.
Mamy 12 290 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zakup nieruchomości ze środków własnych w małżeństwie

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 03.11.2017 • Zaktualizowane: 06.03.2021

Moja żona zamierza kupić nieruchomość o znacznej wartości, deklarując w umowie zakup ze środków własnych. Ja akceptuję jej decyzję i jestem gotów potwierdzić to u notariusza przy podpisywaniu przez żonę umowy przedwstępnej kupna lokalu. Żona całe życie pracowała, oszczędzając pieniądze na wspólnym rachunku bankowym jako współwłaściciel. Obecnie jest na emeryturze i otrzymuje emeryturę wpływającą na ten właśnie rachunek bankowy. Jesteśmy małżeństwem od 40 lat, ale nie mamy rozdzielności majątkowej. Czy takie rozwiązanie jest prawnie dopuszczalne i czy urząd skarbowy nie będzie zgłaszać zastrzeżeń?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zakup nieruchomości ze środków własnych w małżeństwie

Fot. Fotolia

Zakup mieszkania przez żonę za środki stanowiące jej majątek osobisty

Zatem Pana małżonka zamierza kupić lokal ze środków pochodzących z Państwa majątku wspólnego, jednak przed notariuszem chce oświadczyć, że środki stanowią jej majątek osobisty.

 

W pierwszej kolejności powinien Pan zastanowić się nad intencją małżonki, tj. czy pomimo tak długiego stażu żona nie przygotowuje sobie gruntu pod sprawę o rozwód. O ile opisana przez Pana transakcja jest w zasadzie normą, o tyle osobiście mam do takich transakcji sporo zastrzeżeń, albowiem trzeba sobie po pierwsze zadać pytanie, dlaczego żona chce kupić ów lokal tylko na siebie, czy Pan jest wobec kogoś dłużnikiem i ma to służyć zabezpieczeniu wspólnego miejsca zamieszkania? Czy też chodzi o planowane rozstanie?

Wprowadzenie notariusza w błąd poprzez wskazanie nieprawdziwych informacji

Po drugie, oświadczenie przed notariuszem, że mamy do czynienia ze środkami pochodzącymi z majątku osobistego, może wypełniać znamiona czynu opisanego w art. 272 K.k. Do majątku wspólnego należą w szczególności:

 

„1) pobrane wynagrodzenie za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków;

2) dochody z majątku wspólnego, jak również z majątku osobistego każdego z małżonków;

3) środki zgromadzone na rachunku otwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego każdego z małżonków;

4) kwoty składek zewidencjonowanych na subkoncie, o którym mowa w art. 40a ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2015 r., poz. 121, z późn. zm.)”.

 

Nie można bowiem wykluczyć, że Pana żona wprowadzi w błąd także notariusza poprzez wskazanie, np. że środki pochodzą z darowizny. Wówczas mielibyśmy do czynienia z art. 272 K.k., zgodnie z którym – kto wyłudza poświadczenie nieprawdy przez podstępne wprowadzenie w błąd funkcjonariusza publicznego lub innej osoby upoważnionej do wystawienia dokumentu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • zero - 7 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »