Weksel in blanco bez daty i miejsca wystawienia

• Autor: Monika Cieszyńska

Mam weksel in blanco. Nie ma na nim daty ani miejsca jego wystawienia. Znajduje się jedynie podpis dłużnika. W związku z tym mam pytania: 1) Czy taki weksel jest ważny? 2) Czy obecnie wypełniając weksel, powinnam wpisać aktualną datę czy raczej datę wsteczną otrzymania weksla? 3) Czy będąc wierzycielem wekslowym, mogę brać udział w licytacji nieruchomości? 4) Czy muszę wpłacać wadium i czy wierzytelność wekslowa zostanie zaliczona mi na poczet wylicytowanej ceny udziału w kamienicy? 5) Jak obciążyć z tytułu wierzytelności wekslowej hipotekę jednego z współwłaścicieli kamienicy (nie ma księgi wieczystej) na rzecz nabywców, którzy chcą ją sprzedać jeszcze przed założeniem księgi, tzn. na podstawie postanowienia sądu o zasiedzeniu? 6) Czy można złożyć do akt wieczystoksięgowych nieruchomości ostrzeżenie o toczącej się sprawie o nakaz zapłaty z weksla?

Weksel in blanco bez daty i miejsca wystawienia

Po co wystawia się weksel in blanco?

Weksel in blanco wystawia się w celu zabezpieczenia mogących powstać w przyszłości roszczeń z danego stosunku prawnego, np. z tytułu udzielonego kredytu, umowy sprzedaży ratalnej, umowy o pracę. Istota takiego weksla polega głównie na zabezpieczeniu przyszłych wierzytelności pieniężnych wystawcy, których wysokość i terminy wymagalności nie są możliwe do sprecyzowania w chwili wystawienia.

Weksel in blanco nie zawiera wszystkich elementów formalnych weksla – uzupełnia je posiadacz weksla w przypadku zaistnienia w przyszłości określonych okoliczności. Weksel własny in blanco to dokument zawierający nazwę „weksel”, podpis wystawcy weksla i ewentualnie również niektóre inne elementy weksla. Niemniej musi zawierać co najmniej podpis wystawcy, złożony w zamiarze zaciągnięcia zobowiązania wekslowego.

Uzupełnienie weksla in blanco

Zwykle z wekslem in blanco wiąże się zawarcie z wystawcą umowy bądź porozumienia, które wskazują, w jaki sposób powinny być wypełnione brakujące elementy weksla in blanco w momencie jego wykorzystania. Domniemam, że zawarła Pani takie porozumienie, tzn. pisemną umowę, w której strony określają okoliczności upoważniające posiadacza blankietu wekslowego do uzupełnienia treści weksla oraz oznaczają istotne „progowe” elementy treści tegoż weksla, tj. maksymalną wysokość sumy wekslowej i terminy płatności. Brak deklaracji wekslowej nie powoduje w żadnym razie jego nieważności. Po prostu wypełni go Pani zgodnie z własną wolą.

Wymagane przez prawo warunki ważności weksla

Uzupełnienie weksla in blanco w sposób zgodny z zawartym porozumieniem powoduje, że staje się on zwykłym wekslem i na jego podstawie powstaje zobowiązanie. Warunkiem powstania takiego zobowiązania jest uzupełnienie dokumentu zawierającego tylko podpis lub niektóre klauzule w taki sposób, aby miał wszystkie wymagane przez prawo warunki ważności, a mianowicie:

  • bezwarunkowe polecenie zapłaty oznaczonej sumy pieniężnej,
  • nazwisko osoby, która ma zapłacić (wystawcy),
  • termin płatności,
  • miejsce płatności,
  • nazwisko osoby, na której rzecz lub na której zlecenie należy dokonać zapłaty,
  • datę i miejsce wystawienia weksla,
  • podpis wystawcy weksla.

Tym samym ważny jest weksel, na którym znajduje się tylko podpis wystawcy. Weksel ten nie powinien zawierać daty płatności, jego istotą jest bowiem funkcja gwarancyjna. W praktyce oznacza to, że ma zabezpieczać w przyszłości ewentualne roszczenia o spełnienie świadczenia, których terminy wymagalności (możliwość żądania ich spełnienia) nie są znane w momencie wystawienia weksla. To Pani wpisuje wówczas na wekslu datę płatności.

Termin przedawnienia weksla in blanco

Termin przedawnienia weksla in blanco nie zaczyna biec przed jego wypełnieniem. Bieg przedawnienia roszczenia z weksla wręczonego bez wypełnienia daty płatności i bez zastrzeżeń co do tej daty rozpoczyna się z dniem płatności wpisanym na wekslu przez wierzyciela wekslowego.

Natomiast, jeśli chodzi o datę (tj. dzień, miesiąc i rok) oraz miejsce wystawienia weksla, to można wpisać te informacje, choć nie trzeba. Nie mają one wpływu na przedawnienie. Weksel powinien być wystawiony z datą, w której wystawca wręczył Pani weksel (nie ma to wpływu na przedawnienie).

Ewentualnie, jeśli weksel nie zostanie wypełniony, a w międzyczasie przedawni się roszczenie wynikające ze stosunku podstawowego (który to stosunek weksel zabezpiecza), to posiadacz weksla in blanco traci uprawnienie do jego wypełnienia, chyba że strony odmiennie uregulowały tę kwestię.

Czy wierzyciel wekslowy może wziąć udział w licytacji nieruchomości należącej do dłużnika?

Jako wierzyciel wekslowy może Pani wziąć udział w licytacji. Wierzytelność wekslowa może zostać zaliczona na poczet wylicytowanej ceny udziału w kamienicy (wszak weksel może zastępować pieniądz), jeśli jej właścicielem jest wystawca weksla. Wówczas należy złożyć oświadczenie o potrąceniu swojej wierzytelności z wierzytelności drugiej strony.

Wpisanie ostrzeżenia do księgi wieczystej nieruchomości o toczącej się sprawie o nakaz zapłaty z weksla

Wpisanie ostrzeżenia do księgi wieczystej nieruchomości o toczącej się sprawie o nakaz zapłaty z weksla jest raczej wątpliwe, jednak wniosek o taki wpis należy złożyć. Pomimo że wpis nie nastąpi, to ostrzeżenie pozostanie w aktach ksiąg wieczystych. Do akt księgi wieczystej dołącza się, według daty wpływu, dokumenty oraz wszelkie inne pisma dotyczące księgi wieczystej.

Hipoteka może być wpisana tylko do księgi wieczystej. Do powstania hipoteki niezbędny jest wpis do księgi wieczystej. Zabezpieczeniem przejściowym jest właśnie weksel in blanco – do czasu wpisu do hipoteki w księdze wieczystej nieruchomości.

Czy weksel może być dopuszczony jako forma wadium?

Jeśli zaś chodzi o wadium: jeżeli zostało zastrzeżone, to będzie Pani musiała wpłacić określoną kwotę, by wziąć udział w licytacji. Skoro weksel jest środkiem płatniczym, to zastępuje on pieniądz, dlatego należy dopuścić wniesienie weksla jako formy wadium.