.
Udzieliliśmy ponad 128,2 tys. porad prawnych i mamy 14 541 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Przerwanie urlopu wychowawczego przez pracownicę

• Autor: Łukasz Obrał

Pracownica złożyła podanie o przerwanie urlopu wychowawczego, zgłosiła swoją gotowość do podjęcia pracy. Jest w ciąży, będzie rodziła w lutym. Czy po trzydziestu dniach od złożenia podania musi przyjść do pracy z zaświadczeniem od lekarza o zdolności do pracy, czy może tylko przynieść zwolnienie lekarskie?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Przerwanie urlopu wychowawczego przez pracownicę

Przerwanie urlopu wychowawczego przez pracownika

Jak wskazuje art. 1863 Kodeksu pracy, „pracownik może zrezygnować z urlopu wychowawczego:

 

  1. w każdym czasie – za zgodą pracodawcy,
  2. po uprzednim zawiadomieniu pracodawcy – najpóźniej na 30 dni przed terminem zamierzonego podjęcia pracy”.

 

Jeżeli więc pracownica zawiadomiła pracodawcę o rezygnacji z urlopu wychowawczego, pracodawca ma obowiązek dopuścić pracownicę do pracy w terminie wskazanym w zawiadomieniu.

Czy przerwa w pracy spowodowana urlopem wychowawczym powoduje obowiązek wykonania badań okresowych?

Według art. 229 § 2 Kodeksu pracy „pracownik podlega okresowym badaniom lekarskim. W przypadku niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 30 dni, spowodowanej chorobą, pracownik podlega ponadto kontrolnym badaniom lekarskim w celu ustalenia zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku”.

 

Jak w powyższego przepisu wynika, pracodawca ma obowiązek skierowania pracownika na kontrolne badania lekarskie tylko w wypadku niezdolności do pracy spowodowanej chorobą trwającej dłużej niż 30 dni.

 

Urlop wychowawczy nie jest związany z niezdolnością do pracy spowodowaną chorobą, dlatego też przerwa w pracy spowodowana urlopem wychowawczym nie powoduje obowiązku wykonania badań okresowych.

 

Konieczność wykonania badań zaistnieje wówczas, jeżeli bezpośrednio przed urlopem wychowawczym pracownica była niezdolna do pracy z powodu choroby dłużej niż 30 dni, a także jeżeli w czasie trwania urlopu wychowawczego poprzednie badania okresowe utraciły ważność (okres, na jaki zostały wydane, upłynął w czasie trwania urlopu).

 

Reasumując – pracodawca nie ma obowiązku skierowania pracownika na badania okresowe po powrocie z urlopu wychowawczego. Pracownica może w pierwszym dniu powrotu do pracy przynieść zwolnienie lekarskie. Nie musi wykonywać badań kontrolnych.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Łukasz Obrał

Mgr prawa, absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Rzeszowskiego. Od 2004 r. zatrudniony w jednostce pomocy społecznej na stanowisku podinspektora prawnika. Zajmuje się udzielaniem porad w zakresie prawa rodzinnego, cywilnego, pracy, karnego, zabezpieczeń społecznych.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu