Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wystawienie faktury przez osobę fizyczną

Autor: Marcin Sądej • Opublikowane: 25.10.2019

Jestem grafikiem, za kilka dni wylatuję na miesięczny kontrakt do UK. Żeby rozliczyć się z pracodawcą, muszę wystawić fakturę, czyli coś, czego nie robiłem nigdy. Jako że na miesiąc nie opłaca mi się zakładać firmy (albo w Polsce, albo w UK), jak mogę wystawić fakturę jako osoba fizyczna?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Wystawienie faktury przez osobę fizyczną

Fot. Fotolia

Zgodnie z art. 106b ust. 1 ustawy VAT w przypadku świadczenia usług na rzecz zagranicznego kontrahenta podatnik ma obowiązek wystawienia faktury. Zgodnie natomiast z art. 15 ust. 1 ustawy VAT podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

 

Jak zatem widać, fakturę może wystawić wyłącznie podatnik, który prowadzi działalność gospodarczą.

 

Co więcej, zgodnie z art. 106e ustawy VAT faktura obowiązkowo musi zawierać numer NIP wystawcy faktury. Osoby fizyczne posiadają numer PESEL. Numer NIP jest właściwy tylko dla przedsiębiorców i uzyskuje się go w momencie zarejestrowania działalności gospodarczej. Dodatkowo w myśl art. 97 ust. 3 pkt 2 ustawy VAT w przypadku świadczenia usług na rzecz zagranicznego kontrahenta musi to być numer NIP podatnika zarejestrowanego do transakcji unijnych, tj. zawierający przedrostek PL. W celu zarejestrowania się jako podatnik unijny (VAT UE) należy złożyć zgłoszenie rejestracyjne VAT-R. W konsekwencji w świetle przepisów prawa faktura musi zawierać numer NIP PL. Aby uzyskać taki numer, podatnik musi złożyć zgłoszenie rejestracyjne (VAT-R), na podstawie którego naczelnik urzędu skarbowego rejestruje podatnika oraz przyznaje mu numer NIP PL.

 

Podsumowując powyższe, osoba fizyczna nie może wystawić faktury, może to uczynić wyłącznie przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą oraz posiadający numer NIP, a w przypadku transakcji zagranicznych numer NIP PL.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 2 - 3 =

»Podobne materiały

Zespół muzyczny – jaką formę działalności wybrać, aby go założyć

Zastanawiam się nad założeniem zespołu muzycznego grającego na weselach. W jakiej formie najlepiej zalegalizować taką działalność? Z jakimi to się wiąże kosztami? Jakie umowy zawierałbym z klientami i na jakich zasadach?

 

Dodanie PKD

Prowadzę jednoosobową działalność. Dostałem ofertę na świadczenie usług kompleksowej obsługi systemu naśnieżania, który już jest zakupiony przez zleceniodawcę. Wiem, że wiąże się to z dodaniem PKD – jaki kod będzie właściwy? Jakim podatkiem należy opodatkować taką usługę?

 

Zakładanie instalacji elektrycznych – czy odpowiednia jest stawka 5,5%?

Wykonuję usługi zakładania instalacji elektrycznych. Czy są one zaliczane do usług budowlanych i opodatkowane stawką 5,5%? Jakie numery PKWiU powinienem stosować i co wpisać na fakturze?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »