.
Mamy 12 435 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Spadek po macosze, która była bezdzietna – czy należy się pasierbicy?

Autor: Elżbieta Gołąb • Opublikowane: 04.04.2011

Chciałabym wiedzieć, czy po macosze, czyli drugiej żonie mojego ojca, która niedawno zmarła, należy mi się spadek? Macocha nie miała własnych dzieci.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Od dnia 28 czerwca 2009 r. na podstawie art. 9341 Kodeksu cywilnego w razie braku małżonka spadkodawcy i krewnych, powołanych do dziedziczenia z ustawy, spadek przypada w częściach równych tym dzieciom małżonka spadkodawcy, których żadne z rodziców nie dożyło chwili otwarcia spadku.

 

Oznacza to, że pasierbowie mogą dziedziczyć po macosze wyłącznie wtedy, gdy nie ma ona żadnych żyjących bliskich krewnych (tzn. małżonka, dzieci, wnuków, rodziców, dziadków, rodzeństwa i dzieci rodzeństwa) lub gdy ci wyżej wymienieni krewni żyją, ale odrzucili spadek (po odrzuceniu spadku są traktowani tak jakby nie dożyli jego otwarcia). Dodatkowo nie może żyć w chwili śmierci macochy matka pasierba.

 

Reasumując, żeby Pani odziedziczyła spadek po Pani macosze, wszyscy pozostali spadkobiercy (najbliżsi krewni Pani macochy) musieliby nie żyć lub odrzucić spadek oraz musiałaby nie żyć także Pani matka.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • jeden plus trzy =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »