Odmowa podpisania protokołu zdawczo-odbiorczego przez wynajmującego

• Autor: Adam Dąbrowski

Na prośbę najemcy zgadzam się rozwiązać z nim wcześniej umowę najmu. Lokator jednak odmawia podpisania protokołu zdawczo-odbiorczego. Co mam zrobić w tej sytuacji?

Odmowa podpisania protokołu zdawczo-odbiorczego przez wynajmującego

Rozwiązanie umowy najmu a popisanie protokołu zdawczo-odbiorczego

W zasadzie zgoda Pana i najemcy co do szybszego terminu zakończenia umowy najmu powoduje, że umowa ulegnie rozwiązaniu w uzgodnionym terminie. Jeżeli najemca nie chce sporządzić i podpisać protokołu zdawczo-odbiorczego, to nie zmusi Pan go do takiego działania i zachowania.

Protokół zdawczo-odbiorczy nie jest dokumentem niezbędnym do zakończenia umowy najmu. Taki protokół służy do ustalenia stanu przedmiotu najmu oraz jego wyposażenia. Jest podstawą do ewentualnych rozliczeń z tytułu szkód wyrządzonych przez najemcę, nadmiernego zużycia przedmiotu najmu, zwrotu poczynionych w przedmiocie najmu ulepszeń. Stanowi dowód daty przekazania przedmiotu najmu.

W zaistniałej sytuacji może Pan cofnąć swoją zgodę, licząc na to, że najemca zapłaci za czas do końca umowy. Ale to nie gwarantuje tego, że najemca podpisze protokół po zakończeniu umowy. A jest prawdopodobne, że najemca nie uzna cofnięcia i opuści lokal w szybszym, a uzgodnionym terminie.

Przekazanie przedmiotu najmu a udokumentowanie stanu mieszkania

Może Pan podtrzymać zgodę, ustalić termin przekazania przedmiotu najmu. W dniu przekazania zjawić się jednak z protokołem przygotowanym do uzupełnienia. Dodatkowo też z osobą trzecią – świadkiem – oraz urządzeniem do nagrywania lub robienia zdjęć.

W razie dalszej odmowy sporządzenia i podpisania protokołu:

  • przejmuje Pan lokal, klucze itd.,
  • uprzedza najemcę, że nagra stan lokalu lub zrobi zdjęcia,
  • robi nagranie lub zdjęcia razem z osobą trzecią,
  • na koniec podpisuje Pan protokół; zaznacza, że najemca odmówił sporządzenia protokołu oględzin i jego podpisania, ale oględziny były robione w obecności osoby trzeciej i osoba ta podpisze się na protokole,

W ten sposób ma Pan udokumentowany stan lokalu oraz świadka w razie potrzeby, który potwierdzi stan lokalu.

Najemca nie będzie Panu potrzebny do udokumentowania stanu lokalu po jego przekazaniu przez najemcę.