Sprzedaż monet w ramach działalności nierejestrowanej

• Autor: Adam Dąbrowski

Posiadam w kolekcji kilka tysięcy monet miedzianych po dziadku. Czy mogę je legalnie sprzedawać w ramach działalności nierejestrowanej zamiast korzystać ze sprzedaży okazjonalnej? Ze względu na ich dużą ilość, a także chcąc zachować ciągłość w sprzedaży, odpowiedniejsza byłaby dla mnie działalność nierejestrowana. Czy nie narażę się jednak na problemy ze skarbówką co do pochodzenia takiego towaru? Wiadomo, że antykwariusze i kolekcjonerzy kupują eksponaty, w tym monety, a potem je sprzedają z zyskiem. Gdybym i ja tak działał – kupował prywatnie, a potem odsprzedawał, czy nie ma tu jednak jakichś ograniczeń?

Sprzedaż monet w ramach działalności nierejestrowanej

Ograniczenie kwotowe działalności nierejestrowanej

Sprzedaż kilku tysięcy egzemplarzy monet nie stanowi problemu dla działalności nierejestrowanej. Warunkiem jest tylko to, aby przychody (uzyskana cena) w skali miesiąca nie przekroczyła kwoty 1400 zł.

Pochodzenie monet

Pochodzenie monet to kwestia całkowicie odmienna od ich zbycia. Monety (numizmaty) z udokumentowanym pochodzeniem zawsze ceni się wyżej niż z te z niewiadomym pochodzeniem. Jest to bowiem pewna gwarancja, że nie pochodzą z nielegalnego źródła, nie są lub nie były przedmiotem przestępstwa.

Niestety nie można wykluczyć, że nieznane źródło pochodzenia zniechęci do zakupu. Jednak niemożność udokumentowania źródła pochodzenia monet nie powoduje automatycznie dyskwalifikacji Pana jako zbywcy. Na pewno spowoduje chęć sprawdzenia, czy monety nie są poszukiwane przez organy, instytucje. Jak rozumiem, od swojego dziadka nie uzyskał Pan potwierdzenia ich pochodzenia.

Monety odziedziczone po dziadku

Wskazuje Pan, że monety kolekcjonował dziadek i zostały po jego śmierci. Nie wiem jednak, kiedy dziadek zmarł i jak wyglądało dziedziczenie po nim. Z pewnością spadek po nim dziedziczyły konkretne osoby. Spadkobiercy do czasu działu spadku są współwłaścicielami całego spadku i wszystkich jego składników. Po dokonaniu działu spadku kolekcja mogła przypaść jednemu ze spadkobierców. Jeśli Pańska rodzina dysponuje dokumentem w postaci sądowego stwierdzenia nabycia spadku lub notarialnego poświadczenia dziedziczenia, to potwierdzone jest prawo spadkobierców do spadku. W takiej sytuacji wystarczające byłoby zawarcie zwykłej, pisemnej umowy o dziale całego spadku lub jego części (tylko monet), w skutek której kolekcja przypadłaby jednemu spadkobiercy. Jeżeli był Pan spadkobiercą, to tym samym posiada Pan potwierdzenie ilości monet, ich rodzaju, a tym samym legalności ich pochodzenia. Oczywiście ujęcie w spisie całej kolekcji na potrzeby wymienionej umowy wymagałoby trochę czasu, ale jest to najrozsądniejsze rozwiązanie.

Monety przekazane w darowiźnie

Jeżeli jednak nie jest Pan spadkobiercą po dziadku, to wyjściem z tej sytuacji byłaby kolejna umowa, tym razem pomiędzy spadkobiercą, któremu przypadły w spadku monety, a Panem. Jeśli tym spadkobiercą byłby Pański rodzic, to wystarczyłaby umowa darowizny i jej zgłoszenie do urzędu skarbowego. Jako osoba najbliższa nie płaciłby Pan podatku od darowizny, a samo zgłoszenie do US byłoby kolejnym dowodem na legalność pochodnia monet ze spadku lub darowizny od spadkobiercy.

Przy zbywaniu monet mógłby Pan wstawiać opis w zakresie ich pochodzenia, np.: „właścicielem stałem się wskutek spadkobrania po kolekcjonerze Janie Kowalskim, który zmarł w (…). Numizmaty kolekcjonował całe swoje życie”.

Zakup monet potwierdzony dokumentem lub fakturą

Teraz przejdźmy do sytuacji, kiedy to Pan prywatnie kupuje monety. Zalecam sprawdzanie ich legalność! Zakup powinien być potwierdzony jakimś dokumentem, na przykład może to być krótka umowa zawierająca dane: miejsce i data zawarcia, kto, komu, opis monet, cena oraz pokwitowanie zapłaty. Natomiast gdyby sprzedawcą była firma, to po prostu proszę żądać faktury (nawet jeśli Pan kupuje jako zwykła osoba fizyczna). Nabywanie monet w ten sposób da Panu dowody na legalne wejście w ich posiadanie.