.
Mamy 12 973 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Brak odpowiedzi pracodawcy na wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem stron

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 11.03.2020

Jestem pracownikiem zatrudnionym na czas nieokreślony od nieco ponad roku. Znalazłam nową pracę, którą mam rozpocząć za 3 tygodnie. Złożyłam wypowiedzenie na mocy porozumienia stron dnia 8.02 roku i jako proponowany termin zakończenia współpracy zaproponowałam 27.02. Wypowiedzenie złożyłam w kadrach i mam pieczątkę, że wpłynęło. Jednak obecny pracodawca „obraził się” i nie chce na ten temat ze mną rozmawiać. Chciałabym się dowiedzieć, czy jeżeli nie otrzymam od niego odpowiedzi, to oznacza, że się zgodził, czy że nie przyjął tego wypowiedzenia? I jakie ewentualne konsekwencje grożą mi, jeżeli nie stawię się w pracy? Z informacji, których udzieliła mi kadrowa, mogę mieć wpisaną w świadectwo pracy adnotację, że umowa została zerwana z winy pracownika. Czy to grozi jakimiś konsekwencjami? Czy nowy pracodawca może mnie z tego powodu nie przyjąć/zwolnić? Niestety, nowy pracodawca nie jest skory przesunąć mojego przyjęcia o kolejny miesiąc, tak abym mogła złożyć wypowiedzenie z zachowaniem okresu wypowiedzenia, który dla mnie (według informacji z kadr) wynosi 1 miesiąc. Chciałabym sprawę załatwić polubownie, ale nikt ze mną nie chce rozmawiać.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Brak odpowiedzi pracodawcy na wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem stron

Fot. Fotolia

Rozwiązanie umowy o pracę - porozumienie lub okres wypowiedzenia

W pierwszej kolejności wskazać należy, iż wypowiedzenie umowy o pracę – co do istoty jest wiążące. Pracodawca nie musi wyrażać zgody na jego złożenie. Na ten moment w mojej ocenie nie ma jednak zgody na rozwiązanie umowy z dniem zaproponowanym, bowiem pracodawca na tą datę nie wyraził zgody, a zatem mamy do czynienia z tzw. brakiem porozumienia, które umożliwiałoby rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron z dniem 4 lutego 2018 r. W tej sytuacji wiążę Pani okres wypowiedzenia wynikający z Kodeksu pracy, a zatem 1 miesiąca. Okres miesięczny odnosi swój skutek na koniec miesiąca, a zatem jeżeli wypowiedzenie złożyła Pani w lutym, okres wypowiedzenia kończy się z ostatnim dniem marca, jeżeli złożyła je Pani w styczniu, wówczas rozwiązanie umowy o pracę następuje z ostatnim dniem lutego.

Rozwiązanie umowy z powodu nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy

O ile pracodawca nie wyrazi zgody na rozwiązanie umowy z dniem 27 lutego, o tyle Pani niestawiennictwo w pracy od dnia 28 lutego grozi rozwiązaniem umowy o pracę z winy pracownika (nieusprawiedliwiona nieobecność w pracy). Na nowy stosunek pracy de facto nie powinno to mieć wypływu albowiem jak mniemam umowa z nowym pracodawcą już jest podpisana, a jeżeli nie to warunkiem jej podpisania nie jest przedłożenie świadectwa pracy od dotychczasowego pracodawcy.

 

Kodeks pracy ani Kodeks postępowania cywilnego nie przewiduje instrumentów umożliwiających wpłynięcie na pracodawcę w takich przypadkach. Jedynie próbą rozmowy i podejście psychologicznym może Pani uzyskać zgodę na rozwiązanie umowy o pracę z dnie 27 lutego. Nie możne jednak Pani nikogo przymusić.

 

Pracodawcy teoretycznie będzie przysługiwało roszczenie o odszkodowanie od Pani za wyrządzone szkody, zachodzi jednak pytanie, czy będzie w stanie szkody te udowodnić. Jeszcze nie spotkałem się w praktyce z przypadkiem, kiedy pracodawca skutecznie doszedłby takiego odszkodowania.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • I plus IX =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl