Plan urlopowy a zaległy urlop• Autor: Marta Handzlik-Rosuł |
W zakładzie sporządzane są plany urlopowe na dany rok. Przygotowywane są przed początkiem roku, na który będą obowiązywały, toteż nie uwzględniają dni urlopu zaległego. Pracownik zaplanowany urlop bieżący rozpoczyna w dni 01.06. Z poprzedniego roku zostało mu 2 dni niewykorzystanego urlopu. Nie określił także, w jakich dniach chce ten urlop wykorzystać. Czy pracodawca musi udzielić mu urlopu zaległego w dniach 30–31.05? Czy może przyjąć, że 1–2.06 są zaliczane jako urlop zaległy, a reszta jako urlop bieżący, pozostałe zaś 2 dni urlopu bieżącego pracownik może wykorzystać w innym terminie? |
Fot. Fotolia |
Udzielanie urlopów zgodnie z planem urlopówZgodnie z art. 163 ustawy Kodeks pracy urlopy powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów. Plan urlopów ustala pracodawca, biorąc pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy.
Na podstawie komentowanego przepisu można stwierdzić, że plan urlopów to dokument, w którym uwzględnia się wszystkie urlopy przypadające na dany rok kalendarzowy. Zalicza się do nich:
Czy w planie urlopów pracodawca powinien uwzględnić zaległy urlop z poprzedniego roku?W planie urlopów należy uwzględnić cały przysługujący pracownikowi urlop wypoczynkowy, z wyjątkiem 4 dni urlopu na żądanie, w więc nie tylko nabyty z dniem 1 stycznia kolejnego roku urlop za dany rok, ale też urlop zaległy, którego pracownik nie wykorzystał do dnia 31 grudnia. Urlop zaległy musi zostać wykorzystany przez pracownika do 30 września następnego roku.
Zgonie z orzeczeniem Sądu Najwyższego z dnia 2 września 2003 r. (sygn. akt I PK 403/02) w takim przypadku (zaległego urlopu) pracodawca nie ma obowiązku uzgadniania z pracownikiem terminu wykorzystania urlopu, lecz musi udzielić mu urlopu w terminie określonym w powołanym przepisie, czyli do dnia 30 września. Kiedy pracodawca może jednostronnie zadecydować o terminie wykorzystania przez pracownika zaległego urlopu?Jeżeli więc pracownik nie wnioskuje o udzielenie urlopu zaległego do końca września lub nie zgadza się na wykorzystanie takiego urlopu w tym terminie, pracodawca ma prawo jednostronnie wyznaczyć pracownikowi termin wykorzystania zaległego urlopu
To pracodawca decyduje, czy urlop wykorzystywany przez pracownika jest urlopem w pierwszej kolejności zaległym, czy tez bieżącym.
Jeśli, niezgodnie z przepisami, urlop zaległy nie został uwzględniony w planie urlopów, pracodawca powinien podjąć decyzję, czy udziela go pracownikowi tuż przed jego urlopem planowanym, czy też w późniejszym terminie. Jeśli jednak z planu urlopów wynika, ze pracownik rozpoczyna swój bieżący urlop 1.06, to nie można w tym czasie udzielić mu urlopu zaległego. Trzeba to zrobić wcześniej albo później.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Marta Handzlik-Rosuł Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale