Renta rodzinna a ponowne małżeństwo

Pobierałem zasiłek przedemerytalny, po śmierci żony emerytki przeszedłem na rentę rodzinną. Chciałbym się ponownie ożenić. Czy ponowne małżeństwo może spowodować utratę renty rodzinnej?

Renta rodzinna a ponowne małżeństwo

Czy zawarcie związku małżeńskiego przez wdowca pobierającego rentę rodzinną może spowodować uchylenie decyzji o przyznaniu świadczenia?

Zgodnie z treścią art. 70 ust. 1 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (j.t. Dz. U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227 z późn. zm. – dalej u.e.r.) wskazuje, że wdowa (wdowiec) ma prawo do renty rodzinnej, jeżeli:

  1. w chwili śmierci męża (żony) osiągnęła wiek 50 lat lub była niezdolna do pracy albo
  2. wychowuje co najmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnione do renty rodzinnej po zmarłym mężu (żonie), które nie osiągnęło 16 lat, a jeżeli kształci się w szkole – 18 lat życia, lub jeżeli sprawuje pieczę nad dzieckiem całkowicie niezdolnym do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolnym do pracy, uprawnionym do renty rodzinnej.

Stosownie do art. 70 ust. 2 u.e.r. prawo do renty rodzinnej nabywa również wdowa (wdowiec), która osiągnęła wiek 50 lat lub stała się niezdolna do pracy po śmierci współmałżonka, nie później jednak niż w ciągu 5 lat od jego śmierci lub od zaprzestania wychowywania osób wymienionych w ust. 1 pkt 2.

Z przepisu art. 70 u.e.r. ani z żadnego innego przepisu nie wynika, że ponowne zawarcie związku małżeńskiego przez wdowca pobierającego rentę rodzinną jest podstawą do uchylenia decyzji o przyznaniu renty rodzinnej.

Ponowne zawarcie związku małżeńskiego nie spowoduje utraty przez Pana prawa do renty rodzinnej po zmarłej żonie.