Mamy 10 755 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zakład optyczny i uprawnienia zawodowe

Autor: Bogusław Nowakowski • Opublikowane: 28.08.2012

Czy mogę otworzyć zakład optyczny, podpisując z optykiem, posiadającym uprawnienia zawodowe, umowę na wykonywanie okularów korekcyjnych?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Dobieranie szkieł, oprawek okularów, soczewek kontaktowych wymaga wysokich umiejętności, kwalifikacji i specjalistycznego sprzętu.

 

Zakład optyczny może otworzyć każdy – bez względu na kwalifikacje. Tyle tylko, że wykonywanie badań, przygotowanie szkieł wymaga specjalistycznej wiedzy i umiejętności.

 

Sam przedsiębiorca nie musi mieć kwalifikacji do wykonywania określonych czynności, ale musi zadbać o to, aby były one wykonywane przez osoby z odpowiednich wykształceniem doświadczenie, ewentualnie uprawnieniami zawodowymi.

 

Według ustawy o swobodzie działalności gospodarczej:

 

„Art. 6. 1. Podejmowanie, wykonywanie i zakończenie działalności gospodarczej jest wolne dla każdego na równych prawach, z zachowaniem warunków określonych przepisami prawa.

 

2. Właściwy organ nie może żądać ani uzależniać swojej decyzji w sprawie podjęcia, wykonywania i zakończenia działalności gospodarczej przez zainteresowaną osobę od spełnienia przez nią dodatkowych warunków, w szczególności od przedłożenia dokumentów lub ujawnienia danych, nieprzewidzianych przepisami prawa.

 

3. Właściwy organ, z wyłączeniem sądu powszechnego, nie może żądać ani uzależnić swoich rozstrzygnięć w sprawie podjęcia, wykonywania lub zakończenia działalności gospodarczej od przedłożenia dokumentów w formie oryginału, poświadczonej kopii lub poświadczonego tłumaczenia, chyba że obowiązek taki jest przewidziany przepisami ustaw szczególnych z uwagi na nadrzędny interes publiczny lub wynika z bezpośrednio stosowanych przepisów powszechnie obowiązującego prawa wspólnotowego albo ratyfikowanych umów międzynarodowych

 

„Art. 14. 1. Przedsiębiorca może podjąć działalność gospodarczą w dniu złożenia wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej albo po uzyskaniu wpisu do rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym.

 

2. Wpisowi do ewidencji podlegają przedsiębiorcy będący osobami fizycznymi.

 

3. Przedsiębiorca ma prawo we wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej określić późniejszy dzień podjęcia działalności gospodarczej niż dzień złożenia wniosku.

 

„Art. 19. Jeżeli przepisy szczególne nakładają obowiązek posiadania odpowiednich uprawnień zawodowych przy wykonywaniu określonego rodzaju działalności gospodarczej, przedsiębiorca jest obowiązany zapewnić, aby czynności w ramach działalności gospodarczej były wykonywane bezpośrednio przez osobę legitymującą się posiadaniem takich uprawnień zawodowych”.

 

Jak wynika z podanych informacji Pani samodzielnie nie posiada kwalifikacji (czy uprawnień zawodowych) w zakresie optyki (optyki korekcyjnej).

 

Optyk okularowy wykonuje okulary korekcyjne według recepty lub starych okularów, naprawia i konserwuje różne typy okularów na zlecenie klienta, pełni rolę doradcy przy wyborze oprawek i szkieł korekcyjnych.

 

Może on samodzielnie wykonywać okulary korekcyjne, czego samodzielnie nie może robić Pani. Pani musi korzystać z pomocy owego optyka lub szlifierza szkła optycznego, otwierając zakład optyczny.

 

Optyk nie musi samodzielnie zabiegać o klientów. Może ich pozyskiwać za pośrednictwem innych osób i podmiotów.

 

Może Pani samodzielnie przyjmować zlecenia, recepty, ustalać warunki z klientem, powadzić również sprzedażą soczewek kontaktowych oraz różnych akcesoriów optycznych takich, jak: futerały do okularów, płyny do czyszczenia soczewek okularowych, płyny do konserwacji i pielęgnacji soczewek kontaktowych, łańcuszki do okularów, pojemniki na soczewki kontaktowe itp.

 

Mając umowę z optykiem, wypełnia Pani wskazania przepisów (art. 19 cytowanej ustawy). Zapewnia Pani, że określone czynności w zakładzie optycznym wykonywane będą przez osoby dysponujące uprawnieniami zawodowymi.

 

Możliwe jest więc otworzenie zakładu optycznego, który bazuje nie na optykach zatrudnionych w zakładzie, ale na optykach w ramach umów-zlecenia, o dzieło, umów o współpracy.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • trzy minus VII =

»Podobne materiały

Otwarcie firmy

Pracuję na etat, ale pracodawca zaproponował mi samozatrudnienie z zarobkami ok. 5000 zł brutto. Jednocześnie moja żona (wraz ze mną) planuje otworzyć swoją działalność (zupełnie inną niż mój zawód). Jest ona osobą niepełnosprawną, może liczyć na dodatkowe dofinansowania it

Założenie firmy a brak uprawnień zawodowych

Chciałby założyć firmę zajmującą się miedzy innymi działalnością zastrzeżoną dla architektów? Czy jako "nie architekt" mogę taką działalność prowadzić?

Kasy fiskalne 2015/2016 i okres dostosowawczy

W związku ze zmianami przepisów na 2015/2016 mam kilka pytań. Czy przy wznowieniu działalności w czerwcu 2015 roku (zawieszona od września 2014) będzie obowiązywał 2-miesięczny okres dostosowawczy na wprowadzenie kasy fiskalnej? W 2014 roku firma korzystała ze zwolnienia z kasy fiskalnej

Usługi dla podmiotu z Wielkiej Brytanii a kwestia VAT

Pracuję w organizacji pozarządowej mającej siedzibę w Polsce (finansowaną w dużym stopniu przez podmiot z UK). Jestem zatrudniony na umowę o pracę. Częściowo zahaczam o drugi prób podatkowy i przez sporą część roku płacę bardzo wysoki ZUS (do przekroczenia progu 250% średniej krajo

Czy mogę zatrudnić na umowę-zlecenie lub dzieło rodzeństwo lub teściów?

Czy w prowadzonej działalności gospodarczej na zasadach ogólnych lub podatku liniowym mogę zatrudnić na umowę-zlecenie, o dzieło lub etat rodzeństwo lub teściów, abym mógł rozliczać koszty ich zatrudnień?

Odstąpienie od umowy kupna przez przedsiębiorcę

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Jakieś 8 miesięcy temu kupiłem przez Allegro używanego laptopa na fakturę. Reklamowałem go zaraz, ponieważ nie działał poprawnie. Sprzedawca po ponad 2 miesiącach odesłał go, jednak ponownie okazał się być uszkodzony. Towar niezwło

Czy mogę wynająć żonie powierzchnie użytkowe?

Żona prowadzi firmę jako osoba fizyczna, mamy wspólność majątkową, posiadamy budynek usługowy prywatny, część lokali wynajmuję innym firmom jako osoba prywatna (ryczałt VAT). Ja prowadzę swoją inną działalność, jestem vatowcem. Czy mogę wynająć zonie powierzchnie użytkowe? Co

Zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania

Prowadzę działalność od 2003 roku (usługi budowlane). Jestem na ryczałcie ewidencjonowanym, usługi wykonuję tylko dla osób fizycznych nieprowadzących działalności. Dochód to ok. 120 tys. zł rocznie, wystawiam rachunki (mniej więcej 15 rachunków w roku). Mam 3-4 klient

Zaległości w ZUS-ie i urzędzie skarbowym ze starej działalności

6 lat temu miałam działalność gospodarczą. Mam zaległości w ZUS-ie i urzędzie skarbowym ze starej działalności. Czy mogę założyć nową działalność? Jak mam uregulować zaległości?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »