się na zmianę zdania przez pracownika i uznać, że zawarte porozumienie jest skuteczne i powoduje rozwiązanie umowy.

 

W Pana sytuacji powinien Pan zwrócić się do pracodawcy z wnioskiem o uznanie porozumienia stron za nieważne i wyrażenie zgody na cofnięcie takiego porozumienia. Jeśli pracodawca nie wyrazi zgody – umowa się rozwiąże. Jeśli zgodę wyrazi – stosunek pracy będzie kontynuowany.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VI minus III =
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

Poduszki