.
Udzieliliśmy ponad 128,9 tys. porad prawnych i mamy 14 592 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Urlop od razu po długim zwolnieniu lekarskim

Czy jeżeli moje zwolnienie lekarskie jest długie (trwa ponad miesiąc) i od razu po nim zacznę planowany urlop wypoczynkowy, to czy będę musiała posiadać zdolność do pracy, czy badania mogę zrobić po urlopie?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Zgodnie z art. 229 § 2 ustawy Kodeks pracy pracownik podlega okresowym badaniom lekarskim. W przypadku niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 30 dni, spowodowanej chorobą, pracownik podlega ponadto kontrolnym badaniom lekarskim w celu ustalenia zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku.

 

W wyroku z dnia 20 marca 2008 r. (sygn. akt II PK 214/07) Sąd Najwyższy wyraził pogląd, że „nie jest sprzeczne z przepisami k.p. rozpoczęcie urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po ustaniu niezdolności do pracy spowodowanej chorobą pracownika, która trwała dłużej niż 30 dni. Tym samym należy przyjąć, że pracodawca może udzielić pracownikowi urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po wyczerpaniu przez niego okresu zasiłkowego, bez orzeczenia lekarza orzecznika o zdolności do pracy”.

 

W podobnym tonie wypowiedział się Sąd Najwyższy w wyroku z dnia z dnia 9 marca 2011 r. (sygn. akt II PK 240/10) stwierdzając, że „z treści art. 229 § 2 k.p. nie można wywodzić obowiązku przedstawienia orzeczenia o zdolności do pracy przez pracownika rozpoczynającego urlop wypoczynkowy po zakończeniu okresu niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 30 dni”.

 

Słowem, jeśli po zwolnieniu lekarskim trwającym co najmniej 30 dni pracodawca udzielił Pani urlopu, nie musi Pani wykonywać badań i dostarczać oświadczenia o zdolności do pracy w czasie urlopu. Musi to Pani zrobić pierwszego dnia po jego zakończeniu.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik-Rosuł

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu