Rozwiązanie stosunku pracy z nauczycielem kontraktowym

Muszę rozwiązać stosunek pracy z nauczycielem kontraktowym. Zatrudniony był w pełnym wymiarze czasu pracy przez 4 lata, później dostał pismo zgodę na ograniczenie etatu z art. 22, obecnie pracuje w niepełnym wymiarze czasu pracy. W takim stanie akt osobowych przejęłam stanowisko kadrowej i proszę o pomoc i poradę, z jakiego artykułu zwolnić opisanego nauczyciela oraz czy należy się odprawa? Jesteśmy placówką feryjną.

Rozwiązanie stosunku pracy z nauczycielem kontraktowym

Ograniczenie zatrudnienia nauczyciela

Zgodnie z art. 20 ustawy Karta Nauczyciela „dyrektor szkoły w razie częściowej likwidacji szkoły albo w razie zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie liczby oddziałów w szkole lub zmian planu nauczania uniemożliwiających dalsze zatrudnianie nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć rozwiązuje z nim stosunek pracy lub, na wniosek nauczyciela, przenosi go w stan nieczynny. Nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania może wyrazić zgodę na ograniczenie zatrudnienia w trybie określonym w art. 22 ust. 2”.

Z powyższego wynika, że ograniczenie etatu na podstawie art. 22 KN można zastosować tylko do nauczycieli zatrudnionych na podstawie mianowania, a więc nie do nauczyciela kontraktowego.

Kiedy nauczyciel zatrudniony na czas nieokreślony może mieć ograniczony etat?

Tak więc nauczycielowi temu błędnie ograniczono etat, a dokładniej podano błędną podstawę prawną ograniczenia etatu. Nauczyciel zatrudniony na czas nieokreślony może mieć ograniczony etat w dwóch przypadkach:

  • w drodze porozumienia stron,
  • w drodze wypowiedzenia zmieniającego.

Zakładam, że na ograniczenie etatu nauczyciel wyraził zgodę, a więc dokonało się ono w drodze porozumienia stron.

Rozwiązanie umowy o pracę zawartej z nauczycielem na czas nieokreślony

Zgodnie z art. 27 KN rozwiązanie umowy o pracę zawartej z nauczycielem na czas nieokreślony następuje z końcem roku szkolnego, za trzymiesięcznym wypowiedzeniem. Nauczycielowi należy więc złożyć wypowiedzenie, najpóźniej do końca maja, które skutkować będzie zakończeniem stosunku pracy z dniem 31 sierpnia.

Takiemu nauczycielowi nie przysługuje prawo do odprawy. Jeżeli jednak szkoła zatrudnia co najmniej 20 pracowników, a przyczyny wypowiedzenia stosunku pracy leżą wyłącznie po stronie pracodawcy, wówczas nauczycielowi należy się odprawa na mocy przepisów ustawy o zwolnieniach grupowych.