.
Udzieliliśmy ponad 126,8 tys. porad prawnych i mamy 14 401 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Spadek po macosze, która była bezdzietna – czy należy się pasierbicy?

• Autor: Elżbieta Gołąb

Chciałabym wiedzieć, czy po macosze, czyli drugiej żonie mojego ojca, która niedawno zmarła, należy mi się spadek? Macocha nie miała własnych dzieci.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Spadek po macosze, która była bezdzietna – czy należy się pasierbicy?

Czy pasierbowie mogą dziedziczyć po macosze?

Od dnia 28 czerwca 2009 r. na podstawie art. 9341 Kodeksu cywilnego w razie braku małżonka spadkodawcy i krewnych, powołanych do dziedziczenia z ustawy, spadek przypada w częściach równych tym dzieciom małżonka spadkodawcy, których żadne z rodziców nie dożyło chwili otwarcia spadku.

 

Oznacza to, że pasierbowie mogą dziedziczyć po macosze wyłącznie wtedy, gdy nie ma ona żadnych żyjących bliskich krewnych (tzn. małżonka, dzieci, wnuków, rodziców, dziadków, rodzeństwa i dzieci rodzeństwa) lub gdy ci wyżej wymienieni krewni żyją, ale odrzucili spadek (po odrzuceniu spadku są traktowani tak jakby nie dożyli jego otwarcia). Dodatkowo nie może żyć w chwili śmierci macochy matka pasierba.

 

Reasumując, żeby Pani odziedziczyła spadek po Pani macosze, wszyscy pozostali spadkobiercy (najbliżsi krewni Pani macochy) musieliby nie żyć lub odrzucić spadek oraz musiałaby nie żyć także Pani matka.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Elżbieta Gołąb

Radca prawny, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Specjalizuje się w prawie konsumenckim (reklamacje, gwarancje, źle wykonane usługi, wadliwe towary). Dzięki 3-letniej pracy w biurze powiatowego rzecznika konsumentów zna prawo konsumenckie nie tylko w teorii, ale przede wszystkim w praktyce. Udziela porad również z zakresu prawa administracyjnego, karnego, cywilnego i rodzinnego.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu