.
Udzieliliśmy ponad 126,8 tys. porad prawnych i mamy 14 401 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Plan urlopowy a zaległy urlop

W zakładzie sporządzane są plany urlopowe na dany rok. Przygotowywane są przed początkiem roku, na który będą obowiązywały, toteż nie uwzględniają dni urlopu zaległego. Pracownik zaplanowany urlop bieżący rozpoczyna w dni 01.06. Z poprzedniego roku zostało mu 2 dni niewykorzystanego urlopu. Nie określił także, w jakich dniach chce ten urlop wykorzystać. Czy pracodawca musi udzielić mu urlopu zaległego w dniach 30–31.05? Czy może przyjąć, że 1–2.06 są zaliczane jako urlop zaległy, a reszta jako urlop bieżący, pozostałe zaś 2 dni urlopu bieżącego pracownik może wykorzystać w innym terminie?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Plan urlopowy a zaległy urlop

Fot. Fotolia

Udzielanie urlopów zgodnie z planem urlopów

Zgodnie z art. 163 ustawy Kodeks pracy urlopy powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów. Plan urlopów ustala pracodawca, biorąc pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy.

 

Na podstawie komentowanego przepisu można stwierdzić, że plan urlopów to dokument, w którym uwzględnia się wszystkie urlopy przypadające na dany rok kalendarzowy. Zalicza się do nich:

 

  • urlopy przysługujące w danym roku,
  • pierwsze w karierze zawodowej urlopy,
  • urlopy uzupełniające, o ile prawo do nich powstaje w danym roku a także
  • urlopy niewykorzystane w latach poprzednich, czyli urlopy zaległe.

Czy w planie urlopów pracodawca powinien uwzględnić zaległy urlop z poprzedniego roku?

W planie urlopów należy uwzględnić cały przysługujący pracownikowi urlop wypoczynkowy, z wyjątkiem 4 dni urlopu na żądanie, w więc nie tylko nabyty z dniem 1 stycznia kolejnego roku urlop za dany rok, ale też urlop zaległy, którego pracownik nie wykorzystał do dnia 31 grudnia. Urlop zaległy musi zostać wykorzystany przez pracownika do 30 września następnego roku.

 

Zgonie z orzeczeniem Sądu Najwyższego z dnia 2 września 2003 r. (sygn. akt I PK 403/02) w takim przypadku (zaległego urlopu) pracodawca nie ma obowiązku uzgadniania z pracownikiem terminu wykorzystania urlopu, lecz musi udzielić mu urlopu w terminie określonym w powołanym przepisie, czyli do dnia 30 września.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Kiedy pracodawca może jednostronnie zadecydować o terminie wykorzystania przez pracownika zaległego urlopu?

Jeżeli więc pracownik nie wnioskuje o udzielenie urlopu zaległego do końca września lub nie zgadza się na wykorzystanie takiego urlopu w tym terminie, pracodawca ma prawo jednostronnie wyznaczyć pracownikowi termin wykorzystania zaległego urlopu

 

To pracodawca decyduje, czy urlop wykorzystywany przez pracownika jest urlopem w pierwszej kolejności zaległym, czy tez bieżącym.

 

Jeśli, niezgodnie z przepisami, urlop zaległy nie został uwzględniony w planie urlopów, pracodawca powinien podjąć decyzję, czy udziela go pracownikowi tuż przed jego urlopem planowanym, czy też w późniejszym terminie. Jeśli jednak z planu urlopów wynika, ze pracownik rozpoczyna swój bieżący urlop 1.06, to nie można w tym czasie udzielić mu urlopu zaległego. Trzeba to zrobić wcześniej albo później.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik-Rosuł

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.


Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • sześć plus siedem =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu