Prawo jazdy dla osoby niepełnosprawnej

Jestem osobą niepełnosprawną ruchowo. ZUS uznał mnie za osobę niepełnosprawną niezdolną do pracy i samodzielnej egzystencji (orzeczenie wydano mi na stałe w 2018 r.). Przechodzę obecnie procedurę badań lekarskich, które umożliwią mi zrobienie kursu na prawo jazdy kategorii B z odpowiednimi do mojego schorzenia kodami i subkodami. Chciałbym wiedzieć, czy w przypadku pozytywnego dla mnie orzeczenia dopuszczającego mnie do kursu na prawo jazdy i złożenia go przeze mnie w wydziale komunikacji (procedura nadania numeru PKK), wydział komunikacji właściwy dla mojego miejsca zamieszkania będzie prosił ZUS o wgląd w moją dokumentację medyczną w celu jej porównania z orzeczeniem o braku przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów mechanicznych?

Prawo jazdy dla osoby niepełnosprawnej

Niezdolność do pracy a prawo jazdy

Żaden przepis nie uprawnia starosty do kierowania zapytań do ZUS o dokumentację lekarską. Osoby całkowicie niezdolne do pracy czy do samodzielnej egzystencji mogą wyrobić sobie prawo jazdy z ograniczeniami. Decyduje o tym lekarz.

Badanie lekarskie przed prawem jazdy

Zgodnie z art. 75 ust. 1 ustawy o kierujących pojazdami i wskazał, że „badaniu lekarskiemu przeprowadzanemu w celu ustalenia istnienia lub braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami, zwanemu dalej »badaniem lekarskim«, podlega, z zastrzeżeniem ust. 4:

1) osoba ubiegająca się o uzyskanie uprawnień do kierowania motorowerem, pojazdami silnikowymi lub uprawnienia do kierowania tramwajem;

2) osoba przedłużająca ważność prawa jazdy określonej kategorii lub pozwolenia na kierowanie tramwajem,

3) osoba ubiegająca się o przywrócenie uprawnienia do kierowania pojazdem cofniętego ze względu na stan zdrowia,

4) kierujący motorowerem, pojazdem silnikowym lub tramwajem, jeżeli kierował pojazdem w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu,

5) osoba posiadająca prawo jazdy lub pozwolenie na kierowanie tramwajem, jeżeli istnieją uzasadnione i poważne zastrzeżenia co do stanu jej zdrowia,

6) osoba występująca o zezwolenie na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym lub przewożącym wartości pieniężne albo o przedłużenie ważności tego dokumentu”.

W myśl § 10 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 17 lipca 2014 r. w sprawie badań lekarskich osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami i kierowców (Dz. U. z 2014 r., poz. 949 ze zm.), „jednostkami uprawnionymi do przeprowadzania badań osób, o których mowa w art. 75 ust. 1 pkt 3–5 ustawy, są wojewódzkie ośrodki medycyny pracy, właściwe ze względu na miejsce zamieszkania osoby badanej”.

Jednak jeśli organ transportu otrzyma informacje, że nie podał Pan wszystkich danych przy badaniu, może żądać dodatkowych wyjaśnień i zaświadczeń.

Właściwy organ administracji po otrzymaniu informacji poddającej w wątpliwość należytą zdolność psychofizyczną kierowcy winien przeprowadzić postępowanie celem oceny, czy w konkretnym badanym przypadku zastrzeżenia są rzeczywiście tego rodzaju, że uzasadniają wydanie decyzji w oparciu o powołany art. 99 ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy o kierujących pojazdami.

Bezpieczeństwo ruchu drogowego

Organ wyjaśnił, że przy interpretacji powyższej przesłanki należy mieć na względzie cel ustawy o kierujących pojazdami, a więc zapobieganie zagrożeniom w ruchu drogowym. Należy więc pamiętać, że dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym niezbędne jest czuwanie nad tym, aby osoby mające uprawnienia do kierowania pojazdami miały wymaganą w tym zakresie sprawność i to nie tylko w chwili ubiegania się o uprawnienia, ale również w okresie późniejszego z nich korzystania. W interesie społecznym jest bowiem, aby wszyscy kierowcy posiadali predyspozycje zdrowotne do prowadzenia pojazdów silnikowych, w sposób który nie będzie zagrażał nie tylko ich zdrowiu i życiu, lecz również wszystkich innych użytkowników dróg. Dlatego też zastrzeżenia co do stanu zdrowia kierowcy powinny dotyczyć tego rodzaju aspektów zdrowia, które mogłyby mieć wpływ na zdolność do bezpiecznego prowadzenia pojazdów. Sformułowanie, że mają być uzasadnione, oznacza, iż są one oparte na słusznych i usprawiedliwionych podstawach.

Uprawnienia lekarza a niepełnosprawność

Chodzi więc o sytuacje, gdy wątpliwości co do stanu zdrowia kierowcy wynikają z ujawnienia się pewnych obiektywnych okoliczności faktycznych, którym trudno jest z góry zaprzeczyć jako mających wpływ na zdolność prowadzenia pojazdu bez dodatkowej, medycznej weryfikacji stanu zdrowia kierowcy. Przy czym wydanie decyzji kierującej na badanie lekarskie nie musi łączyć się z pewnością co do istnienia przeciwskazań zdrowotnych kierowcy do prowadzenia pojazdami. Organ nie musi zatem udowodnić, że takowe istnieją, a wystarczającym jest prawdopodobieństwo w tym zakresie. Ostateczne rozstrzygnięcie tej kwestii pozostawione zostało uprawnionym lekarzom. Oznacza to równocześnie, że skierowanie na badanie lekarskie nie jest równoznaczne z pozbawieniem kierowcy prawa jazdy. Jego celem jest natomiast wyjaśnienie istniejących w tym przedmiocie wątpliwości.