Zaniżona cena za wykup działki pod budowę drogi

• Autor: Anna Jędrzejczak

Gmina oferuje mi wykup części działki budowlanej pod budowę drogi publicznej po zaniżonej cenie 100 zł/m2, podczas gdy cena działki w tym rejonie to średnio 450zł/m2. Jak odpowiedzieć na taką ofertę? Jakie mam możliwości osiągnięcia wyższej ceny?

Zaniżona cena za wykup działki pod budowę drogi

Sprzedaż ziemi Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad

Jeśli gmina lub Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zaproponowała Panu cenę nabycia metra kwadratowego ziemi, to ma Pan prawo negocjować warunki, na jakich istnieje możliwość zbycia tej ziemi, tj. zbycie w drodze ugody. Przede wszystkim powinien Pan sprzeciwić się ofercie i zaproponować inne, lepsze dla Pana warunki.

Na czym polega wywłaszczenie?

Powinien Pan dowiedzieć się, w jakim terminie planowano wykupić grunty, i w tym terminie negocjować warunki wykupu. Jeśli zaś termin minie, to rozpocznie się procedura wywłaszczenia nieruchomości. Procedura ta zaczyna się od rokowań. Jeśli nie przyniosą pożądanego rezultatu, to zostanie wydana decyzja o wywłaszczeniu. Organem właściwym do wydania tej decyzji jest starosta wykonujący zadania z zakresu administracji rządowej. W miastach na prawach powiatu decyzje te wydaje prezydent miasta jako wykonujący funkcje starosty.

Wywłaszczenie polega na pozbawieniu prawa własności w drodze decyzji administracyjnej. Wywłaszczenie może być dokonane, jeżeli cele publiczne nie mogą być zrealizowane w inny sposób niż przez pozbawienie lub ograniczenie praw do nieruchomości, których nie można nabyć w drodze umowy. Wysokość odszkodowania ustala się według stanu i wartości wywłaszczonej nieruchomości w dniu wydania decyzji o wywłaszczeniu.

Odszkodowanie za wywłaszczone nieruchomości

Od decyzji w sprawach wywłaszczeń i odszkodowań za wywłaszczone nieruchomości przysługuje odwołanie do wojewody. Jest to zatem kolejny sposób na żądanie wyższej kwoty odszkodowania od proponowanej przez organy administracji.

Jeśli wojewoda utrzyma w mocy decyzję organu I instancji, to będzie Pan miał możliwość wystąpienia ze skargą do wojewódzkiego sądu administracyjnego w ciągu 30 dni od doręczenia decyzji organu II instancji. Wojewódzki sąd administracyjny bada prawidłowość wydania decyzji, zgodność z prawem oraz kontroluje działania organów administracji.

Organ administracji – w razie odmowy przyjęcia odszkodowania w kwocie wskazanej w decyzji wywłaszczeniowej – ma prawo złożyć kwotę odszkodowania do depozytu sądowego i w ten sposób zwolnić się od zobowiązania.

Podstawę porady stanowią przepisy ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami.