.
Udzieliliśmy ponad 128,2 tys. porad prawnych i mamy 14 541 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Czy mogę wyjść za syna kuzynki mojego ojca?

Syn kuzynki mojego ojca – jaki to stopień pokrewieństwa dla mnie? Mój dziadek i jego babcia to rodzeństwo. Czy mogę za niego wyjść?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Czy mogę wyjść za syna kuzynki mojego ojca?

Fot. Fotolia

Zawarcie małżeństwa między powinowatymi

Podstawę prawną opinii stanowią przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (K.r.o.).

 

Zgodnie z art. 14 § 1 K.r.o. nie mogą zawrzeć ze sobą małżeństwa krewni w linii prostej, rodzeństwo ani powinowaci w linii prostej. Jednakże z ważnych powodów sąd może zezwolić na zawarcie małżeństwa między powinowatymi. W opisywanym przez Panią przypadku nie mamy zatem do czynienia z ograniczeniem, o którym mówi ustawodawca w kodeksie. Z punktu widzenia prawa cywilnego szeroko rozumianego nie ma zatem przeszkód, by wstąpiła Pani z partnerem w związek małżeński. Nie zachodzi bowiem pomiędzy Państwem stopień pokrewieństwa w linii prostej. Nie są Państwo rodzeństwem, jak też nie jesteście spowinowaceni.

Zawarcie małżeństwa w ósmym stopniu pokrewieństwa

Krewnymi w linii prostej są osoby, z których jedna pochodzi od drugiej. Z małżeństwa wynika powinowactwo między małżonkiem a krewnymi drugiego małżonka. Trwa ono mimo ustania małżeństwa.

 

Jeżeli chodzi o prawo kanoniczne: w kan. 1091 paragraf 1 określa zakres przeszkody pokrewieństwa w linii prostej i bocznej:

 

  • w linii prostej — między wszystkimi wstępnymi i zstępnymi, zarówno prawego pochodzenia, jak i naturalnymi,
  • w linii bocznej — do czwartego stopnia włącznie.

 

W opisanym przypadku mamy 8. stopień pokrewieństwa, albowiem w linii bocznej pokrewieństwo dla tego samego pokolenia jest zawsze parzyste.

 

W mojej ocenie nie ma przeszkód do zawarcia także małżeństwa kościelnego.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Marek Gola

Radca prawny, doktorant w Katedrze Prawa Karnego Procesowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, zdał aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym materialnym i procesowym, bliskie jest mu też prawo pracy, prawo rodzinne oraz prawo handlowe. Udzielił już ponad 2000 porad prawnych, pomagając osobom pokrzywdzonym przez nieuczciwych pracodawców, a także tym, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu