Mamy 11 676 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Postawienie domu na działce żony za wspólny kredyt

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 29.06.2018

Jesteśmy małżeństwem i już za czasów małżeństwa żona dostała darowiznę na siebie – działkę budowlaną od rodziców. Czy jeżeli wspólnie weźmiemy kredyt na postawienie na niej domu, to ja będę jako mąż miał jakieś prawa do nieruchomości w razie rozwodu?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Postawienie domu na działce żony za wspólny kredyt

Fot. Fotolia

W pierwszej kolejności wyraźnie podkreślić należy, iż nieruchomość, którą otrzymała Pana żona w drodze darowizny, stanowi wyłącznie jej majątek osobisty chyba, że jej rodzice postanowili inaczej. Powyższe wynika wprost z treści art. 33 pkt 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Zgodnie z tym przepisem do majątku osobistego każdego z małżonków należą przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił.

 

W tej sytuacji nie ma Pan żadnego prawa do nieruchomości. Zaciągnięcie kredytu na dom spowoduje, że będzie Pan z żoną odpowiedzialny solidarnie za jego spłatę. Innymi słowy wierzyciel będzie miał prawo dochodzić spłaty od Pana lub od żony, a także z Państwa majątku wspólnego.

 

W przypadku rozwodu będzie Pan mógł co najwyżej dochodzić zwrotu nakładów z majątku wspólnego na majątek osobisty. Każdy z małżonków powinien zwrócić wydatki i nakłady poczynione z majątku wspólnego na jego majątek osobisty, z wyjątkiem wydatków i nakładów koniecznych na przedmioty majątkowe przynoszące dochód. Może żądać zwrotu wydatków i nakładów, które poczynił ze swojego majątku osobistego na majątek wspólny. Nie można żądać zwrotu wydatków i nakładów zużytych w celu zaspokojenia potrzeb rodziny, chyba że zwiększyły wartość majątku w chwili ustania wspólności. Zwrotu dokonuje się przy podziale majątku wspólnego, jednakże sąd może nakazać wcześniejszy zwrot, jeżeli wymaga tego dobro rodziny.

 

Jak mniemam, spłata kredytu miałaby następować z wynagrodzenia Pańskiego i żony, które to wynagrodzenie stosownie do treści art. 31 § 2 pkt 1 wchodzi do majątku wspólnego.

 

Z uwagi na powyższe spłata kredytu z wynagrodzenia lub dochodu z prowadzonej działalności prowadziłaby do powstania po Pana stronie roszczenia jak wyżej – zwrotu nakładów z majątku wspólnego na majątek osobisty. Najlepszym rozwiązaniem byłoby namówienie żony na przeniesienie na Pana udziału w nieruchomości.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IX plus VI =

»Podobne materiały

Działanie na szkodę pracodawcy i finansowe konsekwencje

Od kilku miesięcy prowadzę własną działalność gospodarczą w tajemnicy przed pracodawcą. Przełożony jednak zainstalował na moim komputerze w pracy specjalne oprogramowanie, które wykryło moje działania – prywatne korespondencje, dane z rachunku bankowego itp. Przyznaję, że zawarłem umowę z klie

 

Praca w niedziele i święta w placówce opiekuńczo-wychowawczej

Pracuję w placówce opiekuńczo-wychowawczej i mam kilka pytań związanych z czasem pracy (pracą w niedziele i święta) w takiej placówce: Jeśli niedziela wchodzi w godziny etatowe pracownika, powinien być jakiś dodatek? Jeśli święto (np. 11 listopad czy 1 styczeń) jest dniem wolnym od zajęć i pracy, a

 

Ustanowienie rozdzielności majątkowej jeszcze przed rozwodem

Od pół roku jestem z mężem w separacji. Pozew o rozwód mogę złożyć dopiero za cztery miesiące, ale boję się, czy mąż nie narobi przez ten czas długów (których nie chcę spłacać). Mieszkam z naszymi dziećmi i je utrzymuję. Chcę uniknąć sytuacji, że mąż zagarnie rzeczy zakupione przeze mnie. Czy mam sz

 

Czy mogę wyjść za syna kuzynki mojego ojca?

Syn kuzynki mojego ojca – jaki to stopień pokrewieństwa dla mnie? Mój dziadek i jego babcia to rodzeństwo. Czy mogę za niego wyjść?

 

Jak wygląda oddanie do dyspozycji banku nieruchomości, która została zakupiona za kredyt hipoteczny?

Pół roku temu zmarł mój wieloletni partner – nie mieliśmy ślubu. Dwa lata temu kupiliśmy dom, na co bank udzielił nam długoterminowego kredytu hipotecznego. Razem solidarnie spłacaliśmy ten kredyt do dnia śmierci mojego przyjaciela – umowa kredytowa jest wspólna, formalnie byliśmy w

 

Skuteczne doręczenie pisma

Jestem zameldowany w budynku mieszkalno-gospodarczym, który wynajmuję pewnej firmie (mieszkam gdzie indziej). Dowiedziałem się, że razem z korespondencją firmową listonosz dostarczył tam list zaadresowany do mnie, zawierający wezwanie do zapłaty. Nikt mnie o tym nie poinformował, nigdzie nie ma moje

 

Uzyskanie duplikatu książeczki wojskowej

Mój ojciec stara się o wcześniejszą emeryturę z racji 15 przepracowanych lat w warunkach szczególnych. ZUS wymaga od niego przedłożenia książeczki wojskowej, którą niestety nie dysponujemy (zagubiła się). Czy mamy w tej sytuacji starać się o wydanie duplikatu książeczki wojskowej, czy też o zaświadc

 

Emerytura w Polsce a praca za granicą

Niebawem osiągnę wiek emerytalny dla kobiet 60 lat. Po przepracowaniu w Polsce 25 lat pracy (w tym 6 lat urlopy macierzyńskie i wychowawcze na dzieci) moje ostatnie świadectwo pracy jest z 2004 roku. Od 2007 roku pracuje w Islandii na umowę o pracę – tu wiek emerytalny to 67 lat. We wrześnio t

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »