Problem ze współlokatorami w wynajmowanym mieszkaniu

Mam problem ze współlokatorami w wynajmowanym mieszkaniu. Wynajmuje mieszkanie razem z dwójką współlokatorów, którzy są parą. Na umowie z właścicielem widnieje tylko jeden najemca (taka była wola właściciela), a ja, popełniając błąd, się na to zgodziłam. Niemniej jednak wszystkie płatności płaciłam terminowo. Byłam także obecna przy prezentacji pokoju, właściciel dał mi klucze, mam jego zgodę na pobyt. Para, o której jest mowa wyżej, kazała mi się wynieść do końca miesiąca, tj. dając mi mniej więcej dwa tygodnie na wyprowadzenie się. Nie znalazłam jednak mieszkania, dlatego po kontakcie z właścicielką przebywam dalej w mieszkaniu. Ww. para każe mi się wynieść jak najszybciej. Co w takiej sytuacji mogę zrobić? Czy jest jakiś artykuł, który mnie w tej sytuacji chroni? Jaka jest waga umowy słownej z właścicielem?

Problem ze współlokatorami w wynajmowanym mieszkaniu

Fot. Fotolia

Umowa najmu

Podczas wynajmowania mieszkań trzeba być niestety bardzo uważanym i ostrożnym, gdyż czasem można natknąć się na różne sytuacje. Umowa najmu została opisana w Kodeksie cywilnym, w tytule XVII – najem i dzierżawa, opisują ją art. 659 i następne Kodeksu cywilnego. Istotą tej umowy, zgodnie z art. 659, jest wydanie najemcy rzeczy do używania, za co najemca płaci umówiony czynsz.

Jedna z najważniejszych jest dla Pani kwestia związana z formą umowy, co opisane jest w art. 660 kc. Zgodnie z jego treścią umowa najmu nieruchomości lub pomieszczenia na czas dłuższy niż rok powinna być zawarta na piśmie. W razie niezachowania tej formy poczytuje się ją zawartą na czas nieoznaczony.

Widać więc z tego wyraźnie, iż ustawodawca nie wprowadził obowiązku zawarcia umowy najmu w formie pisemnej pod rygorem nieważności. Tak więc taka umowa jest ważna, z tym że właśnie niezachowanie formy pisemnej wywołuje ten skutek, że jest ona zawarta na czas nieoznaczony (zakładając, ze była zawarta na więcej niż rok – jeśli nie, to po prostu jest to umowa najmu zawarta na taki czas, jaki został uzgodniony).

Zasadniczo oświadczenie woli może być wyrażone w sposób dowolny, nawet dorozumiany, najważniejsze jest, aby były one zgodne i by jasno z nich wynikało, jaka jest ich treść i wola stron. Jeśli umówili się Państwo na określony czas najmu, wysokość czynszu, uzgodnili najważniejsze postanowienia, to umowa została zawarta i jest ważna.

W razie jednak sporu mogą powstać już pewne wątpliwości i kłopoty dowodowe. Gdyby osoba wynajmująca zaczęła twierdzić, że nie było umowy, że pozwoliła np. tylko na kilka dni zamieszkać, wówczas już Pani sytuacja byłaby trochę trudniejsza. Dokument jest trudniejszym dowodem do obalenia niż zeznania, zwłaszcza że nie miałaby Pani wpływu na to, co powie druga strona czy też tamci lokatorzy.

Wypowiedzenie umowy najmu

Teraz co do wypowiedzenia umowy najmu. Zgodnie z art. 673 § 2 jeśli w umowie nie zastrzeżono inaczej, to gdy czynsz płatny jest miesięcznie, to najem można wypowiedzieć na miesiąc naprzód ze skutkiem na koniec miesiąca kalendarzowego – w przypadku umów zawartych na czas nieoznaczony. Zasadą jest, że umów na czas określony nie powinno się wypowiadać przed czasem, a więc możliwe jest to tylko na podstawie wprowadzenia odpowiedniego zastrzeżenia umownego. Jeśli w umowie (tej ustnej) zastrzeżono, ze można umowę wypowiedzieć z zachowaniem określonego terminu, jest to jak najbardziej możliwe.

Jednakże jakiekolwiek wypowiedzenie musi Pani otrzymać od wynajmującego, a nie od tamtego lokatora, który teraz żąda, aby się Pani wyprowadziła. Wyprowadzka na żądanie tamtej pary to Pani dobra wola, a ustalenia może Pani robić z wynajmującym.

Rozumiem jednak, że obecnie mieszkanie z nimi może być dla Pani trudne i ciężko byłoby rozwiązać tę sytuacje. Oni jednak nie mogą domagać się od Pani wyprowadzki, wypowiedzieć umowę może jedynie wynajmujący, ale pod warunkiem, że zastrzeżono tak w zawartej umowie – gdyby była zawarta na okres maksymalnie roku. Jeśli jednak była ona na ponad rok, wówczas traktuje się ją jak umowę na czas nieoznaczony i można wypowiedzieć na miesiąc naprzód, ewentualnie rozwiązać za porozumieniem stron.