.
Udzieliliśmy ponad 128,2 tys. porad prawnych i mamy 14 541 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Postawienie domu na działce żony za wspólny kredyt

Jesteśmy małżeństwem i już za czasów małżeństwa żona dostała darowiznę na siebie – działkę budowlaną od rodziców. Czy jeżeli wspólnie weźmiemy kredyt na postawienie na niej domu, to ja będę jako mąż miał jakieś prawa do nieruchomości w razie rozwodu?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Postawienie domu na działce żony za wspólny kredyt

Fot. Fotolia

Otrzymanie darowizny przez jednego z małżonków

W pierwszej kolejności wyraźnie podkreślić należy, iż nieruchomość, którą otrzymała Pana żona w drodze darowizny, stanowi wyłącznie jej majątek osobisty chyba, że jej rodzice postanowili inaczej. Powyższe wynika wprost z treści art. 33 pkt 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Zgodnie z tym przepisem do majątku osobistego każdego z małżonków należą przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił.

Zaciągniecie kredytu na remont domu należącego do majątku osobistego jednego z małżonków

W tej sytuacji nie ma Pan żadnego prawa do nieruchomości. Zaciągnięcie kredytu na dom spowoduje, że będzie Pan z żoną odpowiedzialny solidarnie za jego spłatę. Innymi słowy wierzyciel będzie miał prawo dochodzić spłaty od Pana lub od żony, a także z Państwa majątku wspólnego.

 

W przypadku rozwodu będzie Pan mógł co najwyżej dochodzić zwrotu nakładów z majątku wspólnego na majątek osobisty. Każdy z małżonków powinien zwrócić wydatki i nakłady poczynione z majątku wspólnego na jego majątek osobisty, z wyjątkiem wydatków i nakładów koniecznych na przedmioty majątkowe przynoszące dochód. Może żądać zwrotu wydatków i nakładów, które poczynił ze swojego majątku osobistego na majątek wspólny. Nie można żądać zwrotu wydatków i nakładów zużytych w celu zaspokojenia potrzeb rodziny, chyba że zwiększyły wartość majątku w chwili ustania wspólności. Zwrotu dokonuje się przy podziale majątku wspólnego, jednakże sąd może nakazać wcześniejszy zwrot, jeżeli wymaga tego dobro rodziny.

Zwrot nakładów z majątku wspólnego na majątek osobisty jednego z małżonków

Jak mniemam, spłata kredytu miałaby następować z wynagrodzenia Pańskiego i żony, które to wynagrodzenie stosownie do treści art. 31 § 2 pkt 1 wchodzi do majątku wspólnego.

 

Z uwagi na powyższe spłata kredytu z wynagrodzenia lub dochodu z prowadzonej działalności prowadziłaby do powstania po Pana stronie roszczenia jak wyżej – zwrotu nakładów z majątku wspólnego na majątek osobisty. Najlepszym rozwiązaniem byłoby namówienie żony na przeniesienie na Pana udziału w nieruchomości.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Marek Gola

Radca prawny, doktorant w Katedrze Prawa Karnego Procesowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, zdał aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym materialnym i procesowym, bliskie jest mu też prawo pracy, prawo rodzinne oraz prawo handlowe. Udzielił już ponad 2000 porad prawnych, pomagając osobom pokrzywdzonym przez nieuczciwych pracodawców, a także tym, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu