Mamy 10 755 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Problem ze współlokatorami w wynajmowanym mieszkaniu

Autor: Joanna Korzeniewska • Opublikowane: 14.09.2018

Mam problem ze współlokatorami w wynajmowanym mieszkaniu. Wynajmuje mieszkanie razem z dwójką współlokatorów, którzy są parą. Na umowie z właścicielem widnieje tylko jeden najemca (taka była wola właściciela), a ja, popełniając błąd, się na to zgodziłam. Niemniej jednak wszystkie płatności płaciłam terminowo. Byłam także obecna przy prezentacji pokoju, właściciel dał mi klucze, mam jego zgodę na pobyt. Para, o której jest mowa wyżej, kazała mi się wynieść do końca miesiąca, tj. dając mi mniej więcej dwa tygodnie na wyprowadzenie się. Nie znalazłam jednak mieszkania, dlatego po kontakcie z właścicielką przebywam dalej w mieszkaniu. Ww. para każe mi się wynieść jak najszybciej. Co w takiej sytuacji mogę zrobić? Czy jest jakiś artykuł, który mnie w tej sytuacji chroni? Jaka jest waga umowy słownej z właścicielem?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Fot. Fotolia

Problem ze współlokatorami w wynajmowanym mieszkaniu

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Podczas wynajmowania mieszkań trzeba być niestety bardzo uważanym i ostrożnym, gdyż czasem można natknąć się na różne sytuacje. Umowa najmu została opisana w Kodeksie cywilnym, w tytule XVII – najem i dzierżawa, opisują ją art. 659 i następne Kodeksu cywilnego. Istotą tej umowy, zgodnie z art. 659, jest wydanie najemcy rzeczy do używania, za co najemca płaci umówiony czynsz.

 

Jedna z najważniejszych jest dla Pani kwestia związana z formą umowy, co opisane jest w art. 660 kc. Zgodnie z jego treścią umowa najmu nieruchomości lub pomieszczenia na czas dłuższy niż rok powinna być zawarta na piśmie. W razie niezachowania tej formy poczytuje się ją zawartą na czas nieoznaczony.

 

Widać więc z tego wyraźnie, iż ustawodawca nie wprowadził obowiązku zawarcia umowy najmu w formie pisemnej pod rygorem nieważności. Tak więc taka umowa jest ważna, z tym że właśnie niezachowanie formy pisemnej wywołuje ten skutek, że jest ona zawarta na czas nieoznaczony (zakładając, ze była zawarta na więcej niż rok – jeśli nie, to po prostu jest to umowa najmu zawarta na taki czas, jaki został uzgodniony).

 

Zasadniczo oświadczenie woli może być wyrażone w sposób dowolny, nawet dorozumiany, najważniejsze jest, aby były one zgodne i by jasno z nich wynikało, jaka jest ich treść i wola stron. Jeśli umówili się Państwo na określony czas najmu, wysokość czynszu, uzgodnili najważniejsze postanowienia, to umowa została zawarta i jest ważna.

 

W razie jednak sporu mogą powstać już pewne wątpliwości i kłopoty dowodowe. Gdyby osoba wynajmująca zaczęła twierdzić, że nie było umowy, że pozwoliła np. tylko na kilka dni zamieszkać, wówczas już Pani sytuacja byłaby trochę trudniejsza. Dokument jest trudniejszym dowodem do obalenia niż zeznania, zwłaszcza że nie miałaby Pani wpływu na to, co powie druga strona czy też tamci lokatorzy.

 

Teraz co do wypowiedzenia umowy najmu. Zgodnie  z art. 673 § 2 jeśli w umowie nie zastrzeżono inaczej, to gdy czynsz płatny jest miesięcznie, to najem można wypowiedzieć na miesiąc naprzód ze skutkiem na koniec miesiąca kalendarzowego – w przypadku umów zawartych na czas nieoznaczony. Zasadą jest, że umów na czas określony nie powinno się wypowiadać przed czasem, a więc możliwe jest to tylko na podstawie wprowadzenia odpowiedniego zastrzeżenia umownego. Jeśli w umowie (tej ustnej) zastrzeżono, ze można umowę wypowiedzieć z zachowaniem określonego terminu, jest to jak najbardziej możliwe.

 

Jednakże jakiekolwiek wypowiedzenie musi Pani otrzymać od wynajmującego, a nie od tamtego lokatora, który teraz żąda, aby się Pani wyprowadziła. Wyprowadzka na żądanie tamtej pary to Pani dobra wola, a ustalenia może Pani robić z wynajmującym.

 

Rozumiem jednak, że obecnie mieszkanie z nimi może być dla Pani trudne i ciężko byłoby rozwiązać tę sytuacje. Oni jednak nie mogą domagać się od Pani wyprowadzki, wypowiedzieć umowę może jedynie wynajmujący, ale pod warunkiem, że zastrzeżono tak w zawartej umowie – gdyby była zawarta na okres maksymalnie roku. Jeśli jednak była ona na ponad rok, wówczas traktuje się ją jak umowę na czas nieoznaczony i można wypowiedzieć na miesiąc naprzód, ewentualnie rozwiązać za porozumieniem stron.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 7 plus VII =

»Podobne materiały

Remont domu jako forma czynszu

Jestem właścicielem domu, który wymaga wielu prac remontowych (obecnie nikt tam nie mieszka). Moi znajomi zaproponowali, że wynajmą ten dom. Chcą go wyremontować w zamian za czynsz. Czy remont może być formą czynszu? Jak sporządzić umowę?

Wygaśnięcie umowy najmu lokalu użytkowego a brak nowej umowy

Upłynął niedawno 3-letni okres najmu lokalu użytkowego, który wynajmuję od gminy, ale nie została podpisana nowa umowa najmu z powodu obiekcji co do wysokości wymaganej kaucji. Czynsz płacimy więc według starej umowy na podstawie otrzymywanych faktur VAT (w umowie nie było zapisu o żad

Wyegzekwowanie od ZGM-u przeprowadzenia remontu

Jestem najemcą lokalu mieszkalnego, którego administratorem jest Zakład Gospodarki Mieszkaniowej. W ostatnim czasie często dochodziło do zalania mojego mieszkania, które znajduje się na ostatnim piętrze bloku. Powodem jest nieszczelny dach. Zgłaszałem problem w administracji, jednak poin
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »