Mamy 11 676 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wysługa lat w policji

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 17.11.2015

Jestem policjantem. Ostatnio dowiedziałem się od kadrowej, że do wysługi lat zalicza się jedynie okresy pracy w cywilu w pełnym wymiarze czasu pracy. W moim przypadku mam około dwa lata pracy w cywilu w wymiarze 3/4 etatu. Poinformowano mnie, że tego okresu nie mogą mi zaliczyć do wysługi. Chciałbym dodać, że przez cały czas służby okres ten zaliczano mi do wysługi. Sytuacja się zmieniła w tym miesiącu. Podobno dotychczas źle naliczano wysługę. Czy to prawda? Ja wyliczać wysługę w tym przypadku?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z § 4 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 6 grudnia 2001r. w sprawie szczegółowych zasad otrzymywania i wysokości uposażenia zasadniczego policjantów, dodatków do uposażenia oraz ustalania wysługi lat, od której jest uzależniony wzrost uposażenia zasadniczego „do wysługi lat uwzględnianej przy ustalaniu wzrostu uposażenia zasadniczego zalicza się:

 

1) okresy służby w Policji,

2) okresy służby w Urzędzie Ochrony Państwa, Straży Granicznej, Biurze Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służbie Więziennej,

3) okresy traktowane jako równorzędne ze służbą, o której mowa w pkt 1 i 2, wymienione w art. 13 ustawy z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Urzędu Ochrony Państwa, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (Dz. U. Nr 53, poz. 214, z 1995 r. Nr 4, poz. 17, z 1997 r. Nr 28, poz. 153, z 1998 r. Nr 162, poz. 1118, z 1999 r. Nr 106, poz. 1215, z 2000 r. Nr 122, poz. 1313 oraz z 2001 r. Nr 27, poz. 298 i Nr 81, poz. 877),

4) zakończone okresy zatrudnienia wykonywanego w pełnym wymiarze czasu pracy; wymiar czasu pracy podlega sumowaniu w przypadku równoczesnego wykonywania zatrudnienia u różnych pracodawców w wymiarze nie niższym niż połowa obowiązującego w danym zawodzie lub na danym stanowisku,

5) inne okresy, jeżeli na podstawie odrębnych przepisów podlegają wliczeniu do okresu pracy lub służby, od którego zależą uprawnienia pracownicze lub wynikające ze stosunku służbowego”.

 

Do wysługi lat nie zalicza się okresów służby i pracy, za które nie przysługiwało uposażenie zasadnicze, wynagrodzenie lub zasiłek na podstawie przepisów o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

 

„Przepisu ust. 2 nie stosuje się do okresów korzystania przez policjanta, także przed podjęciem służby w Policji, z urlopu udzielonego w celu:

 

1) sprawowania opieki nad małym dzieckiem na warunkach określonych w przepisach prawa pracy,

2) pobytu za granicą wspólnie z małżonkiem przeniesionym do pełnienia służby w przedstawicielstwie dyplomatycznym, misji dyplomatycznej, urzędzie konsularnym lub instytucie polskim”.

 

Niestety kadry mają rację, zakończone okresy pracy w niepełnym wymiarze czasu pracy nie podlegają zaliczeniu do okresu wysługi lat.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 4 plus 0 =

»Podobne materiały

Zatrudnienie kobiety w oddziale męskim aresztu śledczego

Pracuję jako oddziałowa w oddziale penitencjarnym składającym się w większości z mężczyzn (ok. 80%). Od pewnego czasu praca wywołuje u mnie olbrzymi stres, poważnie obawiam się napaści na tle seksualnym ze strony więźniów. Od kilku lat mówi się wprawdzie o utworzeniu w jednostce osobnego oddzia

 

Dodatkowe zatrudnienie policjanta

Jestem funkcjonariuszem Policji. Posiadam uprawnienia do kierowania pojazdami kategorii C+E. Chciałbym podjąć dodatkowe zatrudnienie jako kierowca samochodu ciężarowego w celu zdobycia doświadczenia. Jednak zgodnie z ustawą o Policji podjęcie dodatkowej działalności zarobkowej wymaga pisemnej zgody

 

Zatajenie przewlekłej choroby przez żołnierza

Jestem żołnierzem zawodowym, który został skierowany na komisję lekarską. Przed badaniami wypełniałem ankietę, w której nie wpisałem choroby przewlekłej, na którą choruję – cukrzycy. Jednak podczas badania i tak dopatrzono się anomalii w moich wynikach i przyznałem się do choroby. Czy złamałem

 

Przeniesienie na inne stanowisko pracy w gminie

Czy główny księgowy ośrodka pomocy społecznej spełniający wszystkie wymogi formalne może zostać przeniesiony na inne stanowisko pracy (konkretnie na stanowisko kierownika urzędu stanu cywilnego) w tym samym urzędzie gminy za porozumieniem pracodawców?

 

Koniec kontraktu żołnierza kontraktowego

Jestem żołnierzem kontraktowym, kończy mi się kontrakt w wojsku (nie pisałem o zawarcie kolejnego kontraktu, ponieważ dostałem ocenę 3). Czy w takiej sytuacji mogę przenieść się do innej jednostki, jakbym znalazł etat? Czy po wygaśnięciu kontraktu mogę zatrudnić się ponownie w wojsku i będą mi się d

 

Naruszenie etyki lekarskiej

Czy lekarz, który umawia się z pacjentkami, łamie prawo lub narusza etykę lekarską?

 

Zajęcia zarobkowe poza służbą

Jestem funkcjonariuszem Państwowej Straży Pożarnej i wokalistą w amatorskim zespole muzycznym. Chciałbym kilka razy do roku (mniej więcej raz na miesiąc) występować na weselach. Czy taka dorywcza praca to zajęcia zarobkowe poza służbą? W jaki sposób mogę wykonywać ją legalnie?

 

Co oznacza data nabycia spadku?

Piszę w imieniu moich dorosłych dzieci, które zostały ujęte w testamencie złożonym u notariusza. Dziadkowie, czyli moi teściowie, zapisali im dom wolnostojący. W lipcu zmarła teściowa. Czy półroczny okres obowiązujący przy zwolnieniu z podatku liczy się od dnia śmierci, czy od dnia otwarcia spadku.&

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »