Czas spędzany na wolnym powietrzu podczas zwolnienia L4

Jestem na zwolnieniu L4 z adnotacją 2 (może chodzić). Lekarz poradził mi, bym się relaksował na świeżym powietrzu. Czy mogę np. jechać na ryby, czy też złamię zasady zwolnienia?

Czas spędzany na wolnym powietrzu podczas zwolnienia L4

Fot. Fotolia

Zgodnie z wyrokiem Sądu Administracyjnego w Katowicach z dnia 14 stycznia 1999r. (sygn. akt III AUa 1221/98) w czasie zwolnienia lekarskiego pracownik jest czasowo zwolniony z obowiązku świadczenia pracy i wykonywania innych czynności mających związek z pracą. Przejawem troski pracownika o dobro zakładu pracy jest stosowanie się do wskazań lekarskich i powstrzymywanie się od wykonywania czynności mogących przedłużyć jego nieobecność w pracy.

Ustalenie przez pracodawcę, że doszło do wykorzystywania zwolnienia lekarskiego niezgodnie z jego przeznaczeniem, może być uznane za naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych i stanowić uzasadnioną przyczynę rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia, jeśli pracownikowi można przypisać winę, co najmniej w postaci rażącego niedbalstwa.

Jak wskazał Sąd Apelacyjny w Katowicach, „adnotacja na zwolnieniu lekarskim o treści: »pacjent może chodzić« nie usprawiedliwia wykonywania pracy przez pracownika, którego taka adnotacja dotyczy. Taki zapis upoważnia go jedynie do wykonywania zwykłych czynności życia codziennego, np. poruszanie się po mieszkaniu, udanie się na zabieg czy kontrolę lekarską” (wyrok z 12 listopada 2002 r., sygn. akt III AUa 3189/01, Pr. Pracy 2009/10/43).

Podsumowując – skoro lekarz zalecił Panu relaksowanie się na świeżym powietrzu, należy uznać, że może Pan wychodzić z domu na przykład na spacer. Trudno jednoznacznie ocenić, czy wyjazd na ryby stanowi naruszenie procesu powrotu do zdrowia, jednak należy uznać, ze pracodawca może to tak potraktować. Ryzykuje Pan bowiem upadek i pogorszenie swojego stanu zdrowia, zamiast poprawy. Jednak ostateczna ocean, czy doszło do naruszenia zaleceń lekarskich, pozostaje w rękach pracodawcy.