Mamy 11 676 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Plan urlopowy a zaległy urlop

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 05.08.2018

W zakładzie sporządzane są plany urlopowe na dany rok. Przygotowywane są przed początkiem roku, na który będą obowiązywały, toteż nie uwzględniają dni urlopu zaległego. Pracownik zaplanowany urlop bieżący rozpoczyna w dni 01.06. Z poprzedniego roku zostało mu 2 dni niewykorzystanego urlopu. Nie określił także, w jakich dniach chce ten urlop wykorzystać. Czy pracodawca musi udzielić mu urlopu zaległego w dniach 30–31.05? Czy może przyjąć, że 1–2.06 są zaliczane jako urlop zaległy, a reszta jako urlop bieżący, pozostałe zaś 2 dni urlopu bieżącego pracownik może wykorzystać w innym terminie?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Plan urlopowy a zaległy urlop

Fot. Fotolia

Zgodnie z art. 163 ustawy Kodeks pracy urlopy powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów. Plan urlopów ustala pracodawca, biorąc pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy.

 

Na podstawie komentowanego przepisu można stwierdzić, że plan urlopów to dokument, w którym uwzględnia się wszystkie urlopy przypadające na dany rok kalendarzowy. Zalicza się do nich:

 

  • urlopy przysługujące w danym roku,
  • pierwsze w karierze zawodowej urlopy,
  • urlopy uzupełniające, o ile prawo do nich powstaje w danym roku a także
  • urlopy niewykorzystane w latach poprzednich, czyli urlopy zaległe.

 

W planie urlopów należy uwzględnić cały przysługujący pracownikowi urlop wypoczynkowy, z wyjątkiem 4 dni urlopu na żądanie, w więc nie tylko nabyty z dniem 1 stycznia kolejnego roku urlop za dany rok, ale też urlop zaległy, którego pracownik nie wykorzystał do dnia 31 grudnia. Urlop zaległy musi zostać wykorzystany przez pracownika do 30 września następnego roku.

 

Zgonie z orzeczeniem Sądu Najwyższego z dnia 2 września 2003 r. (sygn. akt I PK 403/02) w takim przypadku (zaległego urlopu) pracodawca nie ma obowiązku uzgadniania z pracownikiem terminu wykorzystania urlopu, lecz musi udzielić mu urlopu w terminie określonym w powołanym przepisie, czyli do dnia 30 września.

 

Jeżeli więc pracownik nie wnioskuje o udzielenie urlopu zaległego do końca września lub nie zgadza się na wykorzystanie takiego urlopu w tym terminie, pracodawca ma prawo jednostronnie wyznaczyć pracownikowi termin wykorzystania zaległego urlopu

 

To pracodawca decyduje, czy urlop wykorzystywany przez pracownika jest urlopem w pierwszej kolejności zaległym, czy tez bieżącym.

 

Jeśli, niezgodnie z przepisami, urlop zaległy nie został uwzględniony w planie urlopów, pracodawca powinien podjąć decyzję, czy udziela go pracownikowi tuż przed jego urlopem planowanym, czy też w późniejszym terminie. Jeśli jednak z planu urlopów wynika, ze pracownik rozpoczyna swój bieżący urlop 1.06, to nie można w tym czasie udzielić mu urlopu zaległego. Trzeba to zrobić wcześniej albo później.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziewięć plus 10 =

»Podobne materiały

Urlop wypoczynkowy pracownika, który przebywał na rencie rehabilitacyjnej

Pracownik przebywał na rencie rehabilitacyjnej. Czy należy mu się urlop wypoczynkowy za ten okres?

 

Podział majątku z planem ugody, mediacja

Rozwiodłam się z mężem półtora roku temu, potrzebuję porady w zakresie podziału majątku po rozwodzie. Nasz wspólny majątek małżeński to mieszkanie własnościowe obciążone kredytem we frankach zabezpieczonym hipoteką. Drugi kredyt złotówkowy, wzięty również na mieszkanie, jest wyłącznie na mnie. Mąż p

 

Windykacja należności od dłużnika przebywającego za granicą

W 2002 roku prowadziłem działalność gospodarczą, po której zostały mi niezapłacone faktury. Obecnie mieszkam i pracuję w Danii (od dwóch lat). Tydzień temu otrzymałem wezwanie do zapłaty od firmy windykacyjnej, która informuje mnie o wykupieniu mojego zadłużenia i żąda zapłaty całej kwoty w ciągu 14

 

Czy bank może naliczać odsetki od kredytu po śmierci kredytobiorcy?

Odziedziczyłem w spadku po ojcu kredyt. Czy bank ma prawo po śmierci ojca naliczać odsetki, czy nie wystarczy splata zobowiązań do śmierci ojca?

 

Kto ponosi odpowiedzialność sprzed zmiany organu prowadzącego szkołę niepubliczną

Problem dotyczy zmiany organu prowadzącego szkołę niepubliczną oraz związanych z tą zmianą następstw. Kto odpowiada za okres przed zmianą, czy obecny organ prowadzący, czy ten, który dokonał zmiany we wpisie do ewidencji? Czy jeśli będzie jakakolwiek kontrola wsteczna, np. prawidłowość wykorzystania

 

Prowadzenie firmy a ciąża i urlop macierzyński

Prowadzę działalność gospodarczą, zatrudniam jedną osobę. Planuję zajść w ciążę. Czy jeśli będę mieć ewentualne zwolnienie lekarskie, a potem przejdę na urlop macierzyński, to moja firma będzie mogła funkcjonować? Czy na pewno dostanę zasiłek macierzyński?

 

Opłaty za odtwarzanie muzyki w lokalu

Prowadzę restaurację, w której mam telewizor. Opłacam abonament RTV i abonament telewizji kablowej. Czy konieczne są jakieś dodatkowe opłaty za odtwarzanie muzyki w lokalu? Czy odrębne przepisy obowiązują w przypadku odtwarzania np. płyt CD?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »