Wykonawca nie wykonał robót i porzucił pracę - odstąpienie od umowy i pozew o zapłatę

• Opublikowano: 02-02-2023 • Autor: Izabela Nowacka-Marzeion

Miałam do wykończenia mieszkanie w stanie surowym. Wynajęty wykonawca prac wykończeniowych wziął pieniądze na materiał i zaliczkę na wykonanie tych prac. Mimo przypomnień nie przedłożył rachunków za materiał. Zaczął prace remontowe bez umowy, ciągle tłumacząc, że umowę spiszemy później. Niestety, nigdy do tego nie doszło. Za wykończenie mieszkania podał kwotę X. Parokrotnie wyłudził pieniądze na kwotę w sumie sięgającą 90% tej ustalonej za wykonywane całości robót. Gdy upominałam się o wystawienie faktury, również zwlekał, mówił: „wystawię, jak skończę”. Umówione prace wykonał zaledwie w połowie i po prostu zniknął, nie oddał mi nawet kluczy do mieszkania. Ponieważ nie doszło do spisania z nim umowy na piśmie, nie wiem, co teraz zrobić. Czy są jakieś szanse na odzyskanie pieniędzy? Mam tyko świadków, że u mnie pracował.

Wykonawca nie wykonał robót i porzucił pracę - odstąpienie od umowy i pozew o zapłatę

Roboty wykończeniowe, czyli umowa o dzieło

Do opisanej umowy zastosowanie mają przepisy umowy o dzieło. W myśl art. 627 Kodeksu cywilnego (K.c.) – przez umowę o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia. W odróżnieniu od innych umów o świadczenie usług umowa o dzieło wymaga, aby starania przyjmującego zamówienie doprowadziły w przyszłości do konkretnego, indywidualnie oznaczonego rezultatu jako koniecznego do osiągnięcia. Dzieło, które jest zgodnie z umową rezultatem zamierzonym przez strony, może przyjmować postać materialną lub niematerialną. Zawsze jednak w umowie powinien być to z góry określony przez strony rezultat działania jednej z nich. W doktrynie wskazuje się na kilka istotnych cech dzieła w rozumieniu art. 627 K.c. i następne. Przede wszystkim musi mieć ono charakter samoistny i na tyle ucieleśniony, żeby dzieło nadawało się do oddania i odbioru. Ponadto winno mieć takie cechy, które umożliwiałyby zastosowanie względem niego przepisów o odpowiedzialności za wady, stosownie do przepisów regulujących umowę o dzieło. Po trzecie wreszcie, winno ono być obiektywnie osiągalne i w konkretnych warunkach pewne.

Terminowość i prawidłowość wykonania zleconych prac

W wypadku umowy o dzieło przyjmujący zamówienie wykonuje dzieło samodzielnie i nie podlega przy jego wykonywaniu kierownictwu zamawiającego.

Przewidziana w przepisach Kodeksu cywilnego kontrola zamawiającego nad wykonywaniem dzieła dotyczy terminowości wykonania (art. 635 K.c.) oraz prawidłowości wykonania (art. 636 K.c.) dzieła przez przyjmującego zlecenie.

Art. 635 Kodeksu cywilnego daje zamawiającemu prawo odstąpienia od umowy w sytuacji, gdy przyjmujący zamówienie opóźnia się z rozpoczęciem lub wykończeniem dzieła tak dalece, że nie jest prawdopodobne, żeby zdołał je ukończyć w czasie umówionym.

Odstąpienie od umowy z wykonawcą i pozew o zapłatę do sądu

Istota problemu polega na braku umowy. Mam nadzieję, że posiada Pani choćby dowody wpłat. Jeśli tak – proszę odstąpić od umowy, wysyłając wykonawcy pismo, żądając rozliczenia wykonanych robót i pobranych zaliczek, a jeśli to nie poskutkuje, należy skierować sprawę do sądu o zapłatę. Biegły wyliczy wartość robót dotychczas wykonanych, a sąd rozliczy pobrane zaliczki. Na koniec dodam, że może Pani jeszcze rozważyć (tu bowiem danych mam zbyt mało), czy zachowanie wykonawcy nosi znamiona przestępstwa wyłudzenia, jeśli tak, należałoby zawiadomić prokuraturę o możliwości popełnienia czyny karalnego.