Mamy 11 258 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wydanie zgody przez sąd na wyjazd z dzieckiem za granicę

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 02.10.2017

Dwa lata temu rozwiodłam się z mężem. Mamy 9-letnie dziecko. Wykonywanie władzy rodzicielskiej sąd pozostawił nam obojgu, ustalając miejsce pobytu dziecka przy mnie. Chciałabym na okres 3 lat wyjechać z dzieckiem za granicę. Niestety w tej sprawie nie umiem się porozumieć z byłym mężem. On się upiera, aby dziecko zostało w kraju. Czy jest możliwość, by sąd przyznał mi zgodę na wspólny wyjazd? Jakie są szanse?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Wydanie zgody przez sąd na wyjazd z dzieckiem za granicę

Fot. Fotolia

Podstawę prawną opinii stanowią przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (K.r.o.) oraz Kodeksu postępowania cywilnego (K.p.c.).

 

W pierwszej kolejności należy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy ojciec dziecka realizuje przysługujące mu prawo do kontaktów z dzieckiem opisane w wyroku rozwodowym, a także czy łoży na nie zasądzone alimenty. Jeżeli tych swoich obowiązków i uprawnień nie realizuje, wówczas na pewno będzie Pani znacznie łatwiej uzyskać zgodę sądu na wyjazd dziecka.

 

Miejsce pobytu dziecka należy do istotnych spraw dziecka. Jako że ustawodawca wskazuje, iż o istotnych sprawach dziecka rodzice rozstrzygają wspólnie, to jednak w przypadku braku porozumienia między nimi rozstrzyga sąd opiekuńczy. Jak podnosi się w literaturze przedmiotu „przepis ten wiąże się z treścią art. 93 § 1, z którego wynika, że zasada przynależności władzy rodzicielskiej obojgu rodzicom nie oznacza wspólnego jej przysługiwania, tj. aby akty wykonywania tej władzy rodzice mogli podejmować tylko razem. Art. 97 § 1 wyjaśnia, że w zasadzie każde z rodziców władzę rodzicielską wykonuje osobno. Ważny wyjątek od tej zasady, co należy podkreślić, wynika z § 2 stanowiącego, że o istotnych sprawach dziecka rodzice rozstrzygają wspólnie.”*

 

Rozstrzygnięcie o istotnych sprawach dziecka, co do których brak porozumienia pomiędzy rodzicami, może nastąpić dopiero po umożliwieniu rodzicom złożenia oświadczeń woli, chyba że wysłuchanie ich byłoby połączone z nadmiernymi trudnościami.

 

Uważam, że teraz powinna się Pani skupić na zebraniu dokumentacji i dowodów, które potwierdzą należyte warunki mieszkaniowe, jak też warunki do rozwoju dziecka. Innymi słowy należy sobie zadać pytanie, czy wyprowadzając się za granicę, będzie Pani najmowała mieszkanie legalnie, czy będzie Pani posiadała legalną pracę, a jeżeli tak, w jakim wymiarze czasu pracy, kto będzie opiekował się dzieckiem pod Pani nieobecność związaną z pobytem w pracy? Czy będzie Pani miała kogokolwiek do pomocy w opiece nad dzieckiem? Czy wyjazd jest konieczny, czy też ma na celu zaspokojenie Pani ambicji zawodowych lub też poprawę sytuacji materialnej?

 

Na te oraz inne pytania musi Pani sobie odpowiedzieć. Jeżeli odpowiedzi będą dla Pani korzystne i uwzględniaj także dobro dziecka, wówczas może Pani wystąpić o zgodę na wyjazd dziecka i liczyć na sukces. Osobiście odradzam wystąpienie z takim wnioskiem w sytuacji braku odpowiedniej dokumentacji. Dobrze byłoby uzyskać list intencyjny z zagranicznej szkoły, z którego będzie wynikało, że dziecko będzie uczęszczało do tej placówki. Jeżeli dysponuje Pani dokumentacją w języku obcym, proszę ją przetłumaczyć, wykonać np. zdjęcia miejsca Pani nowego zamieszkania, przedłożyć umowę najmu mieszkania, umowę o pracę wraz ze wskazaniem wysokości wynagrodzenia itp.

 

Dobrze byłoby także, gdyby dysponowała Pani świadkami na poparcie warunków mieszkaniowych, reakcji dziecka na nowe otoczenie, aklimatyzacji dziecka poza granicami kraju. Zachodzi pytanie, czy dziecko kiedykolwiek było w miejscu, do którego się Pani wybiera. Jakie stopnie uzyskuje z języka obcego w obecnej szkole? Jaka jest wola samego dziecka, pod warunkiem że już Pani z nim rozmawiała?

 

Takie właśnie dowody, tj. dokumenty i świadkowie, będą Pani potrzebne w sytuacji walki o wyrażenie zgody na wyjazd, gdyby sama Pani zechciała wystąpić z taką inicjatywą.

 

Występując bowiem z wnioskiem o wyrażenie zgody na wyjazd, zasadnym byłoby złożenie wniosku o dopuszczenie i przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego psychologa dziecięcego na okoliczność, jakie relacje łączą dziecko z ojcem. Te okoliczności sąd będzie brał pod uwagę, jeżeli wiek dziecka, a przede wszystkim jego stopień rozwoju emocjonalnego, pozwoli na stwierdzenie, że wola dziecka jest zgodna z jego wewnętrznymi oczekiwaniami, a Pani w żaden sposób nie buntuje dziecka przeciwko ojcu. Argumentem przemawiającym za zasadnością udzielenia zgody jest wykazanie, że ojciec dziecka nie interesuje się nim, nie łoży regularnie lub w ogóle na jego utrzymanie, nie realizuje prawa do kontaktów. Proszę zatem spisać sobie negatywne zachowania ojca dziecka, a w szczególności nierealizowanie obowiązków, które na ojcu spoczywają.

 

 

 

 

* Sychowicz Marek, Ciepła Helena, Kalus Stanisława, Czech Bronisław, Domińczyk Tadeusz, Piasecki Kazimierz (red.), Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Komentarz, Warszawa 2006, Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis (wydanie III) ss. 960

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (1):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IV - cztery =

11.04.2019

Czytam te odpowiedz i chyba ma sie ona do sądów w Pcimiu Dolnym, bo nie w Stolicy. Czasem rodzic jedzie i nie ma czasu na opinie, bo umowa wiąże sie z koniecznoscia zatrudnienia. Niekiedy jest to realne wyjscie z trudnej sytuacji materialnej. Opinie bieglego itd to kompletne bzdury. Skladaj wniosek kobieto, nie rób zdjec mieszkania, no bez przesady. I nie skladaj wniosku typu: oj uprzejmie prosze, bardzo bardzo prosze o pozwolenie" itd. Piszesz, ze wyjezdzasz z dniem takim i takim, bo zaczynasz prace, juz w PL zrezygnowalas z mieszkania, dalas wypowiedzenie itd. A list intencyjny ze szkoly, no coz. Z autopsji wiem, ze takie sprawy zalatwia sie DOPIERO po przyjezdzie do kraju. Chyba, ze dziecko jedzie z warach stypendium a ty pracy w tym samym czasie. W wiekszosci krajow UE przydzial szkoly jest dopiero wtedy gdy dziecko ma legalna karte pobytu w kraju czlonkowskim. Musi byc na miejscu w celu pokazania sie, gdy ty bedziesz skladac dokumentacje.

haha

»Podobne materiały

Zgoda na wydanie dokumentów dla dziecka i na jego wyjazdy za granicę

Jestem po rozwodzie bez orzekania o winie. Wraz z byłą żoną mamy pełne prawa rodzicielskie w stosunku do syna. Od kilku lat przebywam za granicą, ale staram się regularnie odwiedzać dziecko, mamy codzienny kontakt przez telefon i komunikatory. Była żona chce, bym podpisał wniosek o wydanie tymczaso

 

Dziecko z mężatką i walka o prawa rodzicielskie

Przez kilka lat miałem romans z mężatką. Miesiąc temu urodziło nam się dziecko – córeczka. Z testów DNA wynika, że to ja jestem ojcem. Matka dziecka postanowiła, że zostanie z mężem, który twierdzi, że chce być tatą dla mojej córki. Czy sąd może pozbawić mnie władzy rodzicielskiej? Co mam

 

Dziecko jako owoc zdrady męża z zamężną kobietą – domniemanie ojcostwa

Kilka miesięcy temu mój mąż przyznał się do zdrady. Okazało się, że jego kochanka jest w ciąży. Od kilku lat była mężatką, miała już jedno dziecko z tego małżeństwa. Przez całą ciążę twierdziła, że mój mąż jest ojcem dziecka, ale nigdy nie pozwoliła mu porozmawiać z ginekologiem. Mąż chce ratować na

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »