Ponowne małżeństwo a dziedziczenie przez żonę i dzieci

Od 20 lat jestem w związku partnerskim z mężczyzną, który posiada jedno dziecko z małżeństwa zakończonego kilka lat przed naszą znajomością. Planujemy wstąpić w związek małżeński. Jak wygląda problem dziedziczenia przez córkę (osoba dorosła, zakończyła naukę) mojego przyszłego męża w przypadku śmierci mojego przyszłego męża po zawarciu związku małżeńskiego i jakie mam prawa do dziedziczenia ja jako jego żona? Proszę też o wyjaśnienie, czy w przypadku związku małżeńskiego moja pasierbica ma prawo dziedziczenia po mnie ewentualnego spadku nabytego przeze mnie po moich rodzicach w trakcie trwania małżeństwa oraz mojego majątku nabytego przed wstąpieniem w związek małżeński w przypadku mojej śmierci?

Ponowne małżeństwo a dziedziczenie przez żonę i dzieci

Sprawy majątkowe w rodzinie należą często do delikatnych i trudnych, w tym wypadku jednak nie jest to zbyt skomplikowane, wystarczy sięgnięcie do przepisów Kodeksu cywilnego.

Kolejność dziedziczenia

Zgodnie z art. 931 Kodeksu cywilnego w pierwszej kolejności do spadku powołane są dzieci spadkodawcy oraz małżonek. Dziedziczą oni w częściach równych, jednak udział małżonka dziedziczącego w zbiegu z dziećmi wynosi minimum 1/4. Natomiast jeśli dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, jego udział przypada w udziale jego zstępnym. Mówiąc bardziej po ludzku, jeśli dziecko umrze przed rodzicem, jego udział w spadku przypada jego dzieciom (wnukom spadkodawcy). Oznacza to, że gdyby wzięli Państwo ślub, do spadku powołana będzie Pani oraz dzieci Pani męża – zarówno jego córka, o której Pani wspomina, a także Państwa wspólne dzieci, jeśli są lub też będą w chwili śmierci (nie wspomina Pani o wspólnych dzieciach, więc zgaduję). Jeśli więc w chwili śmierci Pani partnera byliby Państwo małżeństwem i byłaby tylko ta 1 córka oraz Pani, wówczas każda z Pań otrzyma 1/2 udziału w spadku.

Pasierbica i dziedziczenie

Natomiast co do ewentualnego dziedziczenia po Pani przez przyszłą pasierbicę, sytuacja wygląda następująco. Pasierb może dziedziczyć po macosze lub ojczymie jedynie w ściśle określonej sytuacji, a mianowicie – gdyby w chwili Pani śmierci nie miałaby Pani męża (umarłby przed Panią) i nie miałaby Pani swoich biologicznych krewnych, którzy dziedziczyliby z mocy ustawy (np. rodzeństwo, rodzice, dziadkowie, bratankowie, siostrzenice itp.), jeśli nie żyją obydwoje biologiczni rodzice pasierbicy. Tak więc gdyby np. umarła Pani przed mężem, pasierbica nic nie odziedziczy. Tak samo w sytuacji, jeśli jej matka będzie żyć. Nie otrzyma również majątku, jeśli w chwili śmierci będzie mieć Pani krewnych biologicznych, którzy mogą po Pani dziedziczyć, w szczególności dzieci, ale dotyczy to również innych spadkobierców z pozostałych kręgów, o których wspomniałam wcześniej.

Majątek spadkowy macochy

Gdyby doszło do takiej sytuacji, że pasierbica dziedziczyłaby po Pani, wówczas miałaby prawo do tego majątku, którym będzie Pani dysponować w chwili śmierci, niezależnie od tego, co to będzie, kiedy to Pani otrzymała, czy to będzie coś, co otrzymała Pani w spadku, czy też sama kupiła. Po prostu spadkobierca otrzymuje majątek lub udział w majątku spadkodawcy, który był jego własnością w chwili śmierci.

Przy majątku nabytym w trakcie małżeństwa, trzeba też pamiętać o tym, że wchodzi w skład wspólnoty majątkowej, tak więc jeśli jeden z małżonków umrze, w skład spadku wchodzi tylko połowa tego majątku. Przykładowo – małżonkowie kupią nieruchomość, jedno z nich umiera, to 1/2 wchodzi w skład spadku, a druga połowa nadal jest własnością małżonka pozostałego przy życiu.