Mamy 11 676 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zakup nieruchomości ze środków własnych w małżeństwie

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 03.11.2017

Moja żona zamierza kupić nieruchomość o znacznej wartości, deklarując w umowie zakup ze środków własnych. Ja akceptuję jej decyzję i jestem gotów potwierdzić to u notariusza przy podpisywaniu przez żonę umowy przedwstępnej kupna lokalu. Żona całe życie pracowała, oszczędzając pieniądze na wspólnym rachunku bankowym jako współwłaściciel. Obecnie jest na emeryturze i otrzymuje emeryturę wpływającą na ten właśnie rachunek bankowy. Jesteśmy małżeństwem od 40 lat, ale nie mamy rozdzielności majątkowej. Czy takie rozwiązanie jest prawnie dopuszczalne i czy urząd skarbowy nie będzie zgłaszać zastrzeżeń?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zakup nieruchomości ze środków własnych w małżeństwie

Fot. Fotolia

Podstawę prawną opinii stanowią przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (K.r.o.) oraz Kodeksu karnego (K.k.).

 

Zatem Pana małżonka zamierza kupić lokal ze środków pochodzących z Państwa majątku wspólnego, jednak przed notariuszem chce oświadczyć, że środki stanowią jej majątek osobisty.

 

W pierwszej kolejności powinien Pan zastanowić się nad intencją małżonki, tj. czy pomimo tak długiego stażu żona nie przygotowuje sobie gruntu pod sprawę o rozwód. O ile opisana przez Pana transakcja jest w zasadzie normą, o tyle osobiście mam do takich transakcji sporo zastrzeżeń, albowiem trzeba sobie po pierwsze zadać pytanie, dlaczego żona chce kupić ów lokal tylko na siebie, czy Pan jest wobec kogoś dłużnikiem i ma to służyć zabezpieczeniu wspólnego miejsca zamieszkania? Czy też chodzi o planowane rozstanie?

 

Po drugie, oświadczenie przed notariuszem, że mamy do czynienia ze środkami pochodzącymi z majątku osobistego, może wypełniać znamiona czynu opisanego w art. 272 K.k. Do majątku wspólnego należą w szczególności:

 

„1) pobrane wynagrodzenie za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków;

2) dochody z majątku wspólnego, jak również z majątku osobistego każdego z małżonków;

3) środki zgromadzone na rachunku otwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego każdego z małżonków;

4) kwoty składek zewidencjonowanych na subkoncie, o którym mowa w art. 40a ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2015 r., poz. 121, z późn. zm.)”.

 

Nie można bowiem wykluczyć, że Pana żona wprowadzi w błąd także notariusza poprzez wskazanie, np. że środki pochodzą z darowizny. Wówczas mielibyśmy do czynienia z art. 272 K.k., zgodnie z którym – kto wyłudza poświadczenie nieprawdy przez podstępne wprowadzenie w błąd funkcjonariusza publicznego lub innej osoby upoważnionej do wystawienia dokumentu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IX - dwa =

»Podobne materiały

Praca bez wynagrodzenia

Synowa założyła jednoosobową firmę w zakresie projektowania, lecz nie posiada jeszcze uprawnień budowalnych. Chcę jej pomóc, gdyż posiadam wszystkie uprawnienia. Czy mogę podpisywać jej projekty bez wynagrodzenia? Jaką formę prawną naszej rodzinnej współpracy przyjąć, aby było to zgodne z prawem?

 

Postawienie domu na działce żony za wspólny kredyt

Jesteśmy małżeństwem i już za czasów małżeństwa żona dostała darowiznę na siebie – działkę budowlaną od rodziców. Czy jeżeli wspólnie weźmiemy kredyt na postawienie na niej domu, to ja będę jako mąż miał jakieś prawa do nieruchomości w razie rozwodu?

 

Zawarcie małżeństwa między wujkiem a siostrzenicą

Czy w świetle prawa możliwe jest zawarcie małżeństwa między wujkiem a siostrzenicą? Brat (wujek) i siostra (matka siostrzenicy) są rodzeństwem przyrodnim (mają wspólną matkę, ale innego ojca).

 

Ustanowienie rozdzielności majątkowej jeszcze przed rozwodem

Od pół roku jestem z mężem w separacji. Pozew o rozwód mogę złożyć dopiero za cztery miesiące, ale boję się, czy mąż nie narobi przez ten czas długów (których nie chcę spłacać). Mieszkam z naszymi dziećmi i je utrzymuję. Chcę uniknąć sytuacji, że mąż zagarnie rzeczy zakupione przeze mnie. Czy mam sz

 

Majątek a powtórne małżeństwo

Jestem wdowcem i zamierzam ponownie poślubić kobietę, która też jest wdową. Oboje posiadamy po dwoje dzieci z poprzednich małżeństw. Posiadamy także dobra w postaci nieruchomości itp. Czy po zawarciu małżeństwa współmałżonka będzie miała prawo do zdobytego przeze mnie wcześniej majątku? Czy należy c

 

Jak daleko sięga dziedziczenie długu?

Przed 3 laty zmarł mój wujek (brat mojej matki), który miał jakieś długi. Ostatnio dowiedziałem się, że cała rodzina: żona wujka, jego dzieci, rodzeństwo i ich dzieci (a zatem linia spadkowa identyczna do mojej) już zrzekli się spadku po zmarłym. Czy według naszego prawa pokolenie rodzeństwa zmarłej

 

Postawienie wiaty i budynku gospodarczego na działce rolnej i wynajem działki na imprezy

Jestem mikroprzedsiębiorcą, prowadzę działalność jednoosobowo. Bardzo proszę o poradę związaną z prawem budowlanym. Planuję wynajmować dwa małe apartamenty usytuowane w domu jednorodzinnym. Przy działce o przeznaczeniu mieszkaniowo-usługowym, na której znajduje się dom, jest działka rolna. Czy mogę

 

Renta rodzinna a ponowne małżeństwo

Pobierałem zasiłek przedemerytalny, po śmierci żony emerytki przeszedłem na rentę rodzinną. Chciałbym się ponownie ożenić. Czy ponowne małżeństwo może spowodować utratę renty rodzinnej?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »