Przepisy o szerokości miejsc parkingowych

• Data: 05-02-2024 • Autor: Radca prawny Katarzyna Talkowska-Szewczyk

Kupiłam mieszkanie w październiku ponad rok temu, nowe od dewelopera, wraz z miejscem w garażu podziemnym na zasadzie służebności przejazdu. Miejsce postojowe ma szerokość 2,40 m i deweloper mnie poinformował, że jak zaczynał budować blok, to ustawa mówiła o szerokości 2,40 m. Dziś jest jeszcze dodatkowe 0,5 m od ściany lub słupa (mam miejsce przy ścianie). Gdzie mogę sprawdzić, kiedy zaczęto budować blok i który moment jest tym rozpoczęciem? Gdzie sprawdzić, kiedy znowelizowano ustawę o zapis dodatkowego 0,5 m szerokości miejsca postojowego?

Przepisy o szerokości miejsc parkingowych

Szerokość stanowisk postojowych

Podstawą prawną do udzielenia odpowiedzi na przedstawione przez Panią zapytanie jest rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 200 r. w sprawie warunków technicznych, jakimi powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z 2022 r., poz. 1225). Zgodnie z § 18 ust. 1 rozporządzenia „zagospodarowując działkę budowlaną, należy urządzić, stosownie do jej przeznaczenia i sposobu zabudowy, stanowiska postojowe dla samochodów użytkowników stałych i przebywających okresowo, w tym również stanowiska postojowe dla samochodów, z których korzystają osoby niepełnosprawne”. Natomiast zgodnie z § 21 ust. 1 „stanowiska postojowe dla samochodów powinny mieć wymiary wynoszące co najmniej:

1) szerokość 2,5 m i długość 5 m – w przypadku samochodów osobowych;

2) szerokość 3,6 m i długość 5 m – w przypadku samochodów osobowych użytkowanych przez osoby niepełnosprawne;

3) szerokość 3,5 m i długość 8 m – w przypadku samochodów ciężarowych;

4) szerokość 4 m i długość 10 m – w przypadku autobusów”.

Przepis w powyższym brzmieniu wszedł w życie z dniem 1 stycznia 2018 r. i został wprowadzony rozporządzeniem Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 14 listopada 2017 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynku i ich usytuowanie (Dz. U. z 2017 r., poz. 2285).

Poprzednie przepisy o szerokości miejsc parkingowych

Przed 1 stycznia 2018 r. obowiązywał przepis o następującym brzmieniu:„stanowiska postojowe dla samochodów osobowych powinny mieć co najmniej szerokość 2,3 m i długość 5 m, przy czym dla samochodów użytkowanych przez osoby niepełnosprawne szerokość stanowiska powinna wynosić co najmniej 3,6 m i długość 5 m, a w przypadku usytuowania wzdłuż jezdni - długość co najmniej 6 m i szerokość co najmniej 3,6 m, z możliwością jej ograniczenia do 2,3 m w przypadku zapewnienia możliwości korzystania z przylegającego dojścia lub ciągu pieszo-jezdnego”. W takim brzmieniu przepis obowiązywał od dnia 15 czerwca 2002 r. do dnia 31 grudnia 2017 r.

Jeżeli chodzi o możliwość sprawdzenia, kiedy budynek został wybudowany oraz jakie decyzje zostały wydawane, to warto skorzystać z wyszukiwarki https://wyszukiwarka.gunb.gov.pl/ Po wpisaniu wymaganych danych uzyskuje się dostęp do informacji w tym do danych związanych z udzielonym pozwoleniem na budowę.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Przykład miejsca przy słupie

Ania kupiła nowe mieszkanie z miejscem parkingowym w garażu podziemnym. Kiedy zobaczyła swoje miejsce po raz pierwszy, zdziwiła się, ponieważ było ono przy słupie, a przez to dostępne miejsce wydawało się znacznie węższe niż obiecane 2,5 m. Ania skontaktowała się z deweloperem, który poinformował ją, że zgodnie z przepisami miejsce spełnia normy, ponieważ szerokość 2,5 m nie uwzględnia dodatkowego miejsca na manewrowanie przy przeszkodach takich jak słupy. Ania, zaniepokojona trudnościami z parkowaniem, zaczęła poszukiwać możliwości przeniesienia do innego, bardziej dostępnego miejsca.

Przykład z przed zmiany przepisów

Tomek zakupił miejsce parkingowe w starej części miasta kilka lat temu, jeszcze przed zmianą przepisów zwiększającą minimalną szerokość miejsc postojowych. Jego miejsce ma tylko 2,3 m szerokości, co sprawia, że parkowanie dużego SUV-a jest każdorazowo wyzwaniem. Zastanawia się, czy istnieją jakieś przepisy przejściowe lub możliwości adaptacji jego miejsca do nowych wymagań, aby zapewnić większy komfort użytkowania.

Przykład związany z osobami niepełnosprawnymi

Ewa, która porusza się na wózku inwalidzkim, zauważyła, że w nowo wybudowanym kompleksie mieszkaniowym szerokość miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych wynosi 3,6 m, zgodnie z aktualnymi przepisami. Ceni sobie dodatkową przestrzeń, która ułatwia jej dostęp do samochodu. Ewa podzieliła się swoimi doświadczeniami na forum internetowym, poruszając temat znaczenia przestrzegania nowych norm w kontekście dostępności i komfortu osób z ograniczeniami ruchowymi, co wywołało dyskusję na temat konieczności dalszych zmian w prawie, aby jeszcze bardziej poprawić dostępność infrastruktury miejskiej.

Podsumowanie

Artykuł omawia zmiany w przepisach dotyczących minimalnej szerokości miejsc parkingowych, podkreślając wpływ nowych regulacji na komfort i dostępność parkowania. Przedstawione przykłady z życia wzięte ilustrują, jak te zmiany wpłynęły na użytkowników miejsc postojowych, zarówno przed, jak i po wprowadzeniu nowych wymogów. Zwraca uwagę na znaczenie przestrzegania aktualnych norm, aby zapewnić odpowiednią przestrzeń dla wszystkich typów pojazdów oraz uwzględnienie potrzeb osób niepełnosprawnych.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz porady w sprawie norm parkingowych lub pomocy w sporze z deweloperem? Skorzystaj z naszych usług porad prawnych online! Oferujemy również profesjonalne przygotowanie pism i wniosków, aby zapewnić Ci komfort i bezpieczeństwo Twojego miejsca parkingowego. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 14 listopada 2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie - Dz.U. 2017 poz. 2285
2. Obwieszczenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 15 kwietnia 2022 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie - Dz.U. 2022 poz. 1225