Powrót do pracy po poronieniu

• Opublikowano: 28-02-2022 • Autor: Marta Handzlik-Rosuł

Jestem zatrudniona od 2017 roku na czas nieokreślony, w ciąży przebywałam na L4, a po poronieniu w 19. tygodniu przebywałam na skróconym urlopie macierzyńskim, w trakcie którego miałam dwie operacje związane z powikłaniami po porodzie. Po ostatniej operacji jestem do końca miesiąca na L4 ze szpitala. Czy pracodawca może mnie zwolnić, kiedy wrócę do pracy? Na moje miejsce został zatrudniony inny pracownik i powiedział mi, że nie mam powrotu do pracy.

Powrót do pracy po poronieniu

Powrót do pracy po zwolnieniu lekarskim

Skoro Pani wraca do pracy nie bezpośrednio po macierzyńskim, a po zwolnieniu lekarskim, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby Pani wręczyć wypowiedzenie. Gdyby nie zwolnienie, nie byłoby to takie proste.

Zgodnie z art. 1832 ustawy Kodeks pracy „pracodawca dopuszcza pracownika po zakończeniu urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego do pracy na dotychczasowym stanowisku, a jeżeli nie jest to możliwe, na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub na innym stanowisku odpowiadającym jego kwalifikacjom zawodowym, za wynagrodzeniem za pracę, jakie otrzymywałby, gdyby nie korzystał z urlopu”.

Gdy chodzi o rodzaj stanowiska, komentowany przepis pozwala na daleko idącą elastyczność: pracodawca w pierwszej kolejności winien umożliwić pracownikowi podjęcie pracy na dotychczasowym stanowisku; jeżeli nie jest to możliwe – zaproponować pracę na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub pracę na innym stanowisku odpowiadającym kwalifikacjom zawodowym pracownika.

Owa elastyczność rozwiązań, które pracodawca może zaproponować pracownikowi wracającemu z urlopu udzielonego w celu wychowywania dziecka, dyktowana jest przede wszystkim stosunkowo długim czasem trwania tych urlopów (może to być nawet kilka miesięcy) oraz zmiennością sytuacji na obecnym rynku pracy. Przyjmując, że możliwość zatrudnienia na dotychczasowym stanowisku zależy wyłącznie od jego istnienia (stanowisko nie zostało zlikwidowane), pracodawca nie będzie mógł zaproponować pracownikowi innych alternatyw w przypadku, gdy na jego miejscu pracuje obecnie ktoś inny – taka interpretacja dostatecznie chroni prawo pracownika do dotychczasowego miejsca pracy.

Zmiana stanowiska po powrocie

Dopiero zatem, gdy to stanowisko uległo w okresie nieobecności pracownika likwidacji, w grę wejść mogą pozostałe możliwości. W ten sposób ustawodawca chroni stabilność zatrudnienia pracownika u danego pracodawcy – ten ostatni nie będzie mógł bowiem rozwiązać stosunku pracy z tego powodu: musi zaproponować stanowisko równorzędne lub inne odpowiadające kwalifikacjom pracownika. Przyjęte rozwiązanie może spowodować, że status pracownika zostanie ukształtowany mniej korzystnie, lecz celem nadrzędnym jest zachowanie zatrudnienia w ogóle. Obowiązek pracodawcy zapewnienia pracownikowi stanowiska pracy po zakończeniu przedmiotowych urlopów ukształtowany został szeroko.

Może Pani argumentować, że mimo zwolnienia lekarskiego wraca Pani po urlopie macierzyńskim (nie ma znaczenia, że skróconym), ale od oceny pracodawcy zależy, czy uzna ten argument, czy nie. Jeśli nie – pozostaje Pani co najwyżej sąd pracy.