Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wydanie zgody przez sąd na wyjazd z dzieckiem za granicę

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 02.10.2017

Dwa lata temu rozwiodłam się z mężem. Mamy 9-letnie dziecko. Wykonywanie władzy rodzicielskiej sąd pozostawił nam obojgu, ustalając miejsce pobytu dziecka przy mnie. Chciałabym na okres 3 lat wyjechać z dzieckiem za granicę. Niestety w tej sprawie nie umiem się porozumieć z byłym mężem. On się upiera, aby dziecko zostało w kraju. Czy jest możliwość, by sąd przyznał mi zgodę na wspólny wyjazd? Jakie są szanse?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Podstawę prawną opinii stanowią przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (K.r.o.) oraz Kodeksu postępowania cywilnego (K.p.c.).

 

W pierwszej kolejności należy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy ojciec dziecka realizuje przysługujące mu prawo do kontaktów z dzieckiem opisane w wyroku rozwodowym, a także czy łoży na nie zasądzone alimenty. Jeżeli tych swoich obowiązków i uprawnień nie realizuje, wówczas na pewno będzie Pani znacznie łatwiej uzyskać zgodę sądu na wyjazd dziecka.

 

Miejsce pobytu dziecka należy do istotnych spraw dziecka. Jako że ustawodawca wskazuje, iż o istotnych sprawach dziecka rodzice rozstrzygają wspólnie, to jednak w przypadku braku porozumienia między nimi rozstrzyga sąd opiekuńczy. Jak podnosi się w literaturze przedmiotu „przepis ten wiąże się z treścią art. 93 § 1, z którego wynika, że zasada przynależności władzy rodzicielskiej obojgu rodzicom nie oznacza wspólnego jej przysługiwania, tj. aby akty wykonywania tej władzy rodzice mogli podejmować tylko razem. Art. 97 § 1 wyjaśnia, że w zasadzie każde z rodziców władzę rodzicielską wykonuje osobno. Ważny wyjątek od tej zasady, co należy podkreślić, wynika z § 2 stanowiącego, że o istotnych sprawach dziecka rodzice rozstrzygają wspólnie.”*

 

Rozstrzygnięcie o istotnych sprawach dziecka, co do których brak porozumienia pomiędzy rodzicami, może nastąpić dopiero po umożliwieniu rodzicom złożenia oświadczeń woli, chyba że wysłuchanie ich byłoby połączone z nadmiernymi trudnościami.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Wydanie zgody przez sąd na wyjazd z dzieckiem za granicę

 

Uważam, że teraz powinna się Pani skupić na zebraniu dokumentacji i dowodów, które potwierdzą należyte warunki mieszkaniowe, jak też warunki do rozwoju dziecka. Innymi słowy należy sobie zadać pytanie, czy wyprowadzając się za granicę, będzie Pani najmowała mieszkanie legalnie, czy będzie Pani posiadała legalną pracę, a jeżeli tak, w jakim wymiarze czasu pracy, kto będzie opiekował się dzieckiem pod Pani nieobecność związaną z pobytem w pracy? Czy będzie Pani miała kogokolwiek do pomocy w opiece nad dzieckiem? Czy wyjazd jest konieczny, czy też ma na celu zaspokojenie Pani ambicji zawodowych lub też poprawę sytuacji materialnej?

 

Na te oraz inne pytania musi Pani sobie odpowiedzieć. Jeżeli odpowiedzi będą dla Pani korzystne i uwzględniaj także dobro dziecka, wówczas może Pani wystąpić o zgodę na wyjazd dziecka i liczyć na sukces. Osobiście odradzam wystąpienie z takim wnioskiem w sytuacji braku odpowiedniej dokumentacji. Dobrze byłoby uzyskać list intencyjny z zagranicznej szkoły, z którego będzie wynikało, że dziecko będzie uczęszczało do tej placówki. Jeżeli dysponuje Pani dokumentacją w języku obcym, proszę ją przetłumaczyć, wykonać np. zdjęcia miejsca Pani nowego zamieszkania, przedłożyć umowę najmu mieszkania, umowę o pracę wraz ze wskazaniem wysokości wynagrodzenia itp.

 

Dobrze byłoby także, gdyby dysponowała Pani świadkami na poparcie warunków mieszkaniowych, reakcji dziecka na nowe otoczenie, aklimatyzacji dziecka poza granicami kraju. Zachodzi pytanie, czy dziecko kiedykolwiek było w miejscu, do którego się Pani wybiera. Jakie stopnie uzyskuje z języka obcego w obecnej szkole? Jaka jest wola samego dziecka, pod warunkiem że już Pani z nim rozmawiała?

 

Takie właśnie dowody, tj. dokumenty i świadkowie, będą Pani potrzebne w sytuacji walki o wyrażenie zgody na wyjazd, gdyby sama Pani zechciała wystąpić z taką inicjatywą.

 

Występując bowiem z wnioskiem o wyrażenie zgody na wyjazd, zasadnym byłoby złożenie wniosku o dopuszczenie i przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego psychologa dziecięcego na okoliczność, jakie relacje łączą dziecko z ojcem. Te okoliczności sąd będzie brał pod uwagę, jeżeli wiek dziecka, a przede wszystkim jego stopień rozwoju emocjonalnego, pozwoli na stwierdzenie, że wola dziecka jest zgodna z jego wewnętrznymi oczekiwaniami, a Pani w żaden sposób nie buntuje dziecka przeciwko ojcu. Argumentem przemawiającym za zasadnością udzielenia zgody jest wykazanie, że ojciec dziecka nie interesuje się nim, nie łoży regularnie lub w ogóle na jego utrzymanie, nie realizuje prawa do kontaktów. Proszę zatem spisać sobie negatywne zachowania ojca dziecka, a w szczególności nierealizowanie obowiązków, które na ojcu spoczywają.

 

 

 

 

* Sychowicz Marek, Ciepła Helena, Kalus Stanisława, Czech Bronisław, Domińczyk Tadeusz, Piasecki Kazimierz (red.), Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Komentarz, Warszawa 2006, Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis (wydanie III) ss. 960

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (1):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • zero - 7 =

11.04.2019

Czytam te odpowiedz i chyba ma sie ona do sądów w Pcimiu Dolnym, bo nie w Stolicy. Czasem rodzic jedzie i nie ma czasu na opinie, bo umowa wiąże sie z koniecznoscia zatrudnienia. Niekiedy jest to realne wyjscie z trudnej sytuacji materialnej. Opinie bieglego itd to kompletne bzdury. Skladaj wniosek kobieto, nie rób zdjec mieszkania, no bez przesady. I nie skladaj wniosku typu: oj uprzejmie prosze, bardzo bardzo prosze o pozwolenie" itd. Piszesz, ze wyjezdzasz z dniem takim i takim, bo zaczynasz prace, juz w PL zrezygnowalas z mieszkania, dalas wypowiedzenie itd. A list intencyjny ze szkoly, no coz. Z autopsji wiem, ze takie sprawy zalatwia sie DOPIERO po przyjezdzie do kraju. Chyba, ze dziecko jedzie z warach stypendium a ty pracy w tym samym czasie. W wiekszosci krajow UE przydzial szkoly jest dopiero wtedy gdy dziecko ma legalna karte pobytu w kraju czlonkowskim. Musi byc na miejscu w celu pokazania sie, gdy ty bedziesz skladac dokumentacje.

haha

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Zgoda na wydanie dokumentów dla dziecka i na jego wyjazdy za granicę

Jestem po rozwodzie bez orzekania o winie. Wraz z byłą żoną mamy pełne prawa rodzicielskie w stosunku do syna. Od kilku lat przebywam za granicą, ale staram się regularnie odwiedzać dziecko, mamy codzienny kontakt przez telefon i komunikatory. Była żona chce, bym podpisał wniosek o wyda

Dziecko z mężatką i walka o prawa rodzicielskie

Przez kilka lat miałem romans z mężatką. Miesiąc temu urodziło nam się dziecko – córeczka. Z testów DNA wynika, że to ja jestem ojcem. Matka dziecka postanowiła, że zostanie z mężem, który twierdzi, że chce być tatą dla mojej córki. Czy sąd może pozbawić mnie władzy

Dziecko jako owoc zdrady męża z zamężną kobietą – domniemanie ojcostwa

Kilka miesięcy temu mój mąż przyznał się do zdrady. Okazało się, że jego kochanka jest w ciąży. Od kilku lat była mężatką, miała już jedno dziecko z tego małżeństwa. Przez całą ciążę twierdziła, że mój mąż jest ojcem dziecka, ale nigdy nie pozwoliła mu porozmawiać z g
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »