.
Udzieliliśmy ponad 128,9 tys. porad prawnych i mamy 14 592 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Wykonywanie masaży na działalności nierejestrowanej

• Opublikowano: 27-02-2023 • Autor: Radca prawny Paulina Olejniczak-Suchodolska

Pracuję ponad 2 lata jako masażysta w gabinecie fizjoterapeutycznym. Po zmianie miasta zamieszkania chciałbym zacząć przyjmować pacjentów prywatnie na zasadzie działalności niezarejestrowanej, natomiast słyszałem różne głosy kto może na takich zasadach funkcjonować. Czy osoba, która jest po kursie (bez technika masażysty, aktualnie studia fizjoterapia) z masażu (zaświadczenie MEN itd.), może prowadzić taką działalność, wykonując masaże KLASYCZNE (nie lecznicze)? Czy na przykład jako kursant bez technika mogę się posłużyć kodem 96.04.Z?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Wykonywanie masaży na działalności nierejestrowanej

Działalność salonu masażu

Kod PKD 96.04.Z to działalność usługowa związana z poprawą kondycji fizycznej. Podklasa ta to: „działalność usługowa łaźni tureckich, saun i łaźni parowych, solariów, salonów odchudzających, salonów masażu itp. mająca na celu poprawę samopoczucia”.

 

Podklasa ta zaś nie obejmuje masaży i terapii leczniczych, sklasyfikowanych w 86.90.A, oraz działalności klubów i obiektów służących poprawie kondycji fizycznej(centra fitness) i kulturystyce, sklasyfikowanej w 93.13.Z.

 

A zatem kod PKD 96.04.Z obejmuje wszystkie masaże z wyjątkiem masażu leczniczego, a zatem klasyczny, Lomi Lomi, bańką chińską, kamieniami, miodem, lodem, czekoladą, masaż tkanek głębokich itd.

Rozróżnienie kodów PKD

Na pewno technik masażysta nie może wykonywać masażu leczniczego. Natomiast co do tego, kto może użyć kodu PKD 96.04.Z, od lat jest spór i od lat nie można doczekać się jego rozwiązania. Co do zasady, skoro nie wykonuje Pan masaży leczniczych, to po kursie/kursach ma Pan prawo wykonywać masaże z kodu PKD 96.04.Z, pod warunkiem, że na każdy oferowany masaż faktycznie ukończył Pan kurs.

 

Musi Pan jednak uważać, by nie świadczyć usług objętych kodem PKD 86.90.A, PKD 86.90D. Nie jest Pan bowiem ani technikiem masażystą, ani fizjoterapeutą.

 

Z doświadczenia i z uwagi na art. 601 § 1 Kodeksu wykroczeń („kto wykonuje działalność gospodarczą bez wymaganego zgłoszenia do ewidencji działalności gospodarczej, wpisu do rejestru działalności regulowanej lub bez wymaganej koncesji albo zezwolenia, podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny. Tej samej karze podlega, kto nie dopełnia obowiązku zgłaszania do ewidencji działalności gospodarczej zmian danych objętych wpisem”) zalecam Panu tak jak pozostałym moim klientom złożyć i wniosek do Ośrodka Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego w Łodzi o ustalenie właściwych kodów PKD (za przygotowanie informacji dotyczącej obowiązujących standardów klasyfikacyjnych Ośrodek Klasyfikacji i Nomenklatur pobiera opłatę w wysokości 50 złotych + VAT od jednej pozycji klasyfikacyjnej, czyli wysokość opłaty zależy od liczby nadanych przez ośrodek kodów PKD). Jeśli opisze Pan, co Pan planuje i jakie ma uprawnienia dobiorą kody PKD: ,https://lodz.stat.gov.pl/osrodki/osrodek-klasyfikacji-i-nomenklatur-urzedu-statystycznego-w-lodzi/formularz

 

Jest to naprawdę duże ułatwienie i spokój dla Pana, a tam gdzie prawo nie jest jasne, należy sięgać po rozwiązania, w których organ decydujący wskaże właściwe kody.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Paulina Olejniczak-Suchodolska

Radca prawny, absolwentka Wydziału Prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończyła aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobywała współpracując z kancelariami prawnymi. Specjalizuje się głównie w prawie gospodarczym, prawie pracy, prawie zamówień publicznych, a także w prawie konsumenckim i prawie administracyjnym. Obecnie prowadzi własną kancelarię radcowską oraz obsługuje spółki i instytucje państwowe.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu