.
Udzieliliśmy ponad 127,5 tys. porad prawnych i mamy 14 468 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Czas spędzany na wolnym powietrzu podczas zwolnienia L4

Jestem na zwolnieniu L4 z adnotacją 2 (może chodzić). Lekarz poradził mi, bym się relaksował na świeżym powietrzu. Czy mogę np. jechać na ryby, czy też złamię zasady zwolnienia?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Czas spędzany na wolnym powietrzu podczas zwolnienia L4

Fot. Fotolia

Zgodnie z wyrokiem Sądu Administracyjnego w Katowicach z dnia 14 stycznia 1999r. (sygn. akt III AUa 1221/98) w czasie zwolnienia lekarskiego pracownik jest czasowo zwolniony z obowiązku świadczenia pracy i wykonywania innych czynności mających związek z pracą. Przejawem troski pracownika o dobro zakładu pracy jest stosowanie się do wskazań lekarskich i powstrzymywanie się od wykonywania czynności mogących przedłużyć jego nieobecność w pracy.

 

Ustalenie przez pracodawcę, że doszło do wykorzystywania zwolnienia lekarskiego niezgodnie z jego przeznaczeniem, może być uznane za naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych i stanowić uzasadnioną przyczynę rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia, jeśli pracownikowi można przypisać winę, co najmniej w postaci rażącego niedbalstwa.

 

Jak wskazał Sąd Apelacyjny w Katowicach, „adnotacja na zwolnieniu lekarskim o treści: »pacjent może chodzić« nie usprawiedliwia wykonywania pracy przez pracownika, którego taka adnotacja dotyczy. Taki zapis upoważnia go jedynie do wykonywania zwykłych czynności życia codziennego, np. poruszanie się po mieszkaniu, udanie się na zabieg czy kontrolę lekarską” (wyrok z 12 listopada 2002 r., sygn. akt III AUa 3189/01, Pr. Pracy 2009/10/43).

 

Podsumowując – skoro lekarz zalecił Panu relaksowanie się na świeżym powietrzu, należy uznać, że może Pan wychodzić z domu na przykład na spacer. Trudno jednoznacznie ocenić, czy wyjazd na ryby stanowi naruszenie procesu powrotu do zdrowia, jednak należy uznać, ze pracodawca może to tak potraktować. Ryzykuje Pan bowiem upadek i pogorszenie swojego stanu zdrowia, zamiast poprawy. Jednak ostateczna ocean, czy doszło do naruszenia zaleceń lekarskich, pozostaje w rękach pracodawcy.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik-Rosuł

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu