
Indywidualne Porady Prawne
Przerwanie urlopu wychowawczego przez pracownicęAutor: Łukasz Obrał • Opublikowane: 04.10.2010 |
Pracownica złożyła podanie o przerwanie urlopu wychowawczego, zgłosiła swoją gotowość do podjęcia pracy. Jest w ciąży, będzie rodziła w lutym. Czy po trzydziestu dniach od złożenia podania musi przyjść do pracy z zaświadczeniem od lekarza o zdolności do pracy, czy może tylko przynieść zwolnienie lekarskie? |
Jak wskazuje art. 1863 Kodeksu pracy, „pracownik może zrezygnować z urlopu wychowawczego:
Jeżeli więc pracownica zawiadomiła pracodawcę o rezygnacji z urlopu wychowawczego, pracodawca ma obowiązek dopuścić pracownicę do pracy w terminie wskazanym w zawiadomieniu.
Według art. 229 § 2 Kodeksu pracy „pracownik podlega okresowym badaniom lekarskim. W przypadku niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 30 dni, spowodowanej chorobą, pracownik podlega ponadto kontrolnym badaniom lekarskim w celu ustalenia zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku”.
Jak w powyższego przepisu wynika, pracodawca ma obowiązek skierowania pracownika na kontrolne badania lekarskie tylko w wypadku niezdolności do pracy spowodowanej chorobą trwającej dłużej niż 30 dni.
Urlop wychowawczy nie jest związany z niezdolnością do pracy spowodowaną chorobą, dlatego też przerwa w pracy spowodowana urlopem wychowawczym nie powoduje obowiązku wykonania badań okresowych.
Konieczność wykonania badań zaistnieje wówczas, jeżeli bezpośrednio przed urlopem wychowawczym pracownica była niezdolna do pracy z powodu choroby dłużej niż 30 dni, a także jeżeli w czasie trwania urlopu wychowawczego poprzednie badania okresowe utraciły ważność (okres, na jaki zostały wydane, upłynął w czasie trwania urlopu).
Reasumując – pracodawca nie ma obowiązku skierowania pracownika na badania okresowe po powrocie z urlopu wychowawczego. Pracownica może w pierwszym dniu powrotu do pracy przynieść zwolnienie lekarskie. Nie musi wykonywać badań kontrolnych.
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>
|
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>