Mamy 11 498 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Renta rodzinna a ponowne małżeństwo

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 10.12.2013

Pobierałem zasiłek przedemerytalny, po śmierci żony emerytki przeszedłem na rentę rodzinną. Chciałbym się ponownie ożenić. Czy ponowne małżeństwo może spowodować utratę renty rodzinnej?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z treścią art. 70 ust. 1 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (j.t. Dz. U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227 z późn. zm. – dalej u.e.r.) wskazuje, że wdowa (wdowiec) ma prawo do renty rodzinnej, jeżeli:

 

  1. w chwili śmierci męża (żony) osiągnęła wiek 50 lat lub była niezdolna do pracy albo
  2. wychowuje co najmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnione do renty rodzinnej po zmarłym mężu (żonie), które nie osiągnęło 16 lat, a jeżeli kształci się w szkole – 18 lat życia, lub jeżeli sprawuje pieczę nad dzieckiem całkowicie niezdolnym do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolnym do pracy, uprawnionym do renty rodzinnej.

 

Stosownie do art. 70 ust. 2 u.e.r. prawo do renty rodzinnej nabywa również wdowa (wdowiec), która osiągnęła wiek 50 lat lub stała się niezdolna do pracy po śmierci współmałżonka, nie później jednak niż w ciągu 5 lat od jego śmierci lub od zaprzestania wychowywania osób wymienionych w ust. 1 pkt 2.

 

Z przepisu art. 70 u.e.r. ani z żadnego innego przepisu nie wynika, że ponowne zawarcie związku małżeńskiego przez wdowca pobierającego rentę rodzinną jest podstawą do uchylenia decyzji o przyznaniu renty rodzinnej.

 

Ponowne zawarcie związku małżeńskiego nie spowoduje utraty przez Pana prawa do renty rodzinnej po zmarłej żonie.

 

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VI minus 8 =

»Podobne materiały

Renta rodzinna dla wdowy

W 1997 r. zmarł mój mąż. Nie mieliśmy dzieci. Cztery lata później otrzymałam rentę inwalidzką na okres dwóch lat, ale przeszłam na rentę rodzinną po mężu, ponieważ była korzystniejsza. W 2003 r. rentę przyznano mi bezterminowo (poinformowano mnie o tym w ZUS), ponieważ skończyłam 50 l

 

Osiągnięcie wieku emerytalnego a prawo do renty rodzinnej

Mój tata w sierpniu tego roku osiągnie wiek emerytalny. Od 2008 r. pobiera rentę rodzinną po swojej nieżyjącej żonie. Czy starci prawo do renty, przechodząc na emeryturę?

 

Ubieganie się o świadczenie emerytalne po byłym mężu

Jestem emerytką, mam bardzo niskie świadczenie. Niedawno zmarł mój były mąż. Byliśmy małżeństwem prawie 40 lat, ale rozwiedliśmy się 10 lat temu. Rozwód był bez orzekania o winie. Jednak pomimo rozwodu nadal żyliśmy wspólnie aż do jego śmierci. Przez cały czas mieszkaliśmy razem w naszym mieszkaniu.

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »