Wystawienie faktury przez osobę fizyczną

• Autor: Marcin Sądej

Jestem grafikiem, za kilka dni wylatuję na miesięczny kontrakt do UK. Żeby rozliczyć się z pracodawcą, muszę wystawić fakturę, czyli coś, czego nie robiłem nigdy. Jako że na miesiąc nie opłaca mi się zakładać firmy (albo w Polsce, albo w UK), jak mogę wystawić fakturę jako osoba fizyczna?

Wystawienie faktury przez osobę fizyczną

Fot. Fotolia

Świadczenie usług na rzecz zagranicznego kontrahenta

Zgodnie z art. 106b ust. 1 ustawy VAT w przypadku świadczenia usług na rzecz zagranicznego kontrahenta podatnik ma obowiązek wystawienia faktury. Zgodnie natomiast z art. 15 ust. 1 ustawy VAT podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Czy osoba prywatna może wystawić fakturę?

Jak zatem widać, fakturę może wystawić wyłącznie podatnik, który prowadzi działalność gospodarczą.

Co więcej, zgodnie z art. 106e ustawy VAT faktura obowiązkowo musi zawierać numer NIP wystawcy faktury. Osoby fizyczne posiadają numer PESEL. Numer NIP jest właściwy tylko dla przedsiębiorców i uzyskuje się go w momencie zarejestrowania działalności gospodarczej. Dodatkowo w myśl art. 97 ust. 3 pkt 2 ustawy VAT w przypadku świadczenia usług na rzecz zagranicznego kontrahenta musi to być numer NIP podatnika zarejestrowanego do transakcji unijnych, tj. zawierający przedrostek PL. W celu zarejestrowania się jako podatnik unijny (VAT UE) należy złożyć zgłoszenie rejestracyjne VAT-R. W konsekwencji w świetle przepisów prawa faktura musi zawierać numer NIP PL. Aby uzyskać taki numer, podatnik musi złożyć zgłoszenie rejestracyjne (VAT-R), na podstawie którego naczelnik urzędu skarbowego rejestruje podatnika oraz przyznaje mu numer NIP PL.

Podsumowując powyższe, osoba fizyczna nie może wystawić faktury, może to uczynić wyłącznie przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą oraz posiadający numer NIP, a w przypadku transakcji zagranicznych numer NIP PL.