Dziecko przyłapane na kradzieży w sklepie, co zrobić?

• Data: 01-03-2024 • Autor: Anna Jędrzejczak

Moja czternastoletnia, nie karana wcześniej córka dokonała kradzieży w Centrum Handlowym. Wszczęto postępowanie wyjaśniające w celu ustalenia czy dopuściła się czynu karalnego z art. 278 Kodeksu karnego. Mamy wezwanie do sądu rodzinnego w tej sprawie. Co grozi córce? Czy dokonany zostanie wpis do Krajowego Rejestru Karnego? Czy warto wziąć prawnika?

Dziecko przyłapane na kradzieży w sklepie, co zrobić?

Wezwanie do sądu rodzinnego w sprawie kradzieży

Jeśli córka rzeczywiście dokonała tego czynu, to należy przed sądem przyznać się do winy, opowiedzieć wszystko o zdarzeniu, okazać skruchę. Taka postawa ma bowiem wpływ na wymiar kary. Postępowanie wyjaśniające ma na celu ustalenie, czy istnieją okoliczności świadczące o demoralizacji nieletniego, a w sprawie o czyn karalny czy rzeczywiście został on popełniony przez nieletniego. Należy także ustalić czy zachodzi potrzeba zastosowania wobec nieletniego środków przewidzianych w ustawie. Sąd na pierwszym spotkaniu wysłuchuje nieletniego i jego rodziców, tzn. ocenia nieletniego, jego stopień rozumienia czynu i otaczającego go świata, bada stosunki panujące w rodzinie (np. czy występuje patologia, czy rodzice zajmują się dzieckiem właściwie), ocenia stopień rozwoju nieletniego, kontakty z rówieśnikami, zainteresowania.

Wystarczy, że z dzieckiem do sądu przyjdzie jedno z rodziców, jednak nie ma przeszkód, aby przyszli oboje. Rodzice powinni okazać troskę o dobro dziecka, przejmować się jego problemami oraz powodzeniami i porażkami szkolnymi, znać jego rówieśników itp.

Przeprowadzenie wywiadu środowiskowego przez kuratora sądowego

W celu ustalenia danych dotyczących nieletniego i jego środowiska, a w szczególności dotyczących zachowania się i warunków wychowawczych nieletniego, sytuacji bytowej rodziny, przebiegu nauki nieletniego i sposobu spędzania czasu wolnego, jego kontaktów środowiskowych, stosunku do niego rodziców lub opiekunów, podejmowanych oddziaływań wychowawczych, stanu zdrowia i znanych w środowisku uzależnień nieletniego, sędzia rodzinny zleca przeprowadzenie wywiadu środowiskowego kuratorowi sądowemu. Jeśli do tej pory nie było wizyty kuratora u Państwa, to należy się na nią przygotować.

Kolejne wezwanie będzie na rozprawę gdzie córka zostanie szczegółowo przesłuchana.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Postępowanie sądu rodzinnego w sprawie nieletniego

W sprawie nieletniego sąd kieruje się przede wszystkim jego dobrem, dążąc do osiągnięcia korzystnych zmian w osobowości i zachowaniu się nieletniego oraz zmierzając w miarę potrzeby do prawidłowego spełniania przez rodziców lub opiekuna ich obowiązków wobec nieletniego, uwzględniając przy tym interes społeczny. Wymierzając karę nieletniemu za przestępstwo sąd kieruje się przede wszystkim tym, aby sprawcę wychować.

Wobec nieletnich sąd rodzinny może:

  1. udzielić upomnienia,
  2. zobowiązać do określonego postępowania, a zwłaszcza do naprawienia wyrządzonej szkody, do wykonania określonych prac lub świadczeń na rzecz pokrzywdzonego lub społeczności lokalnej, do przeproszenia pokrzywdzonego, do podjęcia nauki lub pracy, do uczestniczenia w odpowiednich zajęciach o charakterze wychowawczym, terapeutycznym lub szkoleniowym, do powstrzymania się od przebywania w określonych środowiskach lub miejscach albo do zaniechania używania alkoholu lub innego środka w celu wprowadzania się w stan odurzenia,
  3. ustanowić nadzór odpowiedzialny rodziców lub opiekuna,
  4. ustanowić nadzór organizacji młodzieżowej lub innej organizacji społecznej, zakładu pracy albo osoby godnej zaufania – udzielających poręczenia za nieletniego,
  5. zastosować nadzór kuratora,
  6. skierować do ośrodka kuratorskiego, a także do organizacji społecznej lub instytucji zajmujących się pracą z nieletnimi o charakterze wychowawczym, terapeutycznym lub szkoleniowym, po uprzednim porozumieniu się z tą organizacją lub instytucją,
  7. orzec zakaz prowadzenia pojazdów,
  8. orzec przepadek rzeczy uzyskanych w związku z popełnieniem czynu karalnego,
  9. orzec umieszczenie w rodzinie zastępczej, w młodzieżowym ośrodku wychowawczym, w młodzieżowym ośrodku socjoterapii albo w ośrodku szkolno-wychowawczym,
  10. orzec umieszczenie w zakładzie poprawczym,
  11. zastosować inne środki zastrzeżone w niniejszej ustawie do właściwości sądu rodzinnego, jak również zastosować środki przewidziane w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym.

Sąd rodzinny może również:

  1. zobowiązać rodziców lub opiekuna do poprawy warunków wychowawczych, bytowych lub zdrowotnych nieletniego, a także do ścisłej współpracy ze szkołą, do której nieletni uczęszcza, poradnią psychologiczno-pedagogiczną lub inną poradnią specjalistyczną, zakładem pracy, w którym jest zatrudniony oraz lekarzem lub zakładem leczniczym,
  2. zobowiązać rodziców lub opiekuna do naprawienia w całości albo w części szkody wyrządzonej przez nieletniego.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Czy nieletni skazany za przestępstwo będzie figurował w Krajowym Rejestrze Karnym?

W postępowaniu wyjaśniającym nieletni może mieć obrońcę. W Krajowym Rejestrze Karnym gromadzi się dane o osobach prawomocnie skazanych za przestępstwa lub przestępstwa skarbowe. Jeśli zatem córka zostanie skazana za przestępstwo, to jej nazwisko zostanie umieszczone w KRK.

Nie ulega wątpliwości, że kradzież jest przestępstwem i sądy najczęściej zasądzają za taki czyn nadzór kuratora, chyba że czyn był szczególnie chuligański, a wcześniej stosowane środki wychowawcze bądź poprawcze nie dały pożądanego rezultatu. Wówczas sąd zastosuje bardziej dotkliwe środki.

Przykłady

Przykład 1
Szesnastoletni Marcin został przyłapany na kradzieży drobnego sprzętu elektronicznego w lokalnym sklepie. Jego rodzice zostali wezwani na policję, a sprawa trafiła do sądu rodzinnego. Marcin, który nigdy wcześniej nie miał problemów z prawem, wyraził skruchę i zgodził się na udział w warsztatach edukacyjnych dotyczących skutków prawnych kradzieży. Sąd rodzinny zdecydował się na nadzór kuratora zamiast surowszej kary, podkreślając znaczenie edukacji i naprawienia szkody.

Przykład 2

Czternastoletnia Ania, pod wpływem rówieśników, dokonała kradzieży kosmetyków z lokalnej drogerii. Po przesłuchaniu i zbadaniu okoliczności, sąd rodzinny zadecydował o przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego, aby lepiej zrozumieć sytuację rodzinną i socjalną Ani. W wyniku stwierdzenia braku wsparcia emocjonalnego w domu, sąd oprócz nakazania Ani naprawienia szkody, zalecił uczestnictwo w grupie wsparcia dla nastolatków, mając na celu wzmocnienie jej poczucia wartości i umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach.

Przykład 3

Osiemnastoletni Jakub, na krótko przed osiągnięciem pełnoletniości, został złapany na kradzieży roweru. Mimo że przestępstwo mogło skutkować poważniejszymi konsekwencjami, sąd podjął decyzję o zastosowaniu środków wychowawczych zamiast karnych, uwzględniając dotychczasową niekaralność Jakuba i jego chęć do naprawy szkody. Jakub zobowiązał się do wykonania prac społecznych i uczestniczenia w kursie na temat odpowiedzialności prawnej. Sąd uznał, że takie podejście najlepiej przyczyni się do przyszłego unikania podobnych sytuacji przez Jakuba.

Podsumowanie

Kradzież dokonana przez nieletnich jest poważnym wyzwaniem zarówno dla rodziców, jak i dla systemu sądowego, który stoi przed zadaniem zrównoważenia między wymiarem sprawiedliwości a edukacją i naprawą. Jak pokazują przytoczone przypadki, indywidualne podejście do każdej sytuacji, skupienie na przyczynach zachowania oraz zastosowanie środków wychowawczych i naprawczych może być kluczem do zapobiegania przyszłym naruszeniom prawa przez młodych ludzi. Wsparcie, zrozumienie i odpowiednia interwencja mogą zmienić bieg wydarzeń, prowadząc do pozytywnych zmian w życiu nieletnich.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz pomocy prawnej w sprawie nieletniego? Skorzystaj z naszych porad prawnych online oraz profesjonalnego wsparcia w przygotowaniu niezbędnych pism do sądu. Zapewniamy fachową pomoc i indywidualne podejście do każdej sprawy. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny - Dz.U. 1997 nr 88 poz. 553
2. Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy - Dz.U. 1964 nr 9 poz. 59