Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Rejestracja podmiotu zagranicznego z UE jako polskiego podatnika VAT

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 16.02.2011

Chciałem zapytać o rejestrację zagranicznego (z UE) podmiotu jako polskiego podatnika VAT: Jakie są etapy rejestracji krok po kroku? Jakie powinno być miejsce złożenia wniosku wyłącznie na potrzeby rozliczeń VAT? Z jakimi opłatami wiąże się rejestracja? Czy konieczne jest posiadanie konta bankowego w Polsce? Czy tłumaczenie dokumentów musi odbywać się w Polsce?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Podatnikami podatku od towarów i usług są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

 

Podatnicy, o których mowa powyżej, nieposiadający siedziby, stałego miejsca prowadzenia działalności lub stałego miejsca zamieszkania na terytorium kraju, podlegający obowiązkowi zarejestrowania się jako podatnicy VAT czynni, o których mowa w art. 96 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług, są obowiązani ustanowić przedstawiciela podatkowego.

 

Przedstawicielem podatkowym może być osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, posiadająca siedzibę na terytorium kraju, lub osoba fizyczna posiadająca stałe miejsce zamieszkania na terytorium kraju; osoba ta odpowiada solidarnie z podatnikiem za zobowiązanie podatkowe podatnika, którego reprezentuje.

 

Ustęp 10 art. 15 ustawy o podatku od towarów i usług zawiera przepis, na mocy którego minister właściwy do spraw finansów publicznych w drodze rozporządzenia może określić przypadki, w których nie ma konieczności ustanawiania przedstawiciela podatkowego, uwzględniając konieczność zapewnienia prawidłowego rozliczenia podatku przez podmioty nieposiadające siedziby, stałego miejsca prowadzenia działalności lub stałego miejsca zamieszkania na terytorium kraju.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Minister finansów skorzystał z powyższego uprawnienia – rozporządzenie z dnia 15 kwietnia 2004 r. w sprawie przypadków, w których nie ma konieczności ustanawiania przedstawiciela podatkowego, wydane na podstawie art. 15 ust. 10 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) stanowi, iż obowiązek ustanowienia przedstawiciela podatkowego nie występuje w przypadku, gdy podatnikiem wykonującym czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jest podmiot posiadający siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności lub stałe miejsce zamieszkania na terytorium państwa członkowskiego Wspólnoty Europejskiej.

 

Konkludując, podmiot posiadający siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności lub stałe miejsce zamieszkania na terytorium państwa członkowskiego Wspólnoty Europejskiej, wykonujący w Polsce czynności opodatkowane nie musi ustanawiać przedstawiciela podatkowego.

 

Powyższe powoduje konieczność samodzielnej rejestracji dla potrzeb podatku od towarów i usług.

 

W przypadku gdy rejestracji dokonuje pełnomocnik, musi on, nim złoży jakiekolwiek dokumenty, wykazać się pełnomocnictwem (opłata 17 złotych).

 

By zarejestrować takiego podatnika jako podatnika VAT w Polsce, należy złożyć druk VAT-R do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa–Śródmieście, dołączyć należy dowód uiszczenia opłaty skarbowej w wysokości 170,00 złotych na konto Urzędu dzielnicy Praga Północ(Warszawa, ul. Kłopotowskiego 15; Swift: CITI PL PX konto 96 1030 1508 0000 0005 5002 6074).

 

Oprócz VAT-R należy złożyć oczywiście NIP-2 (nie podlega opłacie).

 

Według Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa–Śródmieście oprócz powyższych dokumentów należy złożyć także:

 

  1. umowę lub akt powołujący podmiot do życia (czyli np. umowę spółki, statut itd.),
  2. odpis z właściwego w kraju siedziby rejestru,
  3. potwierdzenie rejestracji do VAT w kraju siedziby,
  4. opis działalności, która będzie wykonywana w Polsce.

 

Dokumenty te winny być przetłumaczone na język polski; nie wynika to z prawa podatkowego, jednak przyjmuje się, że winno być to tłumaczenie przysięgłe. Moim zdaniem może być wykonane w każdym kraju UE, jednakże organ podatkowy może mieć inne zdanie. Kopie winny być uwierzytelnione przez notariusza, w innym wypadku wraz z kopiami należy dostarczyć oryginały dokumentów do wglądu.

 

Techniczną, lecz ważną sprawą jest wskazanie, w jaki sposób zostaną dostarczone i przez kogo dokumenty w razie kontroli – na ogół dostarcza się umowę z biurem rachunkowym.

 

Posiadanie i zgłoszenie, wraz z przedstawieniem umowy, konta bankowego w Polsce nie jest konieczne, jeśli podatnik nie będzie występował o zwrot podatku.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (1):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • III minus I =

28.08.2018

Wszystko ok, tylko poruszany jest temat ogólnie rejestracji firmy zagranicznej do VAT w Polsce, a przecież firma zagraniczna to nie zawsze tylko spółka, ale i sole trader np. w UK. Nie zawsze urząd, gdzie ma się firmę zechce zarejstrować daną firmę do Vat, więc bez sensu jest wymóg przedstawienia dokumentu potwierdzającego rejestrację do VAT w swoim kraju, gdzie firma działa...

Malwina

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Obcokrajowiec mieszkający w Polsce i prawo autorskie

Obcokrajowiec (moja żona) mieszka w Polsce cały rok, ma kartę pobytu czasowego, nie pracuje, nie ma na to zezwolenia. Żona jednak wykonuje grafiki, ma agenta, który je sprzedaje i płaci żonie kwotę za prawo autorskie. Żona nie ma firmy ani innej działalności. Czy może tak legalnie zarabiać? Dodam, że żona jest z Rosji (ja też), zarabia na tym kilkaset złotych miesięcznie i wszystko wykonuje sama w domu. Konto mamy polskie.

Działalność w Polsce firmy ukraińskiej

Firma z Ukrainy chce rozpocząć działalność na terenie Polski. Jakie kroki powinna podjąć?

Zakup nieruchomość przez obywatela Rosji

Jestem obywatelem Rosji, ale mam kartę stałego pobytu w RP. Chcę kupić nieruchomość - hotel w stanie deweloperskim, wykończyć go i otworzyć działalność. Jaka jest dla mnie lepsza forma prawna do takich celów – działalność gospodarcza czy spółka z o.o.? Czy adresem rejestracji firmy może by moje mieszkanie (póki co)? Czy kredyt na wykończenie łatwiej uzyskać jako działalność czy spółka? Jak to się ma do ewentualnego rozwoju, tj. np. zakupu innego hotelu za jakieś 5 lat?

Założenie spółki przez obywatela Ukrainy posiadającego kartę pobytu czasowego

Obywatel Ukrainy posiadający kartę pobytu czasowego w Polsce wraz z dostępem do rynku pracy (2018 roku) uzyskanej na pracę w firmie budowlanej w Warszawie chce założyć spółkę z o.o. we Wrocławiu oraz pobierać wynagrodzenie z tytułu pełnienia funkcji członka zarządu. Proszę o poradę w zakresie przedstawienia procedur postępowania i obowiązków z tym związanych, w tym uzyskania ewentualnych zezwoleń na pracę.

Założenie firmy przez Niemca w Polsce

Mój znajomy z Niemiec chce założyć firmę produkującą koszulki w Polsce. Niestety nie jestem pewna, jaką działalność może założyć. Czy jednoosobowa działalność wymaga jakiś dodatkowych zezwoleń, czy rejestracja przez CEIDG jest wystarczająca? Co z certyfikatem rezydencji? Jest obywatel Niemiec, zameldowany w Niemczech i mający swój ośrodek życiowy w Niemczech, firma własna w Niemczech, całkowicie inny profil działalności.

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »