
Indywidualne Porady Prawne
Pełnomocnictwo od osoby przebywającej za granicą do załatwienia spraw spadkowychAutor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 31.10.2017 |
Jak przygotować pełnomocnictwo dla mnie od mojego brata, abym mogła w jego imieniu występować w urzędach państwowych oraz zawierać umowy? Brat przebywa w USA. Niedawno na podstawie orzeczenia sądu został wraz z siostrą po połowie spadkobiercą spadku po rodzicach (nieruchomość). Zachodzi potrzeba dokonania odpowiednich zmian w rejestrze gruntów, w księgach wieczystych, może wystąpić podatek od spadku… Rodzeństwo planuje odziedziczoną nieruchomość wynajmować i w tych umowach mam reprezentować brata jako jego pełnomocnik. Czy takie pełnomocnictwo wymaga klauzuli Apostille? Czy mogę w jego imieniu opłacać podatki (ewentualnie od spadku oraz od wynajmu)? Jak należy wypełnić formularz SD-Z2? |
Polskie przepisy przewidują formę szczególną dla pełnomocnictwa, ale tylko w przypadku przenoszenia własności nieruchomości. Do każdej innej czynności nie jest potrzebna forma aktu notarialnego, aczkolwiek z uwagi na to, iż brat jest poza granicami kraju, a Pani ma występować przed sądem i składać oświadczenia przed urzędami – warto byłoby posiadać pełnomocnictwo z notarialnym poświadczeniem własnoręczności podpisu.
W pełnomocnictwie powinny być wymienione czynności, takie jak: do zastępowania we wszystkich sprawach. W szczególności pełnomocnictwo upoważnia pełnomocnika do występowania przed wszystkimi władzami, urzędami, instytucjami, przedsiębiorstwami, bankami oraz do składania i odbierania wszelkich oświadczeń, a także do reprezentowania przed podmiotami gospodarczymi, osobami fizycznymi i prawnymi oraz sądami i organami administracji rządowej oraz samorządu terytorialnego w charakterze strony i do udzielania w imieniu mocodawcy dalszych pełnomocnictw.
W tym także reprezentowania i składania wszelkich oświadczeń woli i wiedzy przed sądem rejonowym, wydział KW, w sprawie dotyczącej treści księgi wieczystej, odbioru wszelkiej korespondencji kierowanej z sądu w wyszczególnionej sprawie.
Najlepiej, aby pełnomocnictwo było w języku polskim. Należałoby je dołączyć również do zeznania podatkowego.
Zgłoszenie o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych SD-Z2 należy wypełnić i podpisać przez nabywcę – spadkobierców.
W zeznaniu podatkowym należy wymienić wszystkie składniki majątkowe stanowiące masę spadkową z podaniem ich wartości, w zależności od tego, co posiadał spadkodawca (osoba zmarła), np. nieruchomości, gospodarstwo rolne, wkład mieszkaniowy, lokale mieszkalne, książeczki oszczędnościowe, gotówka, samochody, rekompensata oraz inne rzeczy i prawa majątkowe.
Do zeznania bezwzględnie należy załączyć dokumenty potwierdzające:
Po nowelizacji ustawy w brzmieniu art. 4a zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych (dzieci, wnuki…), wstępnych (rodziców, dziadków...), pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego.
W przypadku nabycia w drodze dziedziczenia termin powyższy biegnie od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku. Dotyczy to jedynie wymienionej wyże grupy spadkobierców osób, które zmarły po 01.01.2007 r. i tylko wówczas, gdy orzeczenie sądu uprawomocniło się po 31.12.2008 r. W razie niezachowania któregokolwiek warunku zwolnienia (termin 6 miesięcy i udokumentowanie) – nabycie podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych ustawy i należy złożyć formularz SD-3.
W przypadku nabycia udziałów we współwłasności rzeczy lub w prawie majątkowym przez kilku podatników, mogą oni złożyć wspólne zeznanie podatkowe SD-3, SD-3/A Celem udokumentowania nabycia rzeczy i praw majątkowych oraz ustalenia zgodnego stanu faktycznego do zeznania SD-3 oraz zgłoszenia SD-Z2 można dołączyć:
W przypadku ustanowienia pełnomocnika opłata skarbowa od dokumentu, od każdego stosunku pełnomocnictwa (prokury) wynosi 17 zł, z wyjątkiem gdy pełnomocnictwo udzielone jest małżonkowi, wstępnemu, zstępnemu lub rodzeństwu.
Zatem jeśli brat udzieli pełnomocnictwa Pani – swojej siostrze, nie będzie ono podlegać opłacie skarbowej.
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>
|
Darowizna a spadek – czym w moim przypadku są otrzymane pieniądze?Dziadek miesiąc temu sporządził umowę darowizny środków pieniężnych (40 tys. zł) na moją rzecz. Następnego dnia zmarł w wypadku, a środki przelała na moje konto babcia z ich wspólnego rachunku bankowego. Czy jest to zatem darowizna czy spadek po dziadku? Czy powinnam zapłacić jakiś podatek?Ruina odziedziczona przez dziecko i pytanie o nakłady finansoweCórka mojego męża odziedziczyła po swojej matce ruinę – dom nadający się do kapitalnego remontu. Nie wiemy, czy warto inwestować w tę nieruchomość. Czy córka będzie miała możliwość np. sprzedaży kiedyś tego domu, jeśli teraz ja i jej ojciec poniesiemy nakłady na remont nieruchomości? Boimy sięDziałalność firmy po śmierci właścicielaProwadzę firmę na zasadzie wpisu do ewidencji działalności. Zatrudniam 25 osób. Mam rozdzielność majątkową z żoną. Mamy dwoje dzieci (córkę i syna); mam także syna z poprzedniego związku. W testamencie powołałem do spadku moją obecną rodzinę, synowi przepisałem pewną kwotę. Co się stanie z firm |
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>