.
Udzieliliśmy ponad 128,9 tys. porad prawnych i mamy 14 592 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Ustalenie ojcostwa, gdy domniemany ojciec nie żyje

• Opublikowano: 15-02-2023 • Autor: Adwokat Katarzyna Bereda

Jestem osobą pełnoletnią, zwracam się o poradę w sprawie, która od lat nie daje mi spokoju. Otóż moja matka nigdy nie chciała mi powiedzieć, kto jest moim ojcem, to zawsze był temat tabu w rodzinie. Jednak czasem ktoś coś w rodzinie powiedział i nabrałem podejrzeń, że moim ojcem może być mój przyszywany dziadek (mąż babci, który nie był ojcem mojej matki). On od wielu lat nie żyje. Niedawno nastąpił mały przełom w tej sprawie. Babcia przed śmiercią chorowała i opiekowała się nią druga córka – moja ciotka. Jej właśnie babcia przed śmiercią wyznała, że dziadek, czyli ojczym mojej matki, jest moim ojcem. Matka jednak nadal milczy lub się wypiera, a ja chciałbym wiedzieć i mam do tego prawo. Próbowałem robić badania genetyczne z rzeczy po dziadku, jednak wyszły niejednoznacznie i wtedy poradzono mi wystąpienie do sądu o zezwolenie na ekshumację w celu pobrania materiału genetycznego. Proszę o wskazówki, jak tę sprawę rozwikłać. Czy jest jakiś prawny sposób, aby moja mama wyjawiła prawdę o moim pochodzeniu? Jeśli nie, jak przeprowadzić drogę prawną o ustalenie mojego ojca, czy pisać wniosek o udzielenie zgody na ekshumację?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Ustalenie ojcostwa, gdy domniemany ojciec nie żyje

Ustalenie ojcostwa w sądzie – osoby uprawnione do złożenia wniosku

Niestety, nie ma prawnej możliwości zmuszenia Pana mamy do wskazania, kim jest Pana ojciec – jedyna droga, aby się tego dowiedzieć, to droga sądowa o ustalenie ojcostwa. Jeżeli Pani domniemany tata zmarł, powództwo należy wytoczyć przeciwko kuratorowi. Zgodnie z treścią art. 84 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (K.r.o.):

 

„§ 1. Sądowego ustalenia ojcostwa mogą żądać dziecko, jego matka oraz domniemany ojciec dziecka.

§ 2. Matka ani domniemany ojciec nie mogą wytoczyć powództwa o ustalenie ojcostwa po osiągnięciu przez dziecko pełnoletności. Jeżeli dziecko zmarło przed osiągnięciem pełnoletności, matka oraz domniemany ojciec mogą wytoczyć powództwo o ustalenie ojcostwa do dnia, w którym dziecko osiągnęłoby pełnoletność.

§ 3. Dziecko albo matka wytacza powództwo o ustalenie ojcostwa przeciwko domniemanemu ojcu, a gdy ten nie żyje – przeciwko kuratorowi ustanowionemu przez sąd opiekuńczy.

§ 4. Domniemany ojciec dziecka wytacza powództwo o ustalenie ojcostwa przeciwko dziecku i matce. Jeżeli matka dziecka nie żyje, powództwo wytacza się przeciwko dziecku, a jeżeli dziecko nie żyje – przeciwko kuratorowi ustanowionemu przez sąd opiekuńczy.

§ 5. W razie śmierci dziecka, które wytoczyło powództwo, ustalenia ojcostwa mogą dochodzić jego zstępni.”

 

Od początku powszechnego obowiązywania instytucji sądowego ustalenia ojcostwa (a więc od 1 lipca 1946 r.) legitymację czynną przyznano dziecku. Jest to oczywiste w świetle zasady, że legitymacja w sprawach stanu przysługuje osobom osobiście i bezpośrednio zainteresowanym w rozstrzygnięciu. Powództwo dziecka zmierza do ukształtowania jego stanu cywilnego. Legitymacja dziecka jest nieograniczona czasowo, może więc Pan wystąpić z roszczeniem nawet teraz, gdy jest osobą dorosłą i dopiero teraz dowiedział się Pan o ojcostwie domniemanego ojca.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Ustanowienie kuratora dla osoby zmarłej – domniemanego ojca dziecka

W przypadku śmierci domniemanego ojca przed wszczęciem procesu matka lub dziecko wytaczają powództwo przeciwko kuratorowi ustanowionemu przez sąd opiekuńczy, a więc sąd rejonowy wydział rodzinny. Dziecko, które chce wytoczyć powództwo o ustalenie ojcostwa po śmierci domniemanego ojca, powinno złożyć wniosek o ustanowienie kuratora (K. Korzan, Kurator w postępowaniu cywilnym, Warszawa 1966, s. 150).

 

Z uwagi na to, powództwo o ustalenie ojcostwa powinien Pan wytoczyć przeciwko kuratorowi. Sąd, przed którym wytoczono powództwo o ustalenie ojcostwa, nie jest właściwy do ustanowienia kuratora. Stosownie do art. 572 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego (K.p.c.) powinien zawiadomić właściwy sąd opiekuńczy o konieczności jego ustanowienia (tak: SN w wyroku z 12.11.1976 r., III CRN 237/76, Legalis). Sąd, który został zawiadomiony, może wszcząć postępowanie o ustanowienie kuratora z urzędu (art. 570 K.p.c.) (K. Korzan, Kurator w postępowaniu cywilnym, Warszawa 1966, s. 150).

Materiał DNA, ekshumacja

Dlatego też jedyną drogą w Pana przypadku jest wytoczenie powództwa o ustalenie ojcostwa i złożenie wniosku o ustanowienie kuratora. Powinien Pan także złożyć wniosek o ekshumację lub ewentualnie – jeśli posiada Pan jakieś inne przedmioty zmarłego, na których będzie jeszcze jego materiał DNA – można spróbować pobrać ten materiał do badań. Wszystkie te 3 wnioski składa się w jednym postępowaniu.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Adwokat Katarzyna Bereda

Adwokat, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego – pracę magisterską napisała z prawa pracy. Podczas studiów odbyła liczne praktyki, zarówno w sądach, jak i w kancelariach adwokackich. Aplikację adwokacką rozpoczęła w 2015 roku. W marcu 2018 roku przystąpiła do egzaminu zawodowego, uzyskując jeden z najlepszych wyników w izbie zielonogórskiej i w konsekwencji kończąc aplikację adwokacką z wyróżnieniem. Specjalizuje się w prawie rodzinnym, cywilnym, zobowiązaniach, prawie spadkowym, prawie gospodarczym i spółkach prawa handlowego.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu