.
Mamy 13 622 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Wykonywanie masaży na działalności nierejestrowanej

Pracuję ponad 2 lata jako masażysta w gabinecie fizjoterapeutycznym. Po zmianie miasta zamieszkania chciałbym zacząć przyjmować pacjentów prywatnie na zasadzie działalności niezarejestrowanej, natomiast słyszałem różne głosy kto może na takich zasadach funkcjonować. Czy osoba, która jest po kursie (bez technika masażysty, aktualnie studia fizjoterapia) z masażu (zaświadczenie MEN itd.), może prowadzić taką działalność, wykonując masaże KLASYCZNE (nie lecznicze)? Czy na przykład jako kursant bez technika mogę się posłużyć kodem 96.04.Z?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Wykonywanie masaży na działalności nierejestrowanej

Działalność salonu masażu

Kod PKD 96.04.Z to działalność usługowa związana z poprawą kondycji fizycznej. Podklasa ta to: „działalność usługowa łaźni tureckich, saun i łaźni parowych, solariów, salonów odchudzających, salonów masażu itp. mająca na celu poprawę samopoczucia”.

 

Podklasa ta zaś nie obejmuje masaży i terapii leczniczych, sklasyfikowanych w 86.90.A, oraz działalności klubów i obiektów służących poprawie kondycji fizycznej(centra fitness) i kulturystyce, sklasyfikowanej w 93.13.Z.

 

A zatem kod PKD 96.04.Z obejmuje wszystkie masaże z wyjątkiem masażu leczniczego, a zatem klasyczny, Lomi Lomi, bańką chińską, kamieniami, miodem, lodem, czekoladą, masaż tkanek głębokich itd.

Rozróżnienie kodów PKD

Na pewno technik masażysta nie może wykonywać masażu leczniczego. Natomiast co do tego, kto może użyć kodu PKD 96.04.Z, od lat jest spór i od lat nie można doczekać się jego rozwiązania. Co do zasady, skoro nie wykonuje Pan masaży leczniczych, to po kursie/kursach ma Pan prawo wykonywać masaże z kodu PKD 96.04.Z, pod warunkiem, że na każdy oferowany masaż faktycznie ukończył Pan kurs.

 

Musi Pan jednak uważać, by nie świadczyć usług objętych kodem PKD 86.90.A, PKD 86.90D. Nie jest Pan bowiem ani technikiem masażystą, ani fizjoterapeutą.

 

Z doświadczenia i z uwagi na art. 601 § 1 Kodeksu wykroczeń („kto wykonuje działalność gospodarczą bez wymaganego zgłoszenia do ewidencji działalności gospodarczej, wpisu do rejestru działalności regulowanej lub bez wymaganej koncesji albo zezwolenia, podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny. Tej samej karze podlega, kto nie dopełnia obowiązku zgłaszania do ewidencji działalności gospodarczej zmian danych objętych wpisem”) zalecam Panu tak jak pozostałym moim klientom złożyć i wniosek do Ośrodka Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego w Łodzi o ustalenie właściwych kodów PKD (za przygotowanie informacji dotyczącej obowiązujących standardów klasyfikacyjnych Ośrodek Klasyfikacji i Nomenklatur pobiera opłatę w wysokości 50 złotych + VAT od jednej pozycji klasyfikacyjnej, czyli wysokość opłaty zależy od liczby nadanych przez ośrodek kodów PKD). Jeśli opisze Pan, co Pan planuje i jakie ma uprawnienia dobiorą kody PKD: ,https://lodz.stat.gov.pl/osrodki/osrodek-klasyfikacji-i-nomenklatur-urzedu-statystycznego-w-lodzi/formularz

 

Jest to naprawdę duże ułatwienie i spokój dla Pana, a tam gdzie prawo nie jest jasne, należy sięgać po rozwiązania, w których organ decydujący wskaże właściwe kody.

Masz podobny problem prawny? Opisz swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 3 plus cztery =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl