Mamy 11 676 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Spadek po macosze, która była bezdzietna – czy należy się pasierbicy?

Autor: Elżbieta Gołąb • Opublikowane: 04.04.2011

Chciałabym wiedzieć, czy po macosze, czyli drugiej żonie mojego ojca, która niedawno zmarła, należy mi się spadek? Macocha nie miała własnych dzieci.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Od dnia 28 czerwca 2009 r. na podstawie art. 9341 Kodeksu cywilnego w razie braku małżonka spadkodawcy i krewnych, powołanych do dziedziczenia z ustawy, spadek przypada w częściach równych tym dzieciom małżonka spadkodawcy, których żadne z rodziców nie dożyło chwili otwarcia spadku.

 

Oznacza to, że pasierbowie mogą dziedziczyć po macosze wyłącznie wtedy, gdy nie ma ona żadnych żyjących bliskich krewnych (tzn. małżonka, dzieci, wnuków, rodziców, dziadków, rodzeństwa i dzieci rodzeństwa) lub gdy ci wyżej wymienieni krewni żyją, ale odrzucili spadek (po odrzuceniu spadku są traktowani tak jakby nie dożyli jego otwarcia). Dodatkowo nie może żyć w chwili śmierci macochy matka pasierba.

 

Reasumując, żeby Pani odziedziczyła spadek po Pani macosze, wszyscy pozostali spadkobiercy (najbliżsi krewni Pani macochy) musieliby nie żyć lub odrzucić spadek oraz musiałaby nie żyć także Pani matka.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VIII minus jeden =

»Podobne materiały

Zgłoszenie do ubezpieczenia dziecka swojej żony

Jestem po rozwodzie, z pierwszego małżeństwa mam dziecko. Niedawno wyszłam ponownie za mąż. Czy możliwe jest zgłoszenie do ubezpieczenia mnie i dziecka, skoro synek nie nosi nazwiska męża? Jak ograniczyć prawa rodzicielskie ojca dziecka?

 

Kserokopia podpisanego dokumentu jako dowód w sprawie

Posiadam kserokopię podpisanego dokumentu jako pokwitowanie zapłaty za wykonane usługi. Jeśli domagałbym się w sądzie faktury VAT, okazując taki dokument, to czy będzie on traktowany jako dowód w sprawie?

 

Wypadek na stoku narciarskim

Doszło do wypadku na stoku narciarskim – wjechałem na pana stojącego na trasie zjazdowej. Uważam, że nie powinien w tym miejscu regulować zapięć, a on twierdzi, że ja jechałem zbyt szybko i nieostrożnie. Znalazł się w szpitalu, jego żona planuje zgłosić sprawę do sądu, żądając wysokiego o

 

Wypłata środków z OFE po śmierci ubezpieczonego

W kwietniu ubiegłego roku zmarł mój ojciec, którego jestem jedyną spadkobierczynią (przyjęłam spadek z dobrodziejstwem inwentarza). Do masy spadkowej weszły środki zgromadzone w Otwartym Funduszu Emerytalnym. W listopadzie 2016 r. środki stanowiły wartość w wysokości 2870 zł. Wczoraj otrzymałam z OF

 

Odwieszenie wyroku za jazdę pod wpływem alkoholu

W tym roku dostałem wyrok w zawieszeniu (3 miesiące na 2 lata) za jazdę pod wpływem alkoholu i bez prawa jazdy, którego nie mam. Dwa tygodnie temu zostałem znowu złapany, ale tym razem byłem trzeźwy. Ponownie dostałem wyrok w zawieszeniu (6 miesięcy na 2 lata), więc ten pierwszy musi zostać odwieszo

 

Altana z tarasem a powierzchnia zabudowy

Czy taras przed altaną w rodzinnym ogrodzie działkowym, nawet przykryty wysuniętym nad niego dachem, zalicza się do powierzchni zabudowy?

 

Śmierć strony postępowania administracyjnego

W 2007 r. rodzice nabyli mieszkanie (współwłasność). Blok stoi na działce będącej w użytkowaniu wieczystym. Wspólnota wystąpiła z wnioskiem o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. Rodzice ustanowili mnie swoim pełnomocnikiem. Po jakimś czasie zmarł mój tata. Nie przeprowad

 

Zakład optyczny i uprawnienia zawodowe

Czy mogę otworzyć zakład optyczny, podpisując z optykiem, posiadającym uprawnienia zawodowe, umowę na wykonywanie okularów korekcyjnych?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »