Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przerwanie urlopu wychowawczego przez pracownicę

Autor: Łukasz Obrał • Opublikowane: 04.10.2010

Pracownica złożyła podanie o przerwanie urlopu wychowawczego, zgłosiła swoją gotowość do podjęcia pracy. Jest w ciąży, będzie rodziła w lutym. Czy po trzydziestu dniach od złożenia podania musi przyjść do pracy z zaświadczeniem od lekarza o zdolności do pracy, czy może tylko przynieść zwolnienie lekarskie?

Łukasz Obrał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Jak wskazuje art. 1863 Kodeksu pracy, „pracownik może zrezygnować z urlopu wychowawczego:

 

  1. w każdym czasie – za zgodą pracodawcy,
  2. po uprzednim zawiadomieniu pracodawcy – najpóźniej na 30 dni przed terminem zamierzonego podjęcia pracy”.

 

Jeżeli więc pracownica zawiadomiła pracodawcę o rezygnacji z urlopu wychowawczego, pracodawca ma obowiązek dopuścić pracownicę do pracy w terminie wskazanym w zawiadomieniu.

 

Według art. 229 § 2 Kodeksu pracy „pracownik podlega okresowym badaniom lekarskim. W przypadku niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 30 dni, spowodowanej chorobą, pracownik podlega ponadto kontrolnym badaniom lekarskim w celu ustalenia zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku”.

 

Jak w powyższego przepisu wynika, pracodawca ma obowiązek skierowania pracownika na kontrolne badania lekarskie tylko w wypadku niezdolności do pracy spowodowanej chorobą trwającej dłużej niż 30 dni.

 

Urlop wychowawczy nie jest związany z niezdolnością do pracy spowodowaną chorobą, dlatego też przerwa w pracy spowodowana urlopem wychowawczym nie powoduje obowiązku wykonania badań okresowych.

 

Konieczność wykonania badań zaistnieje wówczas, jeżeli bezpośrednio przed urlopem wychowawczym pracownica była niezdolna do pracy z powodu choroby dłużej niż 30 dni, a także jeżeli w czasie trwania urlopu wychowawczego poprzednie badania okresowe utraciły ważność (okres, na jaki zostały wydane, upłynął w czasie trwania urlopu).

 

Reasumując – pracodawca nie ma obowiązku skierowania pracownika na badania okresowe po powrocie z urlopu wychowawczego. Pracownica może w pierwszym dniu powrotu do pracy przynieść zwolnienie lekarskie. Nie musi wykonywać badań kontrolnych.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 10 + siedem =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Przerwanie urlopu wychowawczego i przejście na L4

Ponad dwa lata przebywam na urlopie wychowawczym. Obecnie jestem w połowie ciąży. Wiem, że mogę przerwać urlop wychowawczy i przejść na L4 do końca trwania ciąży. Czy mogę przesłać pracodawcy wniosek o przerwanie urlopu wychowawczego z dniem wysłania i jednocześnie zwolnienie lekarskie? Jak powinnam to zrobić, żeby pracodawca od razu wiedział, że nie wrócę czynnie do pracy, a jedynie przejdę na zwolnienie?

Zaliczenie bezpłatnego urlopu jako okresu podlegania ubezpieczeniu społecznemu

Czy wyrok z 18 maja 2011 r. mówi o zaliczeniu bezpłatnego urlopu jako okresu podlegania ubezpieczeniu społecznemu, a co za tym idzie jako okresu składkowego?

Urlop na żądanie bez zgody pracodawcy

W dniu 7 stycznia pracownik poinformował mnie ustnie o urlopie na żądanie w dniu 9 stycznia. Odmówiłem, ponieważ nieobecność pracownika w tym dniu szkodziłaby interesom firmy. Dodatkowo wydałem ustnie polecenie służbowe pracy w sobotę z powodu szczególnych potrzeb pracodawcy. Ponieważ pracownik odmówił wykonania również tego polecenia w dniu 8 stycznia próbowałem wręczyć mu obie decyzje na piśmie. Pracownik odmówił ich przyjęcia i potwierdził ustnie swoją nieobecność w pracy 9 stycznia (urlop na żądanie) oraz w sobotę. Nie mogę sobie pozwolić na tolerowanie takich zachowań i chcę go zdyscyplinować w postaci kary – nagany lub zwolnić dyscyplinarnie. Na jakie przepisy K.p. mam się powołać? Dzisiaj pracownik poinformował mnie, że jest chory i aktualnie przebywa na zwolnieniu.

Chcąc pomóc pracownicy w ciąży, dałem fikcyjną umowę o pracę

Kilka lat temu zatrudniłem pracownicę, umowę miała na pół roku, jednak zaszła w ciążę i poprosiła mnie o jej przedłużenie – zgodziła się przez ten czas pokrywać wszystkie koszty, czyli ewentualne koszty ZUS, US. Oczywiście skończyło się tylko na obietnicy, zaszła w kolejną ciążę... Obecnie dostałem od niej wypowiedzenie umowy o pracę, ponieważ kończy się jej urlop wychowawczy. Wymaga ode mnie dodatkowej zapłaty za wszystkie przysługujące jej 49 dni zaległego urlopu oraz dochodzi koszt opłacenia ZUS-u. Czy ja mogę coś w tej sprawie zrobić? Chciałem pomóc pracownicy w ciąży, dlatego dałem fikcyjną umowę o pracę, czy teraz muszę płacić? Co grozi mi jako pracodawcy za wypisanie fikcyjnej umowy, której tak naprawdę by nie było, gdyby nie ciąża pracownicy i jej prośba?

Skuteczne zawiadomienie pracodawcy

Przebywam na urlopie wychowawczym. Złożyłam wniosek o jego skrócenie i za kilka dni powinnam przystąpić do pracy. Pracodawca wysłał mnie na badania kontrolne – czy to zgodne z prawem? Poza tym jestem w drugiej ciąży i wiem, że lekarz od razu wypisze mi zwolnienie chorobowe. Czy powinnam się stawić w pracy, czy wystarczy, że prześlę pracodawcy zwolnienie (kiedy i w jaki sposób?)? Jeśli tak – czy mogę uniknąć badań kontrolnych? Jak dokonać skutecznego zawiadomienia pracodawcy o moim obecnym stanie, żeby nie narazić się na zwolnienie z pracy?

Obowiązek wykorzystania urlopu wypoczynkowego

Aktualnie jestem na urlopie rodzicielskim. Zamierzam złożyć wniosek o urlop wychowawczy. Mam 45 dni zaległego urlopu wypoczynkowego. Czy pracodawca może nakazać mi wykorzystanie urlopu wypoczynkowego przed rozpoczęciem urlopu wychowawczego? Mam nieoficjalne informacje, że firma chce mnie zwolnić i boję się, że jak zgodzę się na urlop wypoczynkowy to firma może mnie w tym czasie zwolnić, np. może odwołać mnie z urlopu wypoczynkowego i w tym czasie wręczyć wypowiedzenie.

Zatrudnienie na pół etatu a czas urlopu

Jestem zatrudniona na pół etatu, pracuję 5 dni w tygodniu po 4 godziny. W sumie mam przepracowane ponad 10 lat. Pracodawca daje mi 13 dni urlopu i liczy każdy dzień urlopu po 8 godzin. Czy jest to prawidłowe?

Wykorzystanie urlopu przy rozwiązaniu umowy o pracę

Po 6 latach rozwiązuję umowę z pracodawcą za porozumieniem stron. Czy przysługuje mi od razu pełny urlop (20 dni), który mogę jeszcze wykorzystać, zanim rozwiąże umowę bądź pobrać za niego ekwiwalent, czy też dni urlopowe są naliczane miesiącami i dostanę pieniądze jedynie za wypracowane w styczniu dni?

Wniosek o urlop wypoczynkowy i wychowawczy

Jestem zatrudniona na umowę o pracę na czas nieokreślony. Przez osiem miesięcy ciąży przebywałam na zwolnieniu lekarskim, od momentu porodu – na urlopie macierzyńskim, który planowo kończy się w połowie kwietnia. Przygotowałam już wniosek o dodatkowe dwa tygodnie urlopu (zgodnie z nowelizacją Kodeksu pracy), ale chciałabym jednocześnie złożyć wniosek o urlop wypoczynkowy za rok 2009 i 2010 (po 26 dni), a po nim od razu rozpocząć urlop wychowawczy. Czy wysłanie wniosków do pracodawcy listem poleconym jest wystarczające, czy powinnam otrzymać potwierdzenie otrzymania zgody na te urlopy? Mogę mieć z tym problem, ponieważ szef mnie unika. Pismo wysłałam listem poleconym priorytetowym.

Ile urlopu wypoczynkowego dla pracownika na 1/4 etatu?

Jestem zatrudniona na podstawie umowy o pracę na 1/4 etatu na czas nieokreślony. W umowie wskazano, iż praca jest świadczona w 8- lub 12-godzinnych dniach pracy. Ile urlopu wypoczynkowego mi przysługuje? U obecnego pracodawcy pracuję od 10 miesięcy. Dodam, że nabyłam prawo do urlopu wypoczynkowego w pełnym wymiarze odpowiadającym wymiarowi mojego czasu pracy.

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »